Výklenkovou kapli sv. Blažeje nechal na vrcholu Koukolovy hory postavit r. 1832 Ant. Karel Mudroch, rektor Univerzity Karlovy a tehdejší majitel panství Tmaň. Ve výklenku býval velký obraz sv. biskupa Blažeje. Po zchátrání ve 20. stol. kapli včetně obrazu obnovila obec Tmaň v letech 2009-2010.
Hlavní obrázek místa
© Vlky, Jirka Čížek
Vycházka s náročnějším stoupáním na Koukolovu horu je odměněna nádherným rozhledem a krásným místem. Místečko je to velmi zvláštní a rozhodně stojí za navštívení. Na vrchol vede žlutá značka od železniční zastávky Králův Dvůr-Popovice na trati 170 z Prahy do Plzně. Značka dále pokračuje ke Koněpruským jeskyním. Zelená značka vede na vrchol od nádraží Zdice a prochází tudy také trasa naučné stezky. Přestože hora není na seznamu chráněných území, vyskytuje se zde řada chráněných rostlin (např. bělozářka liliovitá, lilie zlatohlávek, okrotice bílá).
28.5. 2002
historie

Vysoko na poddanskou vsí Popovicemi stávala pyšná tvrz krutého vladyky Viléma Koukola. Lidé si o jeho činech, rodině a krutosti na poddaných hodně vyprávěli. Podle lidových pověstí jsou kameny na hoře právě pozůstatky zkamenělých Koukolů, kteří tu měli svou tvrz. Je však faktem, že o vzniku zdejších kamenů se traduje pověstí více. Ve skutečnosti nechal výklenkovou kapli na kopci (471 m n. m.) vystavět v roce 1832 dr. Antonín Karel Mudroch, rektor Univerzity Karlovy, který vlastnil tou dobou panství ve Tmani. Ve výklenku na omítce bývala namalována obrovská postava žehnajícího sv. biskupa Blažeje, jemuž byla kaple zasvěcena. Časem kaple zchátrala tak, že bývala označována za zříceninu a koncem 20. století se dokonce uvažovalo o jejím zboření, protože její rozpadávající se zdivo ohrožovalo turisty. Tomu zabránilo zastupitelstvo obce Tmaň, na jejímž katastru kaple leží. Za pomoci dotace byla v letech 2009-2010 stavba krásně obnovena a p. Kostílek…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 28.5. 2002

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tmaň

Místa v okolí

 Popovice
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 sladovna
 Tmaň
 Králův Dvůr
 Koněpruské jeskyně
 Suchomasty
 muzeum Výtopna Zdice
 kostel sv. Mikuláše
 Děd
 Městská hora
 děkanství
 městské opevnění
 kostel sv. Tomáše
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Libomyšl
 Bacín
 Tetín
 Neumětely
 Stradonice
 lom Alkazar
 rozhledna Máminka
 kaple
 Šemíkův pomník
 Korno
 synagoga
 Neumětely
 Všeradice
 Nižbor
 Záhorsko
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Otmíče
 Lochovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liteň
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Osov
 Bubovické vodopády
 Lhotka
 kaple sv. Anny
 Viereckschanze
 Solvayovy lomy
 Točník
 kostel sv. Vavřince
 Tihava
 Dřevíč
 kostel sv. Rocha
 mariánský sloup
 pivovar
 Žebrák
 Budňanská skála
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Palmácia
 lom Malá Amerika
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 Karlštejn
 Svinaře
 Loděnice
 větrný mlýn
 Leontýn
 Ostrý
 Jenčov
 židovský hřbitov
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Plešivec
 Chrustenická šachta
 synagoga
 sloup odsouzenců
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Hradec
 synagoga
 Studený vrch
 Lužce
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Vysoký vrch
 Na Pišťáku
 Vysoký Újezd
 Jince
 Zálužský hrad
 Památník padlým
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Petra
 Propadený zámek
 Třenická hora
 Křivoklát
 Obora
 kostel sv. Lukáše
 Hořelice
 Komárov
 parní motorový mlýn
 Velká Buková
 židovský hřbitov
 Králova stolice
Základní informace místa
ID místa: 855
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama