Městská památková zóna Odry je ohraničena linií bývalých městských hradeb. Středem jsou měšťanské domy a dva zájezdní hostince, vystavěné v pozdně středověkém, renesančním a raně barokním stylu.
Hlavní obrázek místa
Odry náměstí TGM
© Infocentrum Odry 06/2012
Na místě nynějšího města Odry je doložena r. 1234 osada Vyhnanov, město v jejím sousedství vzniklo r. 1350. Nyní má přes 7000 obyvatel. Prochází jím silnice I/47 z Vyškova do Fulneku a silnice II/441 z Potštátu do Mankovic u dálnice D1. Město má nádraží na železniční trati 276 ze Suchdola nad Odrou do Budišova nad Budišovkou. Město Odry leží na historické moravsko-slezské zemské hranici, a to převážně ve Slezsku. Jádro města je od r. 1992 městskou památkovou zónou.
21.1. 2022
historie

Náměstí vévodí kašna, umístěná na spojnici křížení jižního vjezdu a severního výjezdu z náměstí, kde stojí i dvě rohové budovy nejstarších zájezdních hostinců. Městské šenkovní domy Maxe Schindlera a řezníka Herforta v jihovýchodní části náměstí – před zámkem – byly strženy, aby se tak dosáhlo nepřetržité kontroly každodenního života a ke zrychlení komunikace mezi zámkem a náměstím. Tyto stavební úpravy otevřely městský prostor, který tak splynul s vrchnostenskými budovami a přečkaly i celé údobí raného novověku. Narušeny byly až stavebními úpravami v minulém století. Významnou kulturně historickou památkou jsou zde bezesporu dvorní trakty měšťanských domů na náměstí a v Hranické ulici. Dle dochované archivní dokumentace z konce 19. a počátku 20. století je jasně patrné, že stavební úpravy vnitřního města byly soustředěny právě na přestavby prostoru dvorů. Hospodářské zázemí v hloubi měšťanských domů tvořily…  číst dále

Jaroslav Šefčík (městské informační centrum), 14.6. 2009

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Odry

Místa v okolí

 městské hradby
 katovna
 Odry
 Veselská rozhledna
 Olšová
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Jeseník nad Odrou
 zvonice
 radnice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Fulnek
 loretánská kaple
 Švédská skála
 kostel sv. Jiří
 Spálov
 kostel sv. Vavřince
 Děrné
 Polouvsí
 Partutovice
 kostel sv. Vavřince
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Lom Olšovec
 Kujavy
 svobodný dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 Fürstenberská hrobka
 Bannerova studánka
 Františkův Dvůr
 Lukavec
 Kunín
 Soudkova štola
 Puchart
 Pohořílky
 kostel sv. Martina
 Špičky
 Klokočov
 Starý Jičín
 Pustějov
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Kunzov
 kamenný pranýř
 Arenda
 Bravinné
 Hukovice
 Hranice
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Vítkov
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 radnice
 Stará pošta
 Svrčov
 Nový Jičín
 Bartošovice
 Laudonův dům
 Hranická propast
 Czeicznerova vila
 Kanihůra
 městské hradby
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Požaha
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Markéty
 kostel Všech svatých
 Čertův mlýn
 žilinský vodní jez
 Hradní vrch
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 Perná
 radnice
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Rybáře
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Slatina
 Hodslavice
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 železniční viadukt
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
Kontaktní informace
Městské Informační Centrum
Masarykovo nám. 25
Tel: 556 768 162 - 163
www.odry.cz
infocentrum@odry.cz
Základní informace místa
ID místa: 7921
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama