Nejvyšší vrch Českého krasu známý především jako významná lokalita cenných archeologických nálezů z nesmírně širokého období – stopy lidské činnosti zde byly nalezeny už po neandrtálcích a poslední nálezy pocházejí z novověku (16.–17. stol.).
Hlavní obrázek místa
vrch Bacín
© Stanislav Drda 09/2006
Vrch Bacín se nachází v méně známé části CHKO Český kras, kterého je rovněž nejvyšší horou (499 m.n.m). Nejlépe se k němu dostaneme od obce Vinařice, kde motorizovaní turisté mohou zaparkovat svá auta. Od rozcestníku KČT se vydáme po zelené směr Tobolka, Tetín. Cesta nejprve odbočí z hlavní silnice doprava a po chvíli odbočuje doprava další "ulice" Tady opustíme zelenou a vydáme se zmíněnou odbočkou vpravo do kopce. Mineme zahradu s koni a vyjdeme na hřeben; na levo jsou pole a napravo je louka s rozeznatelnou pěšinou směřující k zalesněnému vrcholu Bacína.
15.6. 2006
historie

Posvátný vrch Bacín

Samotný vrch Bacín, nejvyšší v Českém krasu (499 m n. m) je tvořen prvohorními vápenci, na vrcholu jsou mísovité závrty a skalní věnce, a také jedna krasová puklina, ve které jeskyňáři ke konci 80. let minulého století nalezli lidské i zvířecí kosti a keramiku. Díky tomuto objevu zde proběhl archeologický průzkum. Našly se zde například kamenné nástroje neadrtálců. Určitě zajímavé jsou doklady osídlení z přelomu pozdního paleolitu a mezolitu, včetně nálezu kosterních pozůstatků dospělého muže. Další hodnotné názely pocházejí od lidí kultury se šňůrovou keramikou, či z mladší doby bronzové (knovízká kultura) a starší doby železné. Novější nálezy pak pocházejí z 8.–9. století a z dalších století.

9.6. 2008

Středočeský kraj,  Beroun  (BE),

Místa v okolí

 synagoga
 Všeradice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Koněpruské jeskyně
 Liteň
 Suchomasty
 Korno
 kostel sv. Mikuláše
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 kaple
 sladovna
 Tmaň
 Neumětely
 Tetín
 Osov
 Svinaře
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 lom Alkazar
 kaple sv. Blažeje
 Viereckschanze
 Popovice
 Šemíkův pomník
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Neumětely
 Králův Dvůr
 městské opevnění
 Zajíčkův mlýn
 Bubovické vodopády
 Beroun
 děkanství
 radnice
 Městská hora
 Karlštejn
 Libomyšl
 lom Malá Amerika
 mariánský sloup
 Na Pišťáku
 Hradec
 Děd
 kaple sv. Vojtěcha
 Solvayovy lomy
 muzeum Výtopna Zdice
 židovský hřbitov
 synagoga
 lom Velká Amerika
 Lochovice
 Studený vrch
 kaple sv. Anny
 Lochovice
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Ondřeje
 kaple
 boží muka
 židovský hřbitov
 Lhotka
 Loděnice
 Lužce
 Obora
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Václava
 Památník padlým
 kostel sv. Tomáše
 Velká hospoda
 Otmíče
 synagoga
 Karlík
 židovský hřbitov
 Chrustenická šachta
 židovský hřbitov
 Plešivec
 Dobřichovice
 Stradonice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoký Újezd
 Brandejsova hrobka
 Králova stolice
 synagoga
 Ostrý
 Záhorsko
 radnice
 Nižbor
 Řitka
 Dobříš
 Vargač
 zámecké zahrady
 Tihava
 kaple sv. Anny
 Korunka
 Čertův most
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 rozhledna Máminka
 Černolické skály
 Jince
 Všenory
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 kostel sv. Martina
 Hořovice
 Třebotov
 Škrábek
 kostel sv. Kateřiny
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořelice
 Vůznice
 Dřevíč
 Choteč
 židovský hřbitov
 mlýn U Veselých
 kostel sv. Zikmunda
 Krcáb
 Starý Knín
 Čámského mlýn
 Brunclíkův mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Kalinův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 zatopený důl Škroby
 Mincovna
 radnice
 kašna
 dům Salaš
 Taslarův mlýn
 boží muka
 Sudovice
Základní informace místa
ID místa: 4310
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama