Tradice pašijových her v Hořicích sahá snad do 13. stol. Přerušit ji měla třicetiletá válka. Konání her doloženo od roku 1816, 25. 6. 1893 bylo otevřeno pro tento účel postavené divadlo. S přestávkami za obou světových válek se hrálo do roku 1948, divadlo zaniklo v 60. letech. Obnova po roce 1990.
Hlavní obrázek místa
Současný amfiteátr od severu
© Ivan Grisa 04/2011

Areál pašijových her v Hořicích na Šumavě

Pašijové hry, připomínající utrpení Ježíše Krista, se v Hořicích údajně konaly od středověku do třicetileté války. Toto tvrzení však nedokládá žádný hodnověrný pramen. Doložená tradice začíná rokem 1816, kdy zdejší tkadlec Paul Gröllhesl sepsal text truchlohry "Utrpení a smrt našeho Pána Ježíše Krista". Amatérská představení se konala v místních hostincích a na podobných místech s jistými přestávkami během celého 19. století, hořické pašije získávaly na proslulosti i za hranicemi monarchie. Tradici rozvinuli novým textem profesor J. J. Ammann a probošt Landsteiner. Od roku 1893 bylo v provozu dokonce divadlo, speciálně pro tento účel postavené na horním konci městečka pod kaplí svaté Anny. S přestávkou během I. světové války se v něm hrálo do roku 1936. Během války divadelní budova sloužila jako vojenský sklad. Po nucené obměně obyvatelstva se na tradici pokusili navázat i noví osídlenci. Český překlad Landsteinerova textu byl však proveden jen roku 1947, komunistický puč následujícího roku opakování zabránil. Divadlo zchátralo a v 60. letech 20. století bylo stejně jako kaple svaté Anny zbořeno. Obnova pašijových her v Hořicích začala roku 1990, první představení podle nového textu Jindřicha Pecky se konalo k 100. výročí otevření někdejšího divadla 26. 6. 1993. Pro tento účel byl nedaleko místa původní budovy zřízen amfiteátr, obnoven byl i Ammannův pomník. Pašijové hry připomíná pomník na hořickém náměstí (nad kašnou se sochou sv. Jana Nepomuckého – viz heslo) a museum.
Ivan Grisa, dle http://www.pasije.info, 24.4. 2011
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Hořice na Šumavě

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Trojaň
 Pasovary
 Slavkov
 rybářská bašta
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple Stini
 kostel sv. Markéty
 Kvítkův dvůr
 Červený Dvůr
 Dobrkovický mlýn
 Chvalšiny - MPZ
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 městská zbrojnice
 prelatura
 jezuitská kolej
 kaple sv. Martina
 radnice
 kostel sv. Víta
 kaplanka
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 boží muka
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 Kleť
 Hausberk
 Knížecí stolec
 Čertovo kopyto
 Granátník
 Čertova stěna
 vodní rozdělovač
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Třísovská lípa
 Štěkře
 Třísov
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
Kontaktní informace
Společnost pro zachování hořických pašijových her
382 22 Hořice na Šumavě 143
Tel: 777 662 713
http://www.pasije.info/
pasije@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9946
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama