R.1766 Antonín Maschek z Maasburgu postavil barokní zámek, patrovou budovu se středním rizalitem a věžičkou. Tak zůstal do konce 19.st. kdy Bachofenové z Echtu přistavěli nové křídlo a novou obdélníkovou budovu. Tato podoba zůstala do současnosti.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek, kde začaly rekonstrukční práce
© Pavel Vítek 03/2006
Svinaře leží 6 km severozápadně od Mníšku pod Brdy a 6 km jižně od Karlštejna. První zmínka o vsi Svinaře pochází z roku 1088. V první polovině 14. století zde stála tvrz, která sloužila do počátku 16. století, kdy přestala být využívána.. Antonín Maschek z Maasburgu nechal v roce 1766 ve dvoře poplužního dvora postavit barokní zámek a zahradu s parkem. Zámek byla patrová budova se středním rizalitem. Nad střechu se tyčila věžička se stanovou stříškou s korouhví. Hlavní vchod byl ze dvora. V této podobě zůstal zámek až do konce 19. století, kdy provedli stavební úpravy noví majitelé Bachofenové z Echtu. Jižním směrem přistavili nové zámecké křídlo a na jeho nároží vznikl osmiboký arkýř. Na severní straně byla přistavěna obdélníková budova. Ze strany parku se do ní vstupuje dvěma oblouky arkády. Z této doby je i fasáda, která zůstala do současnosti. Dalšími majiteli svinařského zámku až do roku 1938 byla rodina Kahlerů, za nichž nedošlo k žádné stavební úpravě. Od r. 1939 byl zámek v držení pražského gestapa. Po válce přešel zámek do vlastnictví českého státu. V roce 1950, připadl zámek Cementárnám Beroun a zámecká budova byla předělána na byty a hospodářský dvůr používalo družstvo a později státní statky. V roce 2003 koupil zámek Ing. Jiří Nosek, který zahájil rekonstrukci objektu.
Pavel Vítek, 28.2. 2006
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Svinaře

Místa v okolí

 Liteň
 židovský hřbitov
 synagoga
 Na Pišťáku
 Korno
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Karlštejn
 kaple
 Bacín
 Všeradice
 synagoga
 Mníšek pod Brdy
 boží muka
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 synagoga
 lom Malá Amerika
 synagoga
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 Brandejsova hrobka
 Dobřichovice
 lom Velká Amerika
 lom Alkazar
 Karlík
 Bubovické vodopády
 Řitka
 Tetín
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 kaple sv. Vojtěcha
 Korunka
 Koněpruské jeskyně
 Černolické skály
 kaple
 Osov
 Suchomasty
 Všenory
 Solvayovy lomy
 Viereckschanze
 Lužce
 Kotýz
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec
 Obora
 kostel sv. Jiří
 Králova stolice
 Neumětely
 kostel sv. Václava
 Tmaň
 židovský hřbitov
 sladovna
 městské opevnění
 Zajíčkův mlýn
 Muzeum Českého krasu
 Vysoký Újezd
 radnice
 Beroun
 Loděnice
 děkanství
 Městská hora
 Třebotov
 kostel sv. Martina
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Králův Dvůr
 kaple sv. Blažeje
 Studený vrch
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Chrustenická šachta
 Vargač
 radnice
 Dobříš
 Popovice
 synagoga
 Choteč
 Lhotka
 mariánský sloup
 kostel sv. Zikmunda
 zámecké zahrady
 Škrábek
 Humenská
 Kazín
 Čertův most
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 mlýn U Veselých
 Památník padlým
 Libomyšl
 Děd
 Krcáb
 kaple sv. Anny
 Čámského mlýn
 Starý Knín
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kalinův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kašna
 dům Salaš
 židovský hřbitov
 Hořelice
 boží muka
 Taslarův mlýn
 kaple sv. Anny
 Sudovice
 kostel sv. Kiliána
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 zatopený důl Škroby
 kostel sv. Jiří
 Svojsíkova mohyla
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 Plešivec
 Stradonice
 Lochkov
 kostel sv. Havla
 Karlův stánek
 Nižbor
 Požáry
 kostel Všech svatých
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Drtinova rozhledna
 Dřevíč
 lázně Malá Chuchle
Základní informace místa
ID místa: 3958
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama