Součást výjimečného kaplického areálu dvou těsně sousedících kostelů. Menší kostel vznikl zřejmě po požáru roku 1507 na místě původního kostelíka ("kaplice"), který po vzniku města sloužil českým obyvatelům.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severovýchodu
© Ivan Grisa 05/2010

Kostel svatého Floriána v Kaplici

Ve východní části starého města stojí výjimečný areál, zahrnující dva kostely a společný bývalý hřbitov. Menší z obou kostelů vznikl po požáru roku 1507 na místě původní svatyně slovanské osady, které dal jméno ("kaplice" = malý kostel). Po vzniku města sloužil kostel, zasvěcený Panně Marii, českým obyvatelům Kaplice a okolních vsí. Zřejmě kvůli národnostnímu rozdělení obyvatel došlo k obnově obou kostelů i po požáru roku 1507. I menší kostel postavila rožmberská huť ve slohu jihočeské pozdní gotiky jako jednolodní bezvěžovou stavbu. Vnitřní zařízení pochází převážně ze 17. a 18. století. Dnes slouží řeckým katolíkům.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 18.5. 2010
historie

Svatý Florián (Florián z Lorchu)

Svatý Florián je katolický mučedník a svatý. Je patronem hasičů a profesí, která souvisejí s ohněm – pekařů, hrnčířů, hutníků, kominíků. Zobrazován bývá v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho sochy se vztyčovaly na ochranu proti požárům. Svatý Florián se podle legendy narodil v 2. pol. 3. stol. v Zieselmaueru nedaleko Vídně a stal se římským vojákem. Sloužil jako vedoucí kanceláře místodržícího v Lauriaku – dnešní Lorch v okolí dnešního Lince, které tehdy patřilo k římské provincii Noricum. Tamní místodržitel Aquilinus dal r. 304, když císař Dioklecián vydal jeden z několika protikřesťanských ediktů, zavřít a usmrtit mnoho zdejších křesťanů. Když se to Florián dozvěděl, spěchal jim na pomoc. Byl však chycen a mučen, aby se zřekl své víry. Když tak neučinil, byl bez ohledu na své zásluhy v armádě a bezúhonný život odsouzen k smrti. Dne 4. 5. roku 304 mu…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 21.8. 2012

Půdorys místa


© Pavel Zany Komárek 05/2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Kaplice

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Jiří
 Louzek
 Černá
 Omlenička
 Sokolčí
 Pořešín
 Slabošovka
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 morový sloup
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Velešín
 Tichá
 pranýř
 Kamenná věž
 kostel sv. Vavřince
 Holkov
 Čížkrajice
 Římov
 kaple sv. Anny
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Rožmberk
 Sedlo
 kamenný most
 Buškův hamr
 Bartochov
 Žumberk
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Martina
 Trhové Sviny
 fotoatelier Seidel
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 prelatura
 kaplanka
 kostel sv. Jošta
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 Kvítkův dvůr
 Hrádek
 Granátník
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 ZOO Dvorec
 radnice
Kontaktní informace
Řeckokatolická farnost České Budějovice
Budějovická 21
373 81 Kamenný Újezd
Tel: 776 642 186
http://www.exarchat.cz/
zassiedko@reckokat.cz
Základní informace místa
ID místa: 9088
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama