Židovský synagoga vystavěná v maurském neorománském slohu v l. 1864-65 dle projektu M. Zapletala z Frenštátu p. R. Rozšířena v r. 1893. V noci ze 13. na 14. 6. 1939 vypálena zfanatizovanými frýdeckými Němci. V r. 1940 byly ohořelé zdi strženy. Dnes zarostlá nezastavěná plocha bez výraznější památky.
Hlavní obrázek místa
pohled na místo zanikléí synagogy od severu s frýdeckým zámkem v pozadí
v popředí jediný zachovalý hmatatelný svědek dávné synagogy - opuštěný solitér okrasných javorů, které v minulosti lemovaly uliční průčelí synagogy
© Jan P. Štěpánek 01/2009

Graficke pismenko Synagoga, vystavěná frýdeckou židovskou komunitou ve zdobném maurském neorománském slohu v letech 1864-65, vzala za své během zfanatizované akce místních německých spoluobčanů v roce 1939. Ač mohla býti obnovena, nebylo k tomu svoleno a v roce 1940 byly ohořelé zdi stavby zbořeny. Dnes je plocha po bývalé synagoze nezastavěna a zarůstá travou nad rušnou Revoluční ulicí naproti frýdeckému zámku. Z někdejší frýdecké židovské komunity se rekrutovalo mnoho věhlasných podnikatelských rodin, které daly díky svým aktivitám práci nejen stovkám až tisícům místních lidí, ale především na přelomu 19. a 20. století díky svým stavbám daly charakter mnoha částem ...
Jan P. Štěpánek, 12.10. 2019

  historie

  Nevelká židovská komunita se ve Frýdku usadila nejpozději na konci 16. století, kdy se o ní činí v listině z roku 1584 první zmínka. Z nejvýznamnějších židovských rodin počátku 18. století je možné zmínit Munky a Löwy, kteří se živili obchodem, vinopalnictvím či výběrem mýta. Další rodiny přišly do Frýdku a okolí po připojení Haliče k habsburské monarchii v roce 1772. Na počátku 19. století už byla zdejší židovská komunita poměrně početná,

  Jan P. Štěpánek dle článků J. Poláška (Muzeum Beskyd Frýdek-Místek) a T. Adamce (Státní okresní archiv ve Frýdku-Místku), 11.10. 2019


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Frýdek