Zámek byl postaven ve 2. pol. 18. stol. Byl mnohokrát přestavován a proslavila ho především rodina Vojáčků, za jejichž působení se zde scházeli osobnosti jako J. Jungmann a J. Dobrovský. Dnes je zde zemědělský velkostatek Tetín.
Hlavní obrázek místa
Podoba 03/2016
© Jan Pospisil, 03/2016
Tetínský zámek zabírá západní stranu návsi. V zámku a jeho areálu se dnes nachází velkostatek Tetín a je v soukromém vlastnictví. V zámecké zahradě můžeme najít pozůstatky valů předhradí starého hradu. Na zámku se také narodil r. 1821 spisovatel a vlastenec Vacslav Vojáček, který tu má i pamětní desku.
Roman Řezáč, 21.8. 2004
historie

Tetínský zámek byl založen ve 14. stol. jako zámek lovčí, to znamená, že byl obýván královskými úředníky. Později to bylo manské sídlo vázané mnoha povinnostmi ke Karlštejnu. Nynější podoba stavby je z 18. stol. V minulosti prošel mnoha přestavbami a byl sídlem významných šlechtických rodin, např. Buziců, pánů z Drahelčic či Rochlitzů. Nejvýznamnějším majitelem byl od počátku 19. stol. vlastenecky orientovaný rod Vojáčků. V době jeho působení se setkávali ve zdejším zámku významné osobnosti kulturního, duchovního a politického života, např. František Ladislav Čelakovský, Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Josef Krasoslav Chmelenský, František Ladislav Rieger, rodina Daubků z Litně, MUDr. Josef Thomayer a řada dalších. V r. 1821 se v zámku narodil významný spisovatel, dramatik a překladatel, především z latiny a francouzštiny, středoškolský profesor Vácslav Vojáček. Zemřel r. 1898 a je pohřben v rodinné hrobce na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Tetín), 4.6. 2016

pověsti

Počátky Tetína jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l., ale historická studie a archeologické zprávy ho umisťují do porvní poloviny X. stol. n. l.; je spojován s pobytem sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava na Tetíně, jehož zde údajně po krátky čas vychovávala. V r. 921 však Ludmilina snacha Drahomíra najala vrahy a ti, v první vigilii noční z 15. na 16. září, Ludmilu na Tetíně zavraždili. Svatá Ludmila je první světicí, udávěnou ve spojitosti s Přemyslovci. Vzhledem k Ludmile můžeme Tetín považovat za jedno z míst pobytu prvních křesťanů v Čechách a jeden z kořenů české historie, vzhledem ke sv. Václavovi bývá někdy spojován s počátky české státnosti. Lze říci, že Tetín přinesl významný vklad do klenotnice české historie.

www.tetin.cz (Roman Řezáč), 21.8. 2004

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tetín

Místa v okolí

 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 lom Alkazar
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 děkanství
 Městská hora
 Bubovické vodopády
 Korno
 Koněpruské jeskyně
 Králův Dvůr
 Solvayovy lomy
 Kotýz
 Děd
 Lhotka
 kaple sv. Vojtěcha
 lom Malá Amerika
 Bacín
 synagoga
 Liteň
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 kostel sv. Jiří
 Loděnice
 Popovice
 Karlštejn
 kaple sv. Blažeje
 židovský hřbitov
 Tmaň
 Suchomasty
 sladovna
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Chrustenická šachta
 Lužce
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Všeradice
 Svinaře
 kostel sv. Stanislava
 Stradonice
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký Újezd
 kaple sv. Floriána
 Nižbor
 kostel sv. Tomáše
 boží muka
 kaple
 Neumětely
 muzeum Výtopna Zdice
 Libomyšl
 Na Pišťáku
 Osov
 Karlík
 Šemíkův pomník
 Hořelice
 Vůznice
 Dřevíč
 Neumětely
 Viereckschanze
 Vysoký vrch
 rozhledna Máminka
 parní motorový mlýn
 Dobřichovice
 Jenčov
 kostel sv. Lukáše
 Škrábek
 Suchý mlýn
 kaple
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Choteč
 Třebotov
 mariánský sloup
 Brandejsova hrobka
 Červený Újezd
 zatopený důl Škroby
 mlýn U Veselých
 pivovar
 Otmíče
 kostel sv. Mikuláše
 Mníšek pod Brdy
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Všenory
 Korunka
 Hradec
 Záhorsko
 synagoga
 Řitka
 Unhošť
 židovský hřbitov
 Černolické skály
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Kalinův mlýn
 Leontýn
 Taslarův mlýn
 židovský hřbitov
 Tihava
 Hamousův statek
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 skanzen Cyrus
 Plešivec
 Litovice
 Ostrý
 Klíčavská přehrada
 skanzen Řepora
 Hořovice
 fara
 mariánský sloup
 Hostivice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Jivno
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Martina
 hřbitovní kaple
Základní informace místa
ID místa: 2515
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama