Gotická tvrz z 2. pol. 14. stol. písemně doložena r. 1465, na přelomu 16. a 17. stol. renesančně přestavěna a roku 1722 při výstavbě kostela P. Marie Bolestné (dnes sv. J. Nepomuckého) barokně upravena. Po požáru r. 1829 stavebně upravena.
Hlavní obrázek místa
Východní křídlo zámku
© Jiří Cukr, 04/2007
Západně od Kaplice (3 km), kousek od železniční zastávky Omlenice (1 km) leží v zajímavé krajině podhorského rázu obec Omlenička. Při jejím jižním okraji stojí zchátralý objekt bývalého zámku.
Jiří Cukr, 7.5. 2007

  historie

  Původně Omlenička patřila k hradu Pořešín. První zpráva o vsi je k roku 1358. Přibík z Pořešína ji roku 1363 prodal Ješkovi z Oděrad, v letech 1374 – 1378 se připomíná Oldřich Drochovec z Omleničky, který se stal pravděpodobně stavitelem zdejší gotické tvrze. Drochovcům náležela do roku 1465, potom ji vlastnili Žibřidové z Mostku (1465 – 1546). V prodejní smlouvě z roku 1546 máme poprvé doloženou

  Jiří Cukr, 7.5. 2007
  Omlenička
  Od Kaplice na západ při potoku, který se tuším Útěška jmenoval, jest ves Omlenička se zámkem, bývalou to tvrzí. Ves patřila původně ke hradu Pořešinu a odprodána r. 1363, 8. září Přibíkem z Pořešína Ješkovi z Oděrad, od něhož ji koupil r. 1364 dne 25. července Oldřich z Drochův. Potomci jeho, řečení Drochovci z Pláně jinak z Omleničky, seděli tu více než století. Oldřich měl s manželkou Jitkou syna

  August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého III., 5.3. 2017

  popis

  Vstupní průčelí zámku, obsahující v jádru původní tvrz, je obráceno do návsi. Vchod je lemován zdobnějším barokním portálem. Renesanční podobu si zachovaly klenby v přízemních místnostech (vidět rozbitými okny) a arkády na nádvoří (vidět jižním průjezdem). Na severozápadě na zámek navazuje barokní kostel, který je se zámkem spojen chodbou. Za kostelem stojí jednopatrová budova adaptovaná na školu (dnes

  Jiří Cukr, 7.5. 2007

  Půdorys místa

  Plán zámku a kostela, Omlenička (Český Krumlov), plán zámku a kostela podle Antonína Cechnera: I. kostel, II. přízemí původní renesanční tvrze, III. patro mladší přístavby východního křídla, IV. nádvoří, V. škola.
  Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl, [N-Ž], Libri, 2005
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Omlenice

  Místa v okolí

   radnice
   kostel sv. Floriána
   Louzek
   kostel sv. Jiří
   Pořešín
   kostel sv. Ondřeje
   Černá
   Sokolčí
   pranýř
   kostel sv. Vavřince
   kostel sv. Jiljí
   Slabošovka
   kaple sv. Anny
   silniční most
   kostel sv. Mikuláše
   Rožmberk
   radnice
   mariánský sloup
   kostel sv. Václava
   Velešín
   Holkov
   boží muka
   Kamenná věž
   synagoga
   fotoatelier Seidel
   kaple sv. Martina
   Tichá
   židovský hřbitov
   prelatura
   kaplanka
   jezuitská kolej
   kostel sv. Víta
   dům č. p. 60
   mariánský sloup
   radnice
   kostel sv. Jošta
   městská zbrojnice
   Český Krumlov
   městské opevnění
   morový sloup
   radnice
   Kvítkův dvůr
   Římov
   kostel sv. Markéty
   kamenný most
   Slavkov
   Bartochov
   Granátník
   Dobrkovický mlýn
   Štěkře
   Čížkrajice
   Čertova stěna
   radnice
   Buškův hamr
   Kleť
   Trhové Sviny
   kaple sv. Prokopa
   kostel sv. Oldřicha
  Základní informace místa
  ID místa: 5224
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní tvrz
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 7.5.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama