Původně snad raně gotická kaple byla přestavěna či nově postavena ve václavské gotice po roce 1380. Její velikost a bohatá výzdoba zřejmě souvisejí s mariánskými poutěmi. Klenba lodi barokní z let 1687–88 (J. Canevale). Kaple tvoří součást areálu s kostelem, hřbitovem a farou.
Hlavní obrázek místa
Kaple od západu
© Ivan Grisa 04/2011
V kapli se nekonají pravidelné bohoslužby. O případném zpřístupnění se informujte na kontaktní adrese.
22.4. 2011
historie

Kaple Narození Panny Marie ve Svérazi

Mariánská kaple byla postavena zřejmě pro potřeby poutí koncem 13. století. Po roce 1380 byla důkladně přestavěna (či zcela nově zřízena) jako vznosná vrcholně gotická architektura. V letech 1687–88 její loď nově zaklenul J. Canevale v rámci přestavby celého areálu (viz heslo "kostel sv. Petra a Pavla"). Přesné zasvěcení kaple je nejasné, prameny kolísají mezi Narozením a Navštívením. Kaple stojí ve východní části hřbitova, těsně za farním kostelem, s nímž vytváří pozoruhodný areál, v porovnání s dnešní velikostí vsi značně předimensovaný.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 24.4. 2011

Půdorys místa

půdorys kaple
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Bohdalovice

Místa v okolí

 Pasovary
 Slavkov
 Trojaň
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 Kvítkův dvůr
 kaple sv. Martina
 boží muka
 Čertova stěna
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 radnice
 jezuitská kolej
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 kostel sv. Jošta
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Omlenička
 Dobrkovický mlýn
 Čertovo kopyto
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Louzek
 Granátník
 Červený Dvůr
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 rybářská bašta
 kostel sv. Markéty
 Chvalšiny - MPZ
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Holkov
 Velešín
 Kamenná věž
 Římov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Svéraz
Horní 156
381 01 Český Krumlov
Tel: 380 732 309
Základní informace místa
ID místa: 9790
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama