Součást výjimečného kaplického areálu dvou těsně sousedících kostelů. Farní kostel vznikl zřejmě ve 14. století, když původní kostelík nepostačoval potřebám města. Kostelní věž je snad původní obrannou zvonicí kostelního areálu.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severovýchodu, vlevo v pozadí střecha sousedního kostela sv. Floriána
© Ivan Grisa 05/2010

Kostel svatých Petra a Pavla v Kaplici

Farní kostel svatých Petra a Pavla v Kaplici, zvaný Německý, tvoří součást unikátního areálu dvou sousedících kostelů, obklopených společným bývalým hřbitovem. Vznikl zřejmě ve 14. století, kdy původní svatyně ("kaplice") nepostačovala potřebám města, založeného jako trhové centrum pořešínského panství nedlouho předtím. Poprvé je jednoznačně doložen roku 1383. Kostel vyloupili a vypálili roku 1423 husité. Byl poté zřejmě opraven, ale znovu ho těžce poškodil požár roku 1507. Po něm následovala velkorysá pozdně gotická obnova, která byla dílem rožmberské stavební huti. V této podobě se kostel dochoval bez větších změn dodnes, s výjimkou věže, která byla v letech 1735–40 zvýšena a opatřena současnou helmicí. Vzhledem k hlubšímu založení věže proti zbytku kostela nelze vyloučit domněnku, že původně sloužila jako obranná zvonice původního kostelíka (viz kostel sv. Floriána). Vnitřní zařízení kostela je většinou novogotické s několika barokními a gotickými artefakty.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979 a K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 18.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Kaplice

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Černá
 Omlenička
 Louzek
 Pořešín
 Sokolčí
 Slabošovka
 kostel sv. Ondřeje
 morový sloup
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Velešín
 Tichá
 Kamenná věž
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Holkov
 Čížkrajice
 Římov
 kaple sv. Anny
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Rožmberk
 Sedlo
 Nežetice
 kamenný most
 Buškův hamr
 Bartochov
 Žumberk
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 prelatura
 jezuitská kolej
 Trhové Sviny
 kaplanka
 kostel sv. Jošta
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 radnice
 městská zbrojnice
 městské opevnění
 Český Krumlov
 kostel sv. Markéty
 Štěkře
 Kvítkův dvůr
 Hrádek
 Granátník
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 ZOO Dvorec
 radnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Farské náměstí 80
382 41 Kaplice
Tel: 380 313 096
http://farnostkaplice.cz/
farnost.kaplice@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 9090
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama