Barokní kostel Povýšení sv. Kříže vznikl nad původní gotickou hradní kaplí sv. Kateřiny r. 1724 při přestavbě hrabětem z Valdštejna. Při hloubení základů byl v zemi nalezen kříž patrně z husitské doby, proto mu byl nový kostel zasvěcen. Kostel od r. 1857 farní, nyní filiální ve farnosti Beroun.
Hlavní obrázek místa
Nižbor - kostel
© Jiří Špaček, 07/2016
Nižbor je velká obec na Berounce, dříve Mží, která jí dala jméno. Hrad Nižbor na skále nad řekou dostal německé pojmenování Miesenburg, tedy hrad nad Mží, a je prvně připomínán r. 1265. Ves pod ním se až do r. 1946 jmenovala Nová Huť (pod Nižborem). Původní jméno měla podle železné hutě, která zanikla po povodni r. 1872. Dnes má obec asi 1500 obyvatel a prochází jí silnice II/116 z Lán do Berouna. V Nižboru z ní odbočuje přes most silnice III. třídy směrem na Nový Jáchymov. Obec má nádraží na trati 174 z Berouna do Rakovníka, které leží na levém břehu řeky. V Nižboru začíná okružní naučná stezka na keltské oppidum Stradonice, končí tu červená značka z Roztok u Křivoklátu a začíná modrá k severu do Kladna. Prochází tudy cyklotrasa Po stopách českých králů. Pozoruhodností je křížení 14. poledníku východní délky a 50. rovnoběžky severní šířky, které připomíná kamenný pomníček ve stráni jen několik metrů severně od kostela. Od misijního kříže na špici skalního ostrohu pod kostelem se otevírá krásný rozhled do údolí Berounky. Kostel Povýšení sv. Kříže je stavební součástí nižborského zámku a vstup do něj je ze zámeckého nádvoří. Od mostu vede k zámku a kostelu červeně značená, strmě stoupající stezka.
10.9. 2016
historie

Původní hradní palác v Nižboru byl zakončen nad špicí ostrohu raně gotickou kaplí sv. Kateřiny o rozměrech 8 x 5,5 m. Měla jedno pole křížové klenby a zdi členěné válcovými sloupky s výklenky. Podélná osa bývalé kaple směřuje k východu, tedy kolmo na osu nynějšího kostela. Při přestavbě původního hradu za Jana Josefa hraběte z Valdštejna r. 1724 do nynější podoby byla ke kapli sv. Kateřiny přistavěna sakristie. Při hloubení základů byl v zemi nalezen kříž, který tam byl uschován asi za husitských válek. Podle přání tehdejšího patrona, hraběte z Valdštejna, byl nový kostel zasvěcen nejprve "Nalezení" a při 100. výročí nálezu pak "Povýšení sv. Kříže". Kostel se stal farním r. 1857. Kostel je barokní jednolodní obdélníková stavba o rozměrech 12 x 8 m s plochým stropem a dvěma bočními výklenkovými kaplemi s klenutým valeným pásem. Presbytář je čtvercový o rozměrech 8 x 8 m a je zaklenut českou klenbou. Vítězný…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informační vývěsky na místě), 7.9. 2016

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Nižbor

Místa v okolí

 Nižbor
 Stradonice
 Dřevíč
 Jenčov
 Děd
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Městská hora
 děkanství
 Králův Dvůr
 rozhledna Máminka
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Leontýn
 Vysoký vrch
 Lhotka
 Popovice
 skanzen Cyrus
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 kostel sv. Petra
 Kotýz
 Jivno
 Křivoklát
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Jiří
 lom Alkazar
 Koněpruské jeskyně
 Suchý mlýn
 sladovna
 Tmaň
 Solvayovy lomy
 Loděnice
 jeskyně Nad Kačákem
 Bubovické vodopády
 Chrustenická šachta
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 rozhledna Veselov
 Velká Buková
 Suchomasty
 Propadený zámek
 kaple sv. Vojtěcha
 Kyšice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Mikuláše
 Unhošť
 Velká Dobrá
 měšťanský dům
 Korno
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 Záhorsko
 Malá Dobrá
 Braškov
 kaple sv. Barbory
 Bacín
 lom Malá Amerika
 palmový skleník
 Lány
 Lužce
 Libomyšl
 Červený Újezd
 parní motorový mlýn
 Točník
 Turyňský rybník
 Kožová hora
 Budňanská skála
 Vysoký Újezd
 synagoga
 kostel sv. Palmácia
 Liteň
 pivovar
 větrný mlýn
 Žebrák
 Karlštejn
 Sobín
 Neumětely
 lom Velká Amerika
 Otmíče
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kaple sv. Mikuláše
 Velké Přítočno
 synagoga
 Všeradice
 Pavlov
 Svinaře
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Beroun
Seydlovo nám. 24/5
266 01 Beroun
Tel: 311 631 964
http://www.farnostberoun.cz
farnost.beroun@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12946
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama