Čtyřúhelníkové valy u Skřípele jsou jedny z nejlépe dochovaných viereckschanze u nás. Jsou tvořeny téměř čtvercovými náspy (105x125 metrů) vysokými až 3 metry, s typicky vyvýšenými nárožími, (na západní straně) dobře zachovalým příkopem.
Hlavní obrázek místa
Letecký pohled
© Radovan Smokoň 04/2009
Valy či šance leží v katastru obce Skřípel, nicméně nejlépe se k ní dostaneme od nádraží Osov (trať Zadní Třebáň – Lochovice). Pokud se postavíme zády k nádražní budově, uprostřed pole uvidíme výraznou zarostlou plochu, hájek tvořený vzrostlými listnatými stromy lemujícími valy.
Milan Caha, 17.6. 2007
historie

Čtyřúhelníkové valy u Skřípele patří mezi nejlépe dochované viereckschanze u nás. Jsou tvořeny téměř čtvercovými náspy (105x125 metrů) vysokými až 3 metry s typicky vyvýšenými nárožími, na západní straně s dobře zachovalým příkopem a dvěma branami, z nichž ta západní snad mohla být astronomicky orientována (vzhledem k pozici vůči jiné významné lokalitě na obzoru – kopci Plešivec s velkým laténským hradištěm). Keltský původ není bezpečně doložen archeologickým výzkumem, jelikož areál je doposud bez nálezů. Jiné teorie uvádí, že tento výrazný prvek v krajině mohl být dvorec z 3.–1. století př.n.l., ale také možná vojenské polní ležení z dob třicetileté války, případně doby husitské.

Milan Caha, 17.6. 2007

Další texty historie
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Skřipel

Místa v okolí

 Osov
 kaple
 mariánský sloup
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Studený vrch
 Hradec
 Neumětely
 židovský hřbitov
 Všeradice
 synagoga
 Památník padlým
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 Libomyšl
 Lochovice
 Bacín
 Plešivec
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 sladovna
 Tmaň
 Obora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Koněpruské jeskyně
 Jince
 Ostrý
 Kotýz
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Buková u Příbramě
 synagoga
 synagoga
 Liteň
 radnice
 Otmíče
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 kaple sv. Blažeje
 Svinaře
 židovský hřbitov
 Pičín
 Korno
 Čertův most
 muzeum Výtopna Zdice
 Popovice
 Hluboš
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Králova stolice
 Tihava
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 Hořovice
 Tetín
 Hořovice
 Na Pišťáku
 kostel sv. Ludmily
 Králův Dvůr
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Tetín
 jeskyně Nad Kačákem
 Záhorsko
 lom Alkazar
 Budňanská skála
 Dlouhá Lhota
 kostel sv. Palmácia
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Městská hora
 Velká hospoda
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Karlštejn
 Zajíčkův mlýn
 kostel sv. Rocha
 radnice
 synagoga
 Drahlín
 Bubovické vodopády
 Děd
 lom Malá Amerika
 Valdek
 Točník
 pivovar
 Žebrák
 kostel sv. Tomáše
 boží muka
 synagoga
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 lom Velká Amerika
 Brandejsova hrobka
 rozhledna Máminka
 Dobřichovice
 Karlík
Základní informace místa
ID místa: 5276
Typ místa: ostatní
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama