Téměř zničený hřbitov z přelomu 19. a 20. století. Používán do 2. světové války, po válce chátral a využíván byl mimo jiné pro chov bažantů. Od konce 20. století postupně obnovován. Dochovala se desítka novodobých náhrobků s řadou českých nápisů, ohradní zeď, bývalý obřadní domek.
Hlavní obrázek místa
plocha hřbitova s bývalým obřadním domkem
© Milan Caha 03/2011
Židovská obec v Přešticích byla velmi mladá, vznikla až na konci 19. století. Přesto se na ni příliš památek nedochovalo. Synagoga byla zbořena v roce 1974, židovský hřbitov byl již na pokraji zániku. Hřbitov leží poměrně daleko od centra obce, na okraji u silnice směrem na Vodokrty. Používán byl do války. Po válce jej mimo jiné využíval místní myslivecký spolek pro chov bažantů. Od konce 20. století je hřbitov postupně obnovován, opravena je i ohradní zeď. V rohu hřbitova dosud stojí bývalý obřadní domek, v němž nějakou dobu bydlel novodobý správce. Dochovalo se zde několik desítek novodobých náhrobků, zajímavé je časté užití českých textů.
Milan Caha (zdroj: B.Rozkošná, P. Jakubec, Židovské památky Čech, Nakladatelství Era, 2004 a /www.jewish-route.eu), 8.5. 2011
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Přeštice

Místa v okolí

 Příchovice
 Dolní Lukavice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Skočice
 Lužany
 Skála
 Řenče
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Matěje
 Újezd
 Kožich
 Chlumčany
 Netunice
 Hluboká
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Přestavlky
 Nebílovy
 kostel sv. Prokopa
 Lázně Letiny
 Červené Poříčí
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Měčín
 Džbánek
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Křížový vrch
 radnice
 synagoga
 Štěnovice
 Vlčtejn
 židovský hřbitov
 Švihov
 kostel sv. Martina
 Chocenice
 Chocenice
 Ježovy
 Ptenín
 kostel sv. Mikuláše
 Kokšín
 Křenice
 Pokonice
 Litice
 synagoga
 Předslav
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Radyně
 Žákava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Nezvěstice
 Měcholupy
 Stará pošta
 Žinkovy
 Potenštejn
 Šťáhlavy
 Prádlo
 kostel sv. Vojtěcha
 Dolany
 Komošín
 Poustevna
 kostel sv. Petra
 Kozel
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Josefa
 Lopata
 Neslívy
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
Základní informace místa
ID místa: 10046
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama