Gotická tvrz z 2. pol. 14. stol. písemně doložena r. 1465, na přelomu 16. a 17. stol. renesančně přestavěna a roku 1722 při výstavbě kostela P. Marie Bolestné (dnes sv. J. Nepomuckého) barokně upravena. Po požáru r. 1829 stavebně upravena.
Hlavní obrázek místa
Východní křídlo zámku
© Jiří Cukr, 04/2007
Západně od Kaplice (3 km), kousek od železniční zastávky Omlenice (1 km) leží v zajímavé krajině podhorského rázu obec Omlenička. Při jejím jižním okraji stojí zchátralý objekt bývalého zámku.
Jiří Cukr, 7.5. 2007
popis

Vstupní průčelí zámku, obsahující v jádru původní tvrz, je obráceno do návsi. Vchod je lemován zdobnějším barokním portálem. Renesanční podobu si zachovaly klenby v přízemních místnostech (vidět rozbitými okny) a arkády na nádvoří (vidět jižním průjezdem). Na severozápadě na zámek navazuje barokní kostel, který je se zámkem spojen chodbou. Za kostelem stojí jednopatrová budova adaptovaná na školu (dnes také zpustlá). Zajímavější východní barokní křídlo se táhne podél silnice a je zvýrazněno dvojicí arkýřů. Po dvou dalších zůstaly jen vyčnívající krakorce. Zadní část byla upravena na sýpku. Zámek je ve velmi zuboženém stavu a hrozí jeho zřícení.

Jiří Cukr, 7.5. 2007

historie

Původně Omlenička patřila k hradu Pořešín. První zpráva o vsi je k roku 1358. Přibík z Pořešína ji roku 1363 prodal Ješkovi z Oděrad, v letech 1374 – 1378 se připomíná Oldřich Drochovec z Omleničky, který se stal pravděpodobně stavitelem zdejší gotické tvrze. Drochovcům náležela do roku 1465, potom ji vlastnili Žibřidové z Mostku (1465 – 1546). V prodejní smlouvě z roku 1546 máme poprvé doloženou existenci tvrze také písemně. Novým majitelem se stal Diviš Malovec z Libějovic, ale už po dvou letech tady sedí Petr Sudek z Dlúhé, jehož syn Jindřich starou tvrz přestavěl okolo roku 1600 na renesanční zámek. Od 17. století se majitelé Omleničky (vesměs příslušníci rakouských rodů) rychle střídali, což bylo zapříčiněno i dluhy a rychlým umíráním bez potomků. To stavu objektu nijak neprospívalo. Až v roce 1722 vystavěl hrabě Jan Antonín Nütz v obci nový barokní kostel, který se zámkem spojil krytou chodbou…  číst dále

Jiří Cukr, 7.5. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Plán zámku a kostela, Omlenička (Český Krumlov), plán zámku a kostela podle Antonína Cechnera: I. kostel, II. přízemí původní renesanční tvrze, III. patro mladší přístavby východního křídla, IV. nádvoří, V. škola.
Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, [N-Ž], Libri, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Omlenice

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Floriána
 Louzek
 kostel sv. Jiří
 Pořešín
 kostel sv. Ondřeje
 Černá
 Sokolčí
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Slabošovka
 kaple sv. Anny
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Rožmberk
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Velešín
 Holkov
 synagoga
 boží muka
 Kamenná věž
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 Tichá
 židovský hřbitov
 jezuitská kolej
 prelatura
 kaplanka
 kostel sv. Víta
 radnice
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 kostel sv. Jošta
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 městské opevnění
 morový sloup
 radnice
 Kvítkův dvůr
 Římov
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 Slavkov
 Bartochov
 Granátník
 Dobrkovický mlýn
 Štěkře
 Sedlo
 Čížkrajice
 Čertova stěna
 radnice
 Buškův hamr
 Kleť
 Trhové Sviny
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
Základní informace místa
ID místa: 5224
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama