Pozůstatky tvrze přestavěné na barokní sýpku viditelné od železniční trati Praha-Plzeň. Ve sklepě je poměrně dobře zachované původní přízemí tvrze a dveře mezi původními místnostmi mají kamenné hrotité ostění.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 07/2007
Barokní sýpka s přízemím z původní gotické tvrze. Nepřístupná a jde vyfotit pouze přes plot. Nejlepší fotka je od trati Praha-Plzeň. Sýpka byla v nedávné době opravena.
Petr Nožička , 3.2. 2010
historie

Ves Popovice je poprvé zmíněna v roce 1266, kdy byla darována klášteru v Chotěšově Přemyslem Otakarem II. Ves změnila v neznámé době majitele a až v roce 1318 se připomíná Vaňek z Popovic. Po vymření jeho rodu ji daruje král Ladislav Václavovi z Voltýřova a Vaňkovi ze Svárova. První zmínka o existenci tvrze je až v roce 1544 jako součásti majetku Jana ze Svárova. V roce 1586 získal tvrz s panstvím Jan st. z Lobkovic a připojil ji k panství Králův Dvůr. Tvrz byla přestavěna na sýpku, na stavbu byl použit materiál z tvrze – zachováno bylo bývalé přízemí, dnes sklep. V nárožích vyšších barokních pater bylo použito jako armatur ostění z gotické tvrze.

Petr Nožička ,čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, 2.2. 2010

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Králův Dvůr-Popovice

Místa v okolí

 kaple sv. Blažeje
 Kotýz
 kostel sv. Jiří
 Králův Dvůr
 sladovna
 Tmaň
 Koněpruské jeskyně
 muzeum Výtopna Zdice
 Suchomasty
 Děd
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Tomáše
 Městská hora
 děkanství
 městské opevnění
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Tetín
 Libomyšl
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Bacín
 Neumětely
 Stradonice
 rozhledna Máminka
 lom Alkazar
 Nižbor
 Šemíkův pomník
 kaple
 Záhorsko
 Korno
 Neumětely
 synagoga
 Otmíče
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Všeradice
 Lochovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 Liteň
 Osov
 Lhotka
 Bubovické vodopády
 kaple sv. Anny
 Točník
 kostel sv. Vavřince
 Dřevíč
 Viereckschanze
 Solvayovy lomy
 Tihava
 kostel sv. Rocha
 Vůznice
 pivovar
 Žebrák
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Floriána
 Budňanská skála
 lom Malá Amerika
 Leontýn
 větrný mlýn
 kostel sv. Palmácia
 Loděnice
 Jenčov
 Karlštejn
 Svinaře
 Ostrý
 Hořovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Plešivec
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Chrustenická šachta
 židovský hřbitov
 lom Velká Amerika
 synagoga
 Hradec
 Lužce
 Studený vrch
 Masarykův most
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kostel sv. Stanislava
 Vysoký vrch
 Jince
 Vysoký Újezd
 Zálužský hrad
 Na Pišťáku
 kostel sv. Petra
 Památník padlým
 kostel sv. Martina
 Křivoklát
 Propadený zámek
 Třenická hora
 Velká Buková
 kostel sv. Lukáše
 Hořelice
 Komárov
 Obora
 parní motorový mlýn
 Doubravka
 židovský hřbitov
 Králova stolice
Základní informace místa
ID místa: 8717
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama