Městský park založen r. 1875. V něm hudební pavilón a několik pomníků. Pomník věnovaný středověkému básníkovi a pěvci Waltherovi von der Vogelweide odhalen r. 1931 k 700. výročí úmrtí básníka. Jedna z největších postav německého minnesangu.
Hlavní obrázek místa
Pomník Walthera von der Vogelweide v Městském parku v České Lípě.
© Pavel Vítek 09/2021
Městský park v České Lípě se nachází téměř v centru města, asi 500 m severozápadně od náměstí T. G. Masaryka, směrem k vlakové zastávce Česká Lípa-Střelnice. Pomník Walthera von der Vogelweide stojí ve východním rohu Městského parku u střední odborné školy.
Pavel Vítek, 30.11. 2021
popis

Českolipský Městský park byl založen v březnu roku 1875 českolipským Okrašlovacím spolkem na severním okraji města. Bylo zde vysázeno několik vzácných stromů a keřů. Do toho byly začleněny fontány, postavil se zde hudební pavilón a několik pomníků. Jedním z nich je pomník věnovaný nejznámějšímu německému středověkému básníkovi a pěvci Waltherovi von der Vogelweide. Pomník byl odhalen v roce 1931 k 700. výročí úmrtí básníka. Walther von der Vogelweide byl představitelem německého minnesangu, středověké německé rytířské milostné poezie. Narodil se asi v roce 1170 v Bavorsku nebo Rakousku a zemřel roku 1231 ve Würzburgu. Psal lyrické básně a písně a byl jednou z největších postav německého minnesangu. Počátky jeho básnické tvorby spadají do doby vlády rakouského vévody Fridricha I.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.informuji.cz/objekt/11156-mestsky-park/, 1.12. 2021

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Česká Lípa

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16093
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama