Barokní kostel Povýšení sv. Kříže vznikl nad původní gotickou hradní kaplí sv. Kateřiny r. 1724 při přestavbě hrabětem z Valdštejna. Při hloubení základů byl v zemi nalezen kříž patrně z husitské doby, proto mu byl nový kostel zasvěcen. Kostel od r. 1857 farní, nyní filiální ve farnosti Beroun.
Hlavní obrázek místa
Nižbor - kostel
© Jiří Špaček, 07/2016
Nižbor je velká obec na Berounce, dříve Mží, která jí dala jméno. Hrad Nižbor na skále nad řekou dostal německé pojmenování Miesenburg, tedy hrad nad Mží, a je prvně připomínán r. 1265. Ves pod ním se až do r. 1946 jmenovala Nová Huť (pod Nižborem). Původní jméno měla podle železné hutě, která zanikla po povodni r. 1872. Dnes má obec asi 1500 obyvatel a prochází jí silnice II/116 z Lán do Berouna. V Nižboru z ní odbočuje přes most silnice III. třídy směrem na Nový Jáchymov. Obec má nádraží na trati 174 z Berouna do Rakovníka, které leží na levém břehu řeky. V Nižboru začíná okružní naučná stezka na keltské oppidum Stradonice, končí tu červená značka z Roztok u Křivoklátu a začíná modrá k severu do Kladna. Prochází tudy cyklotrasa Po stopách českých králů. Pozoruhodností je křížení 14. poledníku východní délky a 50. rovnoběžky severní šířky, které připomíná kamenný pomníček ve stráni jen několik metrů severně od kostela. Od misijního kříže na špici skalního ostrohu pod kostelem se otevírá krásný rozhled do údolí Berounky. Kostel Povýšení sv. Kříže je stavební součástí nižborského zámku a vstup do něj je ze zámeckého nádvoří. Od mostu vede k zámku a kostelu červeně značená, strmě stoupající stezka.
10.9. 2016
historie

Původní hradní palác v Nižboru byl zakončen nad špicí ostrohu raně gotickou kaplí sv. Kateřiny o rozměrech 8 x 5,5 m. Měla jedno pole křížové klenby a zdi členěné válcovými sloupky s výklenky. Podélná osa bývalé kaple směřuje k východu, tedy kolmo na osu nynějšího kostela. Při přestavbě původního hradu za Jana Josefa hraběte z Valdštejna r. 1724 do nynější podoby byla ke kapli sv. Kateřiny přistavěna sakristie. Při hloubení základů byl v zemi nalezen kříž, který tam byl uschován asi za husitských válek. Podle přání tehdejšího patrona, hraběte z Valdštejna, byl nový kostel zasvěcen nejprve "Nalezení" a při 100. výročí nálezu pak "Povýšení sv. Kříže". Kostel se stal farním r. 1857. Kostel je barokní jednolodní obdélníková stavba o rozměrech 12 x 8 m s plochým stropem a dvěma bočními výklenkovými kaplemi s klenutým valeným pásem. Presbytář je čtvercový o rozměrech 8 x 8 m a je zaklenut českou klenbou. Vítězný…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informační vývěsky na místě), 7.9. 2016

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Nižbor

Místa v okolí

 Nižbor
 Stradonice
 Dřevíč
 Jenčov
 Děd
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 Městská hora
 děkanství
 Králův Dvůr
 Beroun
 rozhledna Máminka
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Leontýn
 Vysoký vrch
 Lhotka
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 kostel sv. Petra
 Kotýz
 Jivno
 Křivoklát
 kostel sv. Jiří
 lom Alkazar
 muzeum Výtopna Zdice
 Koněpruské jeskyně
 Suchý mlýn
 sladovna
 Tmaň
 Solvayovy lomy
 Loděnice
 jeskyně Nad Kačákem
 Bubovické vodopády
 Chrustenická šachta
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 socha Ježíše Krista
 Velká Buková
 rozhledna Veselov
 Suchomasty
 Propadený zámek
 kaple sv. Vojtěcha
 Kyšice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Mikuláše
 Unhošť
 Velká Dobrá
 Korno
 měšťanský dům
 Záhorsko
 Malá Dobrá
 Braškov
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Bacín
 lom Malá Amerika
 palmový skleník
 Lány
 Lužce
 Libomyšl
 Červený Újezd
 parní motorový mlýn
 Točník
 Turyňský rybník
 Kožová hora
 Budňanská skála
 Vysoký Újezd
 synagoga
 kostel sv. Palmácia
 Liteň
 pivovar
 větrný mlýn
 Žebrák
 Karlštejn
 Sobín
 Neumětely
 lom Velká Amerika
 Otmíče
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kaple sv. Mikuláše
 Velké Přítočno
 synagoga
 Všeradice
 Pavlov
 Svinaře
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Beroun
Seydlovo nám. 24/5
266 01 Beroun
Tel: 311 631 964
http://www.farnostberoun.cz
farnost.beroun@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 12946
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama