Zaniklá tvrz. Obec se prvně zmiňuje r. 1370 v držení Oldřicha a Smila. Poč. 15. stol. zde seděl Stach z Doubku, poté Habart z Vraného a jeho syn Vilém. Za něj se r. 1454 prvně připomíná tvrz. R. 1482 ji koupili Vamberští z Rohatce. Tvrz, zmiňovaná ještě r. 1543 postupně ztratila význam a zanikla.
Hlavní obrázek místa
Plocha tvrziště s chráněným stromem
© Petr Nožička 04/2010
Nejstarší zmínka o Libomyšli se dochovala z r. 1370, kdy ves drželi Oldřich a Smil. Na počátku 15. století zde seděl Stach z Doubku (†1427), po něm Habart z Vraného, kterého vystřídal jeho syn Vilém (zemřel asi r. 1457). Za něho se v r. 1454 připomíná poprvé v Libomyšli tvrz, dvůr a mlýn. Od r. 1482 byli majiteli statku Vamberští z Rohatec. Na počátku 16. století se bratři Vamberští o statek rozdělili tak, že Oldřich dostal tvrz, dvůr a části vsi Libomyšle a další dvě pusté vsi, druhou polovinu Libomyšle a vesnice Bavoryně a Otmíče Petr. Od této doby měly obě poloviny statku různé osudy; teprve r. 1570 byl první díl Libomyšle a před polovinou 17. století i druhý díl připojen ke statku Lochovice. Tvrz, připomínaná v Libomyšli ještě v r. 1543, přestala sloužit v důsledku majetkových změn jako sídlo majitele statku, byly opuštěna a zanikla. R. 1698 vznikla na tvrzišti kaple sv. Jiří, která však byla r. 1787 zrušena a zbořena. V 19. století bylo tvrziště v lidové romantizující tradici považováno za Kazinu mohylu. Tvrz stávala na nízkém kopečku u vsi v lukách, kde se dosud říká Hrádek. Kromě základů v zemi a velkého okrouhlého příkopu se z ní nic nedochovalo, ačkoli ještě F. A. Heber zde na počátku 19. století viděl hluboké díry po propadlých sklepech.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 5.3. 2005
pověsti

Strašidelná obří mohyla

Libomyšl najdeme nedaleko dálnice Praha – Plzeň, asi 5 km jižně od Zdic (ve směru na Příbram). Na východním okraji obce, hned za krajními domky, se zdvíhá kuželovitý pahorek, jehož pravidelnost je již na první pohled nápadná. Nazývá se Hrádek podle středověké tvrze, která na něm stávala. Zbyl po ní příkop, obkružující vrchol, a prohlubně po propadlých sklepních místnostech. Neví se ani, kdo ji postavil a kdo na ní sídlil. Historici soudí, že pahorek určitě nebyl navršen při stavbě tvrze; pro středověké stavitele by bylo nesmyslně nákladné budovat tak mohutný násep v údolí mezi přirozenými kopci, nabízejícími neméně dobré obranné možnosti. Pro stavbu byla prostě využita dávná obří mohyla. Hrádek je zřejmě jedním z největších umělých kopců u nás, nad terén se zdvíhá do výše kolem 30 m. Váže se k němu spousta pověstí o dutinách, sklepích a chodbách v jeho nitru. Jednomu muži se prý podařilo proniknout do zpola zavaleného sklepení, ale při…  číst dále

Fantastická Fakta 5/2000 Otomar Dvořák, 4.3. 2003

Půdorys místa

plán tvrziště
© J. Úlovec, J. Peták 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Beroun  (BE),

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Lochovice
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Otmíče
 sladovna
 Tmaň
 muzeum Výtopna Zdice
 Suchomasty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kaple
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Kotýz
 Tihava
 Osov
 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 Viereckschanze
 Ostrý
 Plešivec
 Koněpruské jeskyně
 Záhorsko
 židovský hřbitov
 synagoga
 Všeradice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Bacín
 Hořovice
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Točník
 Králův Dvůr
 Jince
 pivovar
 Žebrák
 Studený vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec
 kostel sv. Tomáše
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 Památník padlým
 Zálužský hrad
 Děd
 synagoga
 Tetín
 Městská hora
 kostel sv. Ludmily
 Korno
 Liteň
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 městské opevnění
 Tetín
 rozhledna Máminka
 Beroun
 Zajíčkův mlýn
 radnice
 kostel sv. Martina
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
 Komárov
 Třenická hora
 Valdek
 Svinaře
 Buková u Příbramě
 Stradonice
 Hluboš
 Nižbor
 Obora
 Pičín
 kostel sv. Václava
 Bubovické vodopády
 Doubravka
 kaple sv. Anny
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 židovský hřbitov
 Karlštejn
 synagoga
 radnice
 lom Malá Amerika
 Solvayovy lomy
 Lhotka
 Leontýn
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 kaple sv. Vojtěcha
 Čertův most
 židovský hřbitov
 Loděnice
 synagoga
 lom Velká Amerika
 Lužce
 Chrustenická šachta
 Propadený zámek
 Vysoký Újezd
Základní informace místa
ID místa: 1924
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama