Barokní kaple sv. Anny vybudována v letech 1760-1761 nákladem hraběte Eugena z Vrbna a Bruntálu, majitele hořovického panství, jako dík za uzdravení jeho tří dětí při epidemii moru. Prosby za uzdravení znázorňuje i obraz na hlavním oltáři. Kaple důkladně opravena r. 1900 a poté v letech 1995-1999.
Hlavní obrázek místa
Lhotka - kaple sv. Anny
© Jiří Špaček, 08/2016
Obec Lhotka leží na severovýchodním úpatí vrchu Plešivec (654 m n. m.), zvaného též "Brdský Olymp". Ten vyniká totiž nejen výškou a oblým táhlým tvarem, ale i polohou, neboť stojí kolmo k hlavnímu brdskému hřebenu. Obec je prvně zmiňována až r. 1547 a nyní má něco přes 300 obyvatel. Prochází jí silnice III. třídy, která vychází ze silnice II/114 v Radouši a pokračuje k silnici II/118 v Lochovicích. Nejbližší železniční zastávka Radouš na regionální trati 172 ze Zadní Třebaně do Lochovic se nachází necelé 2 km severovýchodně. Obcí prochází žlutá turistická značka, která tvoří spojku na další značky vedoucí na vrchol Plešivce nebo do Lochovic. K západu pak žlutá vede na vrch Ostrý (539 m n. m.) na druhém břehu říčky Litavky a do obce Felbabka. Kaple sv. Anny se nachází na severovýchodním okraji obce při silnici do Radouše.
17.8. 2016
historie

Pozdně barokní kaple sv. Anny ve Lhotce byla postavena na základě rozhodnutí majitele panství Hořovice hraběte Eugena z Vrbna a Bruntálu z r. 1760. Rozhodnutí o stavbě učinil hrabě Eugen na základě slibu daného choti Eleonoře v souvislosti s onemocněním jejich tří dětí morem. Děti se z této smrtelné nemoci uzdravily a ještě před koncem r. 1760 byla stavba zahájena. Kaple byla slavnostně vysvěcena dne 25. května roku 1761. Je to obdélná stavba s portálem v průčelí. Uvnitř po stranách úzkého obdélného presbytáře jsou vestavěny sakristie a oratoř. Presbytář i loď jsou plochostropé. Na hlavním oltáři z doby stavby je obraz sv. Anny a pod ním obraz s rodinnou scénou nemocných dětí, u nichž se modlí kněz a rodiče. Ze stejné doby pochází obraz sv. Františka z Assisi na bočním oltáři. V kapli jsou rovněž osazeny dodnes provozuschopné varhany. Důkladně opravena byla kaple r. 1900, ale po 2. světové…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a vývěsky na místě), 17.8. 2016

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Lhotka

Místa v okolí

 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Plešivec
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Ostrý
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Libomyšl
 Neumětely
 Otmíče
 Jince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Viereckschanze
 Tihava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Osov
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hořovice
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Studený vrch
 Suchomasty
 sladovna
 Tmaň
 muzeum Výtopna Zdice
 Památník padlým
 Hradec
 Záhorsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 Všeradice
 Kotýz
 Hluboš
 Zálužský hrad
 Buková u Příbramě
 Valdek
 pivovar
 Koněpruské jeskyně
 kaple sv. Blažeje
 Točník
 Popovice
 Bacín
 Žebrák
 Komárov
 Pičín
 Drahlín
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Králův Dvůr
 Třenická hora
 Obora
 synagoga
 Doubravka
 Liteň
 synagoga
 radnice
 Korno
 židovský hřbitov
 kostel sv. Tomáše
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Tetín
 Vargač
 kostel sv. Ludmily
 Čertův most
 Svinaře
 Děd
 Městská hora
 Tetín
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Dlouhá Lhota
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Bubovické vodopády
 Karlštejn
 lom Malá Amerika
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Tři Trubky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hořovice
267 54 Praskolesy 33
Tel: 311 510 682
http://www.farnosthorovice.cz
s.wojdyla@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12994
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama