Raně gotické hradby královského města, které založil r. 1295 Václav II., v 15. a 16. století modernizované, se dochovaly dodnes ve velkých úsecích, většinou jsou volně přístupné jako součást parkové úpravy, součástí jsou i dvě zachovalé věžovité brány.
Hlavní obrázek místa
Hradby na jihu
© Iva Spurná 3.4.2010
Královské město Beroun bylo založeno r. 1295 Václavem II. jako hrazené, hradby obepínaly jeho čtvercový půdorys. Vcházelo se především dvojicí věžovitých bran na východě a západě, které můžete vidět dodnes. Zajímavé je, že jsou obě vystavěny stejnou stavební hutí. Dále existovala menší Svinská brána na severu, kterou se hnaly prasata na pastvu. Místo poslední branky najdeme v místech, kde jižní linii hradeb potkáte při cestě z nádraží. Hlavní zeď vysokou 7 až 9 m zpevňovalo na čtyřicet hranolovitých věžic. Kromě této hradby s dřevěným ochozem byla součástí opevnění i parkánová zeď a zemní val. Ani takto mohutná fortifikace město neuchránila a 1. 4. 1421 bylo dobyto husity. V 15. a 16. století hradby prošly nutnou modernizací. Bohužel pro město se (podobně jako např. v Praze) hned za opevněním zdvihá ideální palpost pro nepřátelská děla (Městská hora), který jejich význam zmenšoval. V současné době jsou k vidění rekonstruované pozůstatky 700 let staré fortifikace především v pásu od JV k JZ. Tato část je volně přístupná a díky parkové úpravě zde vznikla příjemná oddychová zóna. Velmi zajímavá je část opevnění v severní části – podobně jako ve Zlaté uličče v Praze k hradební zdi v Zámečnické ulici přirostly drobné romantické baráčky. Vnější stěnu severní fortifikace si není tak lehké prohlédnout jako na jihu, přiléhají k ní oplocené pozemky. Pro podrobnější informace o opevnění Berouna navštivte expozici věnovanou městskému opevnění umístěnou v Plzeňské bráně.
Mass, Turyna Petr, 3.3. 2004
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Beroun

Místa v okolí

 Zajíčkův mlýn
 Beroun
 radnice
 děkanství
 Městská hora
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 Děd
 Králův Dvůr
 lom Alkazar
 Lhotka
 Koněpruské jeskyně
 Kotýz
 Solvayovy lomy
 Bubovické vodopády
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 Stradonice
 Korno
 kostel sv. Jiří
 Loděnice
 kaple sv. Vojtěcha
 Nižbor
 Tmaň
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 sladovna
 kostel sv. Tomáše
 lom Malá Amerika
 Bacín
 Suchomasty
 Chrustenická šachta
 synagoga
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Liteň
 Karlštejn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Lužce
 Dřevíč
 lom Velká Amerika
 židovský hřbitov
 muzeum Výtopna Zdice
 synagoga
 synagoga
 Vysoký Újezd
 Všeradice
 Jenčov
 kostel sv. Stanislava
 rozhledna Máminka
 Vysoký vrch
 Svinaře
 Neumětely
 Libomyšl
 kaple
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Suchý mlýn
 kostel sv. Lukáše
 Hořelice
 parní motorový mlýn
 kostel Všech svatých
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Osov
 Karlík
 Leontýn
 Na Pišťáku
 Červený Újezd
 Unhošť
 Viereckschanze
 Záhorsko
 měšťanský dům
 kostel sv. Ondřeje
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Masarykův most
 Lochovice
 Lochovice
 Hamousův statek
 měšťanský dům
 Kyšice
 kostel sv. Martina
 Otmíče
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Floriána
 skanzen Cyrus
 Škrábek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Dobřichovice
 kaple sv. Anny
 zatopený důl Škroby
 Klíčavská přehrada
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 Choteč
 Točník
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 pivovar
 kostel sv. Rocha
 Pavlov
 Tihava
 Žebrák
 Jivno
 Křivoklát
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Litovice
 zvonice
 kaplička
 kostel sv. Václava
 poštovní stanice
 Velká hospoda
 synagoga
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 mariánský sloup
 Hostivice
 fara
 synagoga
 sloup odsouzenců
Základní informace místa
ID místa: 2293
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama