Tradice pašijových her v Hořicích sahá snad do 13. stol. Přerušit ji měla třicetiletá válka. Konání her doloženo od roku 1816, 25. 6. 1893 bylo otevřeno pro tento účel postavené divadlo. S přestávkami za obou světových válek se hrálo do roku 1948, divadlo zaniklo v 60. letech. Obnova po roce 1990.
Hlavní obrázek místa
Současný amfiteátr od severu
© Ivan Grisa 04/2011

Areál pašijových her v Hořicích na Šumavě

Pašijové hry, připomínající utrpení Ježíše Krista, se v Hořicích údajně konaly od středověku do třicetileté války. Toto tvrzení však nedokládá žádný hodnověrný pramen. Doložená tradice začíná rokem 1816, kdy zdejší tkadlec Paul Gröllhesl sepsal text truchlohry "Utrpení a smrt našeho Pána Ježíše Krista". Amatérská představení se konala v místních hostincích a na podobných místech s jistými přestávkami během celého 19. století, hořické pašije získávaly na proslulosti i za hranicemi monarchie. Tradici rozvinuli novým textem profesor J. J. Ammann a probošt Landsteiner. Od roku 1893 bylo v provozu dokonce divadlo, speciálně pro tento účel postavené na horním konci městečka pod kaplí svaté Anny. S přestávkou během I. světové války se v něm hrálo do roku 1936. Během války divadelní budova sloužila jako vojenský sklad. Po nucené obměně obyvatelstva se na tradici pokusili navázat i noví osídlenci. Český překlad Landsteinerova textu byl však proveden jen roku 1947, komunistický puč následujícího roku opakování zabránil. Divadlo zchátralo a v 60. letech 20. století bylo stejně jako kaple svaté Anny zbořeno. Obnova pašijových her v Hořicích začala roku 1990, první představení podle nového textu Jindřicha Pecky se konalo k 100. výročí otevření někdejšího divadla 26. 6. 1993. Pro tento účel byl nedaleko místa původní budovy zřízen amfiteátr, obnoven byl i Ammannův pomník. Pašijové hry připomíná pomník na hořickém náměstí (nad kašnou se sochou sv. Jana Nepomuckého – viz heslo) a museum.
Ivan Grisa, dle http://www.pasije.info, 24.4. 2011
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Hořice na Šumavě

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Trojaň
 Pasovary
 Slavkov
 rybářská bašta
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple Stini
 kostel sv. Markéty
 Kvítkův dvůr
 Červený Dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Chvalšiny - MPZ
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 městská zbrojnice
 prelatura
 jezuitská kolej
 kaple sv. Martina
 radnice
 kostel sv. Víta
 kaplanka
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 boží muka
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 Kleť
 Hausberk
 Knížecí stolec
 Čertovo kopyto
 Granátník
 Čertova stěna
 vodní rozdělovač
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Třísovská lípa
 Štěkře
 Třísov
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
Kontaktní informace
Společnost pro zachování hořických pašijových her
382 22 Hořice na Šumavě 143
Tel: 777 662 713
http://www.pasije.info/
pasije@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9946
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama