Muzeum sídlí v nejstarší berounském domě, Jenštejnském a sousedním domě čp. 88, přímo na hlavním Husově náměstí. Součástí expozice je také výstavní síň Konírna a Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem ve dvoře domu.
Hlavní obrázek místa
Geopark Barrandien
© Iva Spurná 3.4.2010
Hlavním sídlem Muzea Českého krasu v Berouně je Jenštejnský dům, což je nejstarší berounský dům. Pochází z počátku 17. století, kdy jej po velkém požáru města nechal postavit (na místě jeho gotického předchůdce) Jindřich Čížek z Jenštejna, císařský rychtář a muž číslo jedna ve městě. Ozdobou fasády je renesanční portál z červeného mramoru od Jiříka Táborského s datem 1612. Muzeum v něm sídlí od roku 1965. Součástí muzea je také sousední dům čp. 88 (Sálátovský dům) z 2. poloviny 17. století. Samotné interiéry obou domů jsou tak exponáty. Na fasádě Jenštejnské domu jsou památeční tabulky s hladinou dvou velkých povodní. Spodní je ze srpna 2002 (ve výšce 186 cm) a horní z května 1872 (ve výšce 259 cm). V muzeu je možné shlédnout krátkodobé výstavy, ale i stálé expozice, např. historickou lékárnu či Pamětní síně Jana Preislera a Václava Talicha. K muzeu také patří výstavní síň Konírna, kam je vstup z ulice Slapská. Zde je k vidění studna z přelomu 15. a 16. století, objevená při rekonstrukci v roce 2004 pod betonovou podlahou, či originál sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1729, která původně stála uprostřed kašny na hlavním náměstí (nahrazena replikou). Areál pak zakončuje bezplatná venkovní expozice Geopark Barrandien, kam je také vstup z ulice Slapské. Je to stylově upravený dvůr s možností posezení i poučení o základním geologickém vývoji oblasti. Na památku si lze z tzv. kameniště odnést zajímavý kousek horniny. Geopark je využíván i k různým akcím, jako je jarmark či divadelní představení, běžně je přístupný zdarma od dubna do října.
Ivka, 27.2. 2011
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Beroun

Místa v okolí

 Beroun
 děkanství
 radnice
 městské opevnění
 Zajíčkův mlýn
 Městská hora
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Děd
 Tetín
 Králův Dvůr
 lom Alkazar
 Lhotka
 Koněpruské jeskyně
 Kotýz
 Popovice
 Solvayovy lomy
 Bubovické vodopády
 Stradonice
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 Korno
 Nižbor
 Loděnice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Tmaň
 kaple sv. Floriána
 sladovna
 kostel sv. Tomáše
 lom Malá Amerika
 Bacín
 Suchomasty
 Chrustenická šachta
 Budňanská skála
 synagoga
 kostel sv. Palmácia
 Liteň
 kostel sv. Mikuláše
 Karlštejn
 Dřevíč
 židovský hřbitov
 Lužce
 muzeum Výtopna Zdice
 lom Velká Amerika
 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 Vysoký Újezd
 Jenčov
 Všeradice
 rozhledna Máminka
 Vysoký vrch
 kostel sv. Stanislava
 Svinaře
 Neumětely
 Libomyšl
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Suchý mlýn
 boží muka
 kostel sv. Lukáše
 kostel Všech svatých
 Hořelice
 parní motorový mlýn
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Osov
 Leontýn
 Karlík
 Červený Újezd
 Unhošť
 Na Pišťáku
 Záhorsko
 Masarykův most
 Viereckschanze
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Hamousův statek
 měšťanský dům
 Kyšice
 Lochovice
 kostel sv. Jiří
 Otmíče
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Floriána
 skanzen Cyrus
 židovský hřbitov
 Škrábek
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Klíčavská přehrada
 kaple sv. Anny
 zatopený důl Škroby
 kostel sv. Kateřiny
 Dobřichovice
 Točník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Rocha
 pivovar
 Pavlov
 kaple
 Žebrák
 Tihava
 Jivno
 Křivoklát
 větrný mlýn
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Litovice
 zvonice
 poštovní stanice
 kaplička
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 fara
 mariánský sloup
 Hostivice
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Zálužský hrad
Kontaktní informace
Muzeum Českého krasu
příspěvková organizace Středočeského kraje
Husovo náměstí 87
Beroun
266 01
Tel: 311 624 101; 311 621 842
http://muzeum-beroun.cz
info@muzeum-beroun.cz
Základní informace místa
ID místa: 5624
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama