Dominantní, vrcholně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1730-1733 a byl postaven nejspíše podle plánů K. I. Dienzenhofera. K obdélné lodi přiléhá čtvercový presbytář se zkosenými rohy a hranolová věž v západním průčelí. Většina vntřního zařízení pochází z doby stavby.
Hlavní obrázek místa
Mariánský kostel Počaply
© Jiří Špaček, 07/2015
Ves Počaply je prvně doložena r. 1253 stejně jako lovčí hrádek českých králů nazvaný Králův Dvůr, který ležel někde v těchto místech, snad v sousedství kostela nebo v místě nynějšího zámku. Již před r. 1361 tady stál gotický dřevěný kostel, který byl v letech 1730-1733 nahrazen současnou barokní stavbou. V r. 1950 se Počaply staly částí obce Králův Dvůr, která byla r. 2004 povýšena na město. Přes Počaply vede silnice II/605 Praha-Plzeň-Rozvadov, jejíž trasa je souběžná s dálnicí D5. Na železniční trati 170 z Prahy přes Plzeň do Chebu se nachází nádraží Králův Dvůr a také zastávka Králův Dvůr-Popovice. Počapelský kostel leží asi v poloviční vzdálenosti mezi nimi.
18.8. 2015
historie

Kostel v Počaplech je doložen již před r. 1361. Šlo však o nevelkou dřevěnou gotickou stavbu, která svému účelu sloužila až do počátku 18. století. Na jeho místě byla v letech 1730-1733 postavena stavba ve slohu vrcholného baroka, s největší pravděpodobností podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Je to jednolodní obdélný kostel se zkosenými rohy, se čtvercovým zkoseným presbytářem a hranolovou věží v západním průčelí. Zatímco loď je plochostropá, podvěží je zaklenuto křížově a presbytář plackou, na níž se nachází malba andělů z 18. století. Přibližně z poloviny 18. století pochází také většina vnitřního zařízení, zejména hlavní oltář a dva rokokové oltáře boční. Obrazy sv. Isidora a Jana Nepomuckého na bočních oltářích jsou však až z r. 1886 a jejich autorem je J. Heřman. Varhany s klasicistní dekorací byly do kostela umístěny v 1. polovině 19. století. Významnou opravou stavba prošla r. 1905. Kostel…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2 K-O, Academia 1978, a informace farnosti Beroun), 19.8. 2015

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Králův Dvůr-Počaply

Místa v okolí

 Králův Dvůr
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 Děd
 Kotýz
 Městská hora
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 sladovna
 Tmaň
 Beroun
 městské opevnění
 Koněpruské jeskyně
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 muzeum Výtopna Zdice
 Stradonice
 Tetín
 Suchomasty
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 kostel sv. Mikuláše
 Nižbor
 rozhledna Máminka
 lom Alkazar
 Bacín
 Libomyšl
 Neumětely
 Lhotka
 Korno
 Dřevíč
 Vůznice
 Záhorsko
 Bubovické vodopády
 synagoga
 Všeradice
 kaple
 Šemíkův pomník
 kostel sv. Prokopa
 Solvayovy lomy
 synagoga
 Otmíče
 kaple sv. Floriána
 Neumětely
 Liteň
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Lochovice
 Lochovice
 Jenčov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Leontýn
 kaple sv. Vojtěcha
 Loděnice
 Točník
 lom Malá Amerika
 Osov
 kostel sv. Vavřince
 Budňanská skála
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Palmácia
 Žebrák
 pivovar
 kaple sv. Anny
 Karlštejn
 Tihava
 Viereckschanze
 větrný mlýn
 Chrustenická šachta
 kostel sv. Mikuláše
 Masarykův most
 Svinaře
 mariánský sloup
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Vysoký vrch
 Lužce
 lom Velká Amerika
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Ostrý
 kostel sv. Stanislava
 Vysoký Újezd
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Plešivec
 Klíčavská přehrada
 Křivoklát
 Suchý mlýn
 Propadený zámek
 Hradec
 Studený vrch
 Na Pišťáku
 Jivno
 kostel sv. Lukáše
 Velká Buková
 Zálužský hrad
 Hořelice
 parní motorový mlýn
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Červený Újezd
 Komárov
 Doubravka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Beroun
Seydlovo nám. 24
266 01 Beroun
Tel: 311 621 964
http://www.farnostberoun.cz
farnost.beroun@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12367
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama