Skromné zbytky hradu z pol. 13. století. Od roku 1321 v majetku Štěpána z Tetína. Hrad koupil Karel IV. a panství bylo připojeno k hradu Karlštejn. Poté brzy zpustl a zanikl.
Hlavní obrázek místa
Areál hradu od vsi
leden 2011© Olga Procházková, 01/2011
Hrad založený kolem roku 1288 za Václava II. Od roku 1321 byl v majetku Štěpána z Tetína, synovce přemyslovského levobočka probošta Jana Volka. Od jeho rodu koupil hrad Karel IV. a panství bylo připojeno k nedalekému hradu Karlštejn a hrad Tetín brzy poté zanikl. Na místě proběhl archeologický průzkum. I když bylo místo poničeno těžbou vápence, bylo prokázáno, že první fáze hradu vznikla již kolem poloviny 13. století pravděpodobně v souvislosti se zánikem funkce staršího tetínského hradiště, jehož areál se rozkládal v místech dnešní obce a plnil pro hrad funkci předhradí.
10.3. 2006
historie

TETÍN HRAD

Starověký Tetín, k němuž se nejedna upomínka z nejstarších našich dějin váže, stojí na vysokém skalnatém vrchu nad samou Berounkou, která se v této krajině klikatým během skrze skalnaté a z větší části holé stráně probírá. Větší čásť dotčeného vrchu zabírá ves Tetín, stojící v ohradě starodávného knížecího hradu, po němž se toliko skrovné památky nacházejí. Tu jest také bývalý dvůr manský, jehož držitelé ke hradu Karlšteinu sloužívali. Středověký hrad Tetínský stával na konci ostrohu, v nějž vrch Tetínský vybíhá, a tedy bezpochyby na tom místě, kde stával starodávný knížecí hrad před koncem 13. Století. Kam až sahal tento knížecí hrad, ukazuje násep starý a rokle do ostruhu vnikající. Této rokle užili také stavitelé středověcí a rozšířili ji v příkop, který však jest na ten čas zanesen. Neteční potomci čeledi Tetiny nikdy se o to nestarali, aby holé stráně při své osadě osazovali, a tak se stalo, že se země, pokud není pod drnem, ustavičně splachuje. Do…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království Českého, kniha č. 6, 18.10. 2022

pověsti

Kněžna Ludmila

Nastal soumrak staré pohanské víry. Lid přestal věřiti žrecům, kácel modly, odvracel se od víry otcův. Zemí se šířila nová víra, víra v jednoho Boha, otce všech lidí, a v Krista, syna jeho, který přikázal lidem, aby se milovali. Český národ ochotně přijímal evangelium, hlásané slovanskými kněžími, které povolal do země Rostislav, moravský kníže. Na Moravě byl pokřtěn kníže Bořivoj s manželkou svou Ludmilou, která se pak zvláště přičiňovala o rozšíření křesťanství. Byla to žena rozumná, srdce dobrého, takže ji lid choval v úctě a lásce a pro její štědrost nazýval ji matkou chudiny. Po manželově smrti, když i její syn kníže Vratislav I. v mladém věku zemřel, ujala se vnuka svého Václava a pečlivě se starala, aby jako budoucí kníže byl vycvičen v písmu slovanském i v křesťanských zásadách. Václav ji miloval nade všecko, avšak tato láska vzbudila hněv jeho matky Drahomíry, panovačné, hrdé kněžny lutické, která se zmocnila vlády…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti Českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Půdorys místa

Půdorys, Tetín. Půdorys zbytků hradu se zakreslenými sondami archeologického výzkumu a rekonstrukcí zaniklých částí provedenou na základe starých plánů. 1 - zdivo z doby okolo poloviny 13. století. 2 - zdivo z konce 13. století
Durdík T., Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 552, obr. 1196
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

1.6.2008 19:04 ordyna
Ahoj lidičky! Ze starých přemyslovských staveb tu zůstalo jen málo,ale je tu ze zbytků hradeb krásný výhled na Berounku.Kostely jsou v dobrém stavu a ve vsi muzeum,tam je velmi ochotný a milý pán,který se s Vámi dá do řeči a není k zastavení,pak je Vám líto,že musíte odjet. Ahoj Ordyna
2.4.2007 13:39 antoninka
Ano, byla jsem na Tetíně v sobotu 31.3.2007 a je tady skutečně nádherně. Je to místo počátku našeho národa, křesťanské víry a přímo to na vás dýchá minulostí. Vřele všem Čechům doporučuji!
17.5.2005 00:00
Na Tetíně je nádherný rozhled a ikdyž z hradu moc nezbylo, za ten pohled na řeku, rokli i vzdálené kopce to stojí. V létě jsou na řece vidět loďky a je strašně fajn večer sedět na Tetíně dívat se jak vám hluboko pod nohama ubíhá ruch života ...
9.11.2003 00:00
Tetín je nádherné, tajemné a magické místo - mohu vřele doporučit jeho návštěvu. Hrad, tři kostely (!), místo, kde byla původně pohřbena bájná kněžná Ludmila...
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Tetín

Místa v okolí

 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 lom Alkazar
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 děkanství
 Městská hora
 Bubovické vodopády
 Korno
 Solvayovy lomy
 Koněpruské jeskyně
 kaple sv. Vojtěcha
 Králův Dvůr
 Lhotka
 lom Malá Amerika
 Děd
 Kotýz
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 synagoga
 Bacín
 Loděnice
 Liteň
 Karlštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Suchomasty
 Chrustenická šachta
 sladovna
 Tmaň
 Lužce
 synagoga
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Svinaře
 Všeradice
 Vysoký Újezd
 Stradonice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Nižbor
 kostel sv. Tomáše
 kaple
 Neumětely
 muzeum Výtopna Zdice
 Karlík
 Na Pišťáku
 Hořelice
 Libomyšl
 Osov
 Vůznice
 Dřevíč
 Šemíkův pomník
 parní motorový mlýn
 Neumětely
 Vysoký vrch
 Dobřichovice
 Viereckschanze
 kostel sv. Lukáše
 Škrábek
 Jenčov
 rozhledna Máminka
 Suchý mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Třebotov
 Choteč
 kaple
 zatopený důl Škroby
 Brandejsova hrobka
 mlýn U Veselých
 Červený Újezd
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 pivovar
 Lochovice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Korunka
 kostel sv. Václava
 Všenory
 kostel sv. Mikuláše
 Velká hospoda
 kostel Všech svatých
 Unhošť
 synagoga
 Řitka
 Černolické skály
 kaple sv. Anny
 Otmíče
 měšťanský dům
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 Hradec
 Kalinův mlýn
 kaple sv. Barbory
 Záhorsko
 židovský hřbitov
 Taslarův mlýn
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Litovice
 skanzen Cyrus
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Tihava
 poštovní stanice
 kaplička
 skanzen Řepora
 Ostrý
 fara
 mariánský sloup
 Hostivice
 Hořovice
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Jivno
 kostel sv. Martina
 synagoga
 sloup odsouzenců
 hřbitovní kaple
Základní informace místa
ID místa: 488
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama