Zámek byl postaven ve 2. pol. 18. stol. Byl mnohokrát přestavován a proslavila ho především rodina Vojáčků, za jejichž působení se zde scházeli osobnosti jako J. Jungmann a J. Dobrovský. Dnes je zde zemědělský velkostatek Tetín.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Tetíně
© Jiří Špaček, 08/2012
Tetínský zámek zabírá západní stranu návsi. V zámku a jeho areálu se dnes nachází velkostatek Tetín a je v soukromém vlastnictví. V zámecké zahradě můžeme najít pozůstatky valů předhradí starého hradu. Na zámku se také narodil r. 1821 spisovatel a vlastenec Vacslav Vojáček, který tu má i pamětní desku.
Roman Řezáč, 21.8. 2004
historie

Tetínský zámek byl založen ve 14. stol. jako zámek lovčí, to znamená, že byl obýván královskými úředníky. Později to bylo manské sídlo vázané mnoha povinnostmi ke Karlštejnu. Nynější podoba stavby je z 18. stol. V minulosti prošel mnoha přestavbami a byl sídlem významných šlechtických rodin, např. Buziců, pánů z Drahelčic či Rochlitzů. Nejvýznamnějším majitelem byl od počátku 19. stol. vlastenecky orientovaný rod Vojáčků. V době jeho působení se setkávali ve zdejším zámku významné osobnosti kulturního, duchovního a politického života, např. František Ladislav Čelakovský, Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Josef Krasoslav Chmelenský, František Ladislav Rieger, rodina Daubků z Litně, MUDr. Josef Thomayer a řada dalších. V r. 1821 se v zámku narodil významný spisovatel, dramatik a překladatel, především z latiny a francouzštiny, středoškolský profesor Vácslav Vojáček. Zemřel r. 1898 a je pohřben v rodinné hrobce na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Tetín), 4.6. 2016

pověsti

Počátky Tetína jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l., ale historická studie a archeologické zprávy ho umisťují do porvní poloviny X. stol. n. l.; je spojován s pobytem sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava na Tetíně, jehož zde údajně po krátky čas vychovávala. V r. 921 však Ludmilina snacha Drahomíra najala vrahy a ti, v první vigilii noční z 15. na 16. září, Ludmilu na Tetíně zavraždili. Svatá Ludmila je první světicí, udávěnou ve spojitosti s Přemyslovci. Vzhledem k Ludmile můžeme Tetín považovat za jedno z míst pobytu prvních křesťanů v Čechách a jeden z kořenů české historie, vzhledem ke sv. Václavovi bývá někdy spojován s počátky české státnosti. Lze říci, že Tetín přinesl významný vklad do klenotnice české historie.

www.tetin.cz (Roman Řezáč), 21.8. 2004

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tetín

Místa v okolí

 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 lom Alkazar
 městské opevnění
 Zajíčkův mlýn
 Beroun
 radnice
 děkanství
 Městská hora
 Bubovické vodopády
 Korno
 Koněpruské jeskyně
 Králův Dvůr
 Solvayovy lomy
 Kotýz
 Děd
 Lhotka
 kaple sv. Vojtěcha
 lom Malá Amerika
 Bacín
 synagoga
 Liteň
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 Loděnice
 Karlštejn
 Popovice
 židovský hřbitov
 Suchomasty
 Tmaň
 sladovna
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Chrustenická šachta
 Lužce
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Všeradice
 Svinaře
 kostel sv. Stanislava
 Stradonice
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký Újezd
 kaple sv. Floriána
 Nižbor
 kostel sv. Tomáše
 boží muka
 kaple
 Neumětely
 muzeum Výtopna Zdice
 Libomyšl
 Na Pišťáku
 Osov
 Karlík
 Šemíkův pomník
 Hořelice
 Dřevíč
 Neumětely
 Viereckschanze
 Vysoký vrch
 rozhledna Máminka
 parní motorový mlýn
 Dobřichovice
 Jenčov
 kostel sv. Lukáše
 Škrábek
 Suchý mlýn
 kaple
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Lochovice
 Choteč
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Třebotov
 mariánský sloup
 Brandejsova hrobka
 pivovar
 Otmíče
 kostel sv. Mikuláše
 Mníšek pod Brdy
 Červený Újezd
 zatopený důl Škroby
 mlýn U Veselých
 kaple sv. Anny
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Všenory
 Hradec
 Záhorsko
 Řitka
 Unhošť
 synagoga
 židovský hřbitov
 Černolické skály
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Kalinův mlýn
 Leontýn
 Taslarův mlýn
 židovský hřbitov
 Hamousův statek
 Masarykův most
 Tihava
 kostel sv. Martina
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Vavřince
 Plešivec
 Litovice
 Ostrý
 Klíčavská přehrada
 skanzen Řepora
 Hořovice
 fara
 mariánský sloup
 Hostivice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Jivno
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Martina
 hřbitovní kaple
Základní informace místa
ID místa: 2515
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama