Starší kostel, připomínaný poprvé roku 1248, byl v letech 1483–1510 nahrazen pozdně gotickou novostavbou (klenba lodi od Hanse Gezingera). Upravován po požárech v 18. a 19. století, regotizován 1900-01, tehdy nově postavena věž. Obklopen bývalým hřbitovem, západně od něj bývalá fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2011
Hořice na Šumavě stojí na příkrém svahu nad pravým břehem Polečnice, nad silnicí I/39. Parkování v městečku není zpoplatněno. Veřejnou dopravu zajišťuje zejména o víkendech převážně železniční trať České Budějovice - Volary, nádraží se nachází v údolí hluboko pod centrem města. Autobusový provoz je ve volných dnech sporadický. Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají pravidelně o sobotách od 16.00.
Ivan Grisa, 24.4. 2011
historie

Existenci kostela v Hořicích dokládá zmínka o zdejší faře z roku 1248. Původní, zřejmě pozdně románský či raně gotický kostel, byl v letech 1483–1510 nahrazen novou stavbou. Ta vznikala v několika etapách: v 80. letech 15. století byl postaven nový presbytář (klenba datována 1487), počátkem následujícího věku pak dvojlodí, zaklenuté zřejmě stejně jako v nedalekých Chvalšinách Hansem Gezingerem. Z původního kostela zůstala pravděpodobně zachována věž, která stála mírně mimo osu západního průčelí nové stavby. Roku 1745 byla barokně rozšířena kruchta. Kostel poškodily četné požáry městečka, zejména v letech 1791 a 1834. Počátkem 20. století (1900–01) proběhla poměrně tvrdá regotizace exteriéru, při které byla původní věž nahrazena novou, stojící na stejném místě. Po roce 1945 kostel spolu s celým městem zchátral, oprava proběhla na přelomu 20. a 21. století. Kostel obklopoval do roku 1787 hřbitov, jehož obvodová zeď se částečně…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 24.4. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Hořice na Šumavě

Místa v okolí

 Trojaň
 Pasovary
 Slavkov
 rybářská bašta
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Dvůr
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 kaple Stini
 boží muka
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Markéty
 dům č. p. 60
 městská zbrojnice
 mariánský sloup
 fotoatelier Seidel
 jezuitská kolej
 kaplanka
 kostel sv. Víta
 prelatura
 synagoga
 radnice
 kaple sv. Martina
 Český Krumlov
 kostel sv. Jošta
 boží muka
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Kleť
 Granátník
 Vítkův kámen
 Knížecí stolec
 kostel sv. Tomáše
 Hausberk
 Svatý Tomáš
 Čertovo kopyto
 Čertova stěna
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Třísovská lípa
 Rožmberk
 Štěkře
 Třísov
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hořice na Šumavě
Světlík 1
382 16 Světlík
Tel: 777 251 021
ivanmarek@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9941
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama