Barokní kaple sv. Anny vybudována v letech 1760-1761 nákladem hraběte Eugena z Vrbna a Bruntálu, majitele hořovického panství, jako dík za uzdravení jeho tří dětí při epidemii moru. Prosby za uzdravení znázorňuje i obraz na hlavním oltáři. Kaple důkladně opravena r. 1900 a poté v letech 1995-1999.
Hlavní obrázek místa
Lhotka - kaple sv. Anny
© Jiří Špaček, 08/2016
Obec Lhotka leží na severovýchodním úpatí vrchu Plešivec (654 m n. m.), zvaného též "Brdský Olymp". Ten vyniká totiž nejen výškou a oblým táhlým tvarem, ale i polohou, neboť stojí kolmo k hlavnímu brdskému hřebenu. Obec je prvně zmiňována až r. 1547 a nyní má něco přes 300 obyvatel. Prochází jí silnice III. třídy, která vychází ze silnice II/114 v Radouši a pokračuje k silnici II/118 v Lochovicích. Nejbližší železniční zastávka Radouš na regionální trati 172 ze Zadní Třebaně do Lochovic se nachází necelé 2 km severovýchodně. Obcí prochází žlutá turistická značka, která tvoří spojku na další značky vedoucí na vrchol Plešivce nebo do Lochovic. K západu pak žlutá vede na vrch Ostrý (539 m n. m.) na druhém břehu říčky Litavky a do obce Felbabka. Kaple sv. Anny se nachází na severovýchodním okraji obce při silnici do Radouše.
17.8. 2016
historie

Pozdně barokní kaple sv. Anny ve Lhotce byla postavena na základě rozhodnutí majitele panství Hořovice hraběte Eugena z Vrbna a Bruntálu z r. 1760. Rozhodnutí o stavbě učinil hrabě Eugen na základě slibu daného choti Eleonoře v souvislosti s onemocněním jejich tří dětí morem. Děti se z této smrtelné nemoci uzdravily a ještě před koncem r. 1760 byla stavba zahájena. Kaple byla slavnostně vysvěcena dne 25. května roku 1761. Je to obdélná stavba s portálem v průčelí. Uvnitř po stranách úzkého obdélného presbytáře jsou vestavěny sakristie a oratoř. Presbytář i loď jsou plochostropé. Na hlavním oltáři z doby stavby je obraz sv. Anny a pod ním obraz s rodinnou scénou nemocných dětí, u nichž se modlí kněz a rodiče. Ze stejné doby pochází obraz sv. Františka z Assisi na bočním oltáři. V kapli jsou rovněž osazeny dodnes provozuschopné varhany. Důkladně opravena byla kaple r. 1900, ale po 2. světové…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a vývěsky na místě), 17.8. 2016

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Lhotka

Místa v okolí

 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Plešivec
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Ostrý
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Libomyšl
 Neumětely
 Otmíče
 Jince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Viereckschanze
 Tihava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Osov
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hořovice
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Studený vrch
 Suchomasty
 sladovna
 Tmaň
 muzeum Výtopna Zdice
 Památník padlým
 Hradec
 Záhorsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 Všeradice
 Kotýz
 Hluboš
 Zálužský hrad
 Buková u Příbramě
 Valdek
 pivovar
 Koněpruské jeskyně
 kaple sv. Blažeje
 Točník
 Popovice
 Bacín
 Žebrák
 Komárov
 Pičín
 Drahlín
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Králův Dvůr
 Třenická hora
 Obora
 synagoga
 Doubravka
 Liteň
 synagoga
 radnice
 Korno
 židovský hřbitov
 kostel sv. Tomáše
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Tetín
 Vargač
 kostel sv. Ludmily
 Čertův most
 Svinaře
 Děd
 Městská hora
 Tetín
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Dlouhá Lhota
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Bubovické vodopády
 Karlštejn
 lom Malá Amerika
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Tři Trubky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hořovice
267 54 Praskolesy 33
Tel: 311 510 682
http://www.farnosthorovice.cz
s.wojdyla@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12994
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama