Starší kostel, připomínaný poprvé roku 1248, byl v letech 1483–1510 nahrazen pozdně gotickou novostavbou (klenba lodi od Hanse Gezingera). Upravován po požárech v 18. a 19. století, regotizován 1900-01, tehdy nově postavena věž. Obklopen bývalým hřbitovem, západně od něj bývalá fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2011
Hořice na Šumavě stojí na příkrém svahu nad pravým břehem Polečnice, nad silnicí I/39. Parkování v městečku není zpoplatněno. Veřejnou dopravu zajišťuje zejména o víkendech převážně železniční trať České Budějovice - Volary, nádraží se nachází v údolí hluboko pod centrem města. Autobusový provoz je ve volných dnech sporadický. Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají pravidelně o sobotách od 16.00.
Ivan Grisa, 24.4. 2011
historie

Existenci kostela v Hořicích dokládá zmínka o zdejší faře z roku 1248. Původní, zřejmě pozdně románský či raně gotický kostel, byl v letech 1483–1510 nahrazen novou stavbou. Ta vznikala v několika etapách: v 80. letech 15. století byl postaven nový presbytář (klenba datována 1487), počátkem následujícího věku pak dvojlodí, zaklenuté zřejmě stejně jako v nedalekých Chvalšinách Hansem Gezingerem. Z původního kostela zůstala pravděpodobně zachována věž, která stála mírně mimo osu západního průčelí nové stavby. Roku 1745 byla barokně rozšířena kruchta. Kostel poškodily četné požáry městečka, zejména v letech 1791 a 1834. Počátkem 20. století (1900–01) proběhla poměrně tvrdá regotizace exteriéru, při které byla původní věž nahrazena novou, stojící na stejném místě. Po roce 1945 kostel spolu s celým městem zchátral, oprava proběhla na přelomu 20. a 21. století. Kostel obklopoval do roku 1787 hřbitov, jehož obvodová zeď se částečně…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 24.4. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Hořice na Šumavě

Místa v okolí

 Trojaň
 Pasovary
 Slavkov
 rybářská bašta
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Dvůr
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 boží muka
 kaple Stini
 Chvalšiny - MPZ
 Dobrá Voda
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 městská zbrojnice
 fotoatelier Seidel
 kostel sv. Víta
 jezuitská kolej
 kaple sv. Martina
 radnice
 synagoga
 prelatura
 kaplanka
 Český Krumlov
 kostel sv. Jošta
 boží muka
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 výklenková kaplička
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Kleť
 Granátník
 Vítkův kámen
 Knížecí stolec
 kostel sv. Tomáše
 Hausberk
 Svatý Tomáš
 Čertovo kopyto
 výklenková kaple
 Čertova stěna - Luč
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Třísovská lípa
 Rožmberk
 Štěkře
 kostel sv. Mikuláše
 Třísov
 silniční most
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hořice na Šumavě
Světlík 1
382 16 Světlík
Tel: 777 251 021
ivanmarek@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9941
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama