Výklenkovou kapli sv. Blažeje nechal na vrcholu Koukolovy hory postavit r. 1832 Ant. Karel Mudroch, rektor Univerzity Karlovy a tehdejší majitel panství Tmaň. Ve výklenku býval velký obraz sv. biskupa Blažeje. Po zchátrání ve 20. stol. kapli včetně obrazu obnovila obec Tmaň v letech 2009-2010.
Hlavní obrázek místa
Oblouk kaple
© Jiří Čížek 02/2005
Vycházka s náročnějším stoupáním na Koukolovu horu je odměněna nádherným rozhledem a krásným místem. Místečko je to velmi zvláštní a rozhodně stojí za navštívení. Na vrchol vede žlutá značka od železniční zastávky Králův Dvůr-Popovice na trati 170 z Prahy do Plzně. Značka dále pokračuje ke Koněpruským jeskyním. Zelená značka vede na vrchol od nádraží Zdice a prochází tudy také trasa naučné stezky. Přestože hora není na seznamu chráněných území, vyskytuje se zde řada chráněných rostlin (např. bělozářka liliovitá, lilie zlatohlávek, okrotice bílá).
28.5. 2002
historie

Vysoko na poddanskou vsí Popovicemi stávala pyšná tvrz krutého vladyky Viléma Koukola. Lidé si o jeho činech, rodině a krutosti na poddaných hodně vyprávěli. Podle lidových pověstí jsou kameny na hoře právě pozůstatky zkamenělých Koukolů, kteří tu měli svou tvrz. Je však faktem, že o vzniku zdejších kamenů se traduje pověstí více. Ve skutečnosti nechal výklenkovou kapli na kopci (471 m n. m.) vystavět v roce 1832 dr. Antonín Karel Mudroch, rektor Univerzity Karlovy, který vlastnil tou dobou panství ve Tmani. Ve výklenku na omítce bývala namalována obrovská postava žehnajícího sv. biskupa Blažeje, jemuž byla kaple zasvěcena. Časem kaple zchátrala tak, že bývala označována za zříceninu a koncem 20. století se dokonce uvažovalo o jejím zboření, protože její rozpadávající se zdivo ohrožovalo turisty. Tomu zabránilo zastupitelstvo obce Tmaň, na jejímž katastru kaple leží. Za pomoci dotace byla v letech 2009-2010 stavba krásně obnovena a p. Kostílek…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 28.5. 2002

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tmaň

Místa v okolí

 Popovice
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 sladovna
 Tmaň
 Králův Dvůr
 Koněpruské jeskyně
 Suchomasty
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Mikuláše
 Děd
 Městská hora
 Libomyšl
 kostel sv. Tomáše
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Neumětely
 Bacín
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Šemíkův pomník
 kaple
 Neumětely
 synagoga
 Všeradice
 lom Alkazar
 Stradonice
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Otmíče
 rozhledna Máminka
 Korno
 Záhorsko
 židovský hřbitov
 Nižbor
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Osov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liteň
 kaple sv. Anny
 Viereckschanze
 Bubovické vodopády
 Točník
 Tihava
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 kostel sv. Rocha
 Lhotka
 Žebrák
 pivovar
 Solvayovy lomy
 Dřevíč
 Budňanská skála
 Vůznice
 kostel sv. Palmácia
 lom Malá Amerika
 kaple sv. Vojtěcha
 větrný mlýn
 Svinaře
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Karlštejn
 Hořovice
 Plešivec
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 Loděnice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Leontýn
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Jenčov
 Studený vrch
 Hradec
 židovský hřbitov
 Chrustenická šachta
 lom Velká Amerika
 synagoga
 Lužce
 kostel sv. Stanislava
 Jince
 Památník padlým
 Zálužský hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Na Pišťáku
 Masarykův most
 kostel sv. Mikuláše
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Vysoký Újezd
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 kostel sv. Petra
 Propadený zámek
 Obora
 Křivoklát
 Komárov
 židovský hřbitov
 Hořelice
 Velká Buková
 parní motorový mlýn
 Králova stolice
Základní informace místa
ID místa: 855
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama