Barokní kaple sv. Anny vybudována v letech 1760-1761 nákladem hraběte Eugena z Vrbna a Bruntálu, majitele hořovického panství, jako dík za uzdravení jeho tří dětí při epidemii moru. Prosby za uzdravení znázorňuje i obraz na hlavním oltáři. Kaple důkladně opravena r. 1900 a poté v letech 1995-1999.
Hlavní obrázek místa
Lhotka - kaple sv. Anny
© Jiří Špaček, 08/2016
Obec Lhotka leží na severovýchodním úpatí vrchu Plešivec (654 m n. m.), zvaného též "Brdský Olymp". Ten vyniká totiž nejen výškou a oblým táhlým tvarem, ale i polohou, neboť stojí kolmo k hlavnímu brdskému hřebenu. Obec je prvně zmiňována až r. 1547 a nyní má něco přes 300 obyvatel. Prochází jí silnice III. třídy, která vychází ze silnice II/114 v Radouši a pokračuje k silnici II/118 v Lochovicích. Nejbližší železniční zastávka Radouš na regionální trati 172 ze Zadní Třebaně do Lochovic se nachází necelé 2 km severovýchodně. Obcí prochází žlutá turistická značka, která tvoří spojku na další značky vedoucí na vrchol Plešivce nebo do Lochovic. K západu pak žlutá vede na vrch Ostrý (539 m n. m.) na druhém břehu říčky Litavky a do obce Felbabka. Kaple sv. Anny se nachází na severovýchodním okraji obce při silnici do Radouše.
17.8. 2016
historie

Pozdně barokní kaple sv. Anny ve Lhotce byla postavena na základě rozhodnutí majitele panství Hořovice hraběte Eugena z Vrbna a Bruntálu z r. 1760. Rozhodnutí o stavbě učinil hrabě Eugen na základě slibu daného choti Eleonoře v souvislosti s onemocněním jejich tří dětí morem. Děti se z této smrtelné nemoci uzdravily a ještě před koncem r. 1760 byla stavba zahájena. Kaple byla slavnostně vysvěcena dne 25. května roku 1761. Je to obdélná stavba s portálem v průčelí. Uvnitř po stranách úzkého obdélného presbytáře jsou vestavěny sakristie a oratoř. Presbytář i loď jsou plochostropé. Na hlavním oltáři z doby stavby je obraz sv. Anny a pod ním obraz s rodinnou scénou nemocných dětí, u nichž se modlí kněz a rodiče. Ze stejné doby pochází obraz sv. Františka z Assisi na bočním oltáři. V kapli jsou rovněž osazeny dodnes provozuschopné varhany. Důkladně opravena byla kaple r. 1900, ale po 2. světové…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a vývěsky na místě), 17.8. 2016

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Lhotka

Místa v okolí

 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Plešivec
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Ostrý
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Libomyšl
 Neumětely
 Otmíče
 Jince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Viereckschanze
 Tihava
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Osov
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hořovice
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Studený vrch
 Suchomasty
 sladovna
 Tmaň
 muzeum Výtopna Zdice
 Památník padlým
 Hradec
 Záhorsko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 Všeradice
 kaple sv. Blažeje
 Kotýz
 Hluboš
 Zálužský hrad
 Buková u Příbramě
 Valdek
 pivovar
 Koněpruské jeskyně
 Točník
 Popovice
 Bacín
 Žebrák
 Komárov
 Pičín
 Drahlín
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Králův Dvůr
 Třenická hora
 Obora
 synagoga
 Doubravka
 Liteň
 synagoga
 radnice
 Korno
 židovský hřbitov
 kostel sv. Tomáše
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Tetín
 Vargač
 kostel sv. Ludmily
 Čertův most
 Svinaře
 Děd
 Městská hora
 Tetín
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Muzeum Českého krasu
 děkanství
 Dlouhá Lhota
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 lom Alkazar
 jeskyně Nad Kačákem
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Bubovické vodopády
 Karlštejn
 lom Malá Amerika
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 Tři Trubky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hořovice
267 54 Praskolesy 33
Tel: 311 510 682
http://www.farnosthorovice.cz
s.wojdyla@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12994
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama