Tvrz, ze které zbyly pouze náznaky a obranný příkop. Místo je trochu stranou turistických cest a nedaleko zbořeného kostela Nejsvětější Trojice.
Hlavní obrázek místa
Valy
Zarostlé valy s příkopem
© Petr Vaculčík 07/2006
Zaniklá zřícenina tvrze sloužila jako ochrana staré obchodní cesty, zaniklé vesnice a nedalekého kostelíka Nejsvětější Trojice (dnes již zbořeného). Ke zřícenině tvrze Trojaň (německy Trojas) se dostaneme pěšky z obce Světlík po zelené turistické trase odbočením ze silnice na východní straně obce. Za rybníkem odbočíme doleva po cestě přes louku (stará úvozová cesta je neprůchodná). V lese po cca 1,7 km od Světlíku narazíme na křižovatku pěti lesních cest. Odbočíme vlevo do mírného protisvahu, po 350 m narazíme na zbylé valy hrádku Trojaň (Trojas). Blízko křižovatky cest můžeme narazit na dřevěný kříž, jde o památku na tragickou událost v 90. letech.
Petr Vaculčík, 11.7. 2006
historie

Trojaň (Trojas)

Jihozápadně od Krumlova jest ves Uretschlag, a nedaleko odtud v lese spatřují se poslední zbytky bývalé tvrze, jíž se říkalo česky Trojaň neb Trojany, německy Trojas. Dějiny její nelze přesně odděliti od dějin jiné tvrze řečené Trojanov neb i Trojany. Petr Pečník z Trojan, jenž se r. 1363 připomíná, pocházel bezpochyby z naší Trojaně. Petřík ze Světlíka jinak z Trojan prodal r. 1408 plat v Napajedlech klášteru panenskému v Krumlově, při čemž svědčil i „Vaněk z Trojanu“: Ve znaku svém měli oba kohouta. Uprostřed 15. věku uvádí se častěji Barbora z Trojan a Kunrat Grassauer odtudž. Onako byla manželkou Jiříka Grossauera z Jedlice (1433), jenž obdržel r. 1454 plat v Kunraci a potom jsa hejtmanem na Vítkově Hrádku dva statky v Německém Rychnově koupil. Oba manželé se do r. 1466 připomínají. Roku 1475 náležel Trojanský starek Vácslavovi a Jiříkovi bratřím Višňům z Větřní a držen k Pasovarům.…  číst dále

A. Sedláček: Hrady zámky a tvrze Království Českého, díl 3 (Českobudějovicko), str. 94 (vyd. 1884), 10.7. 2006

pověsti

Příběh o třech rytířích

Mladý myslivec ze Světlíka se procházel s puškou v polesí nedaleko tvrze Trojaň. Tu se proti němu objevili tři hezky oblečení rytíři, ale místo lidské hlavy měli na sobě hlavy havraní. Myslivec se zalekl tohoto zjevení a bez váhání vystřelil, ale minul. Rytíři dostihli rychle myslivce a zato, že na ně vystřelil, nasadili mu rovněž hlavu havrana a zmizeli v lese. Myslivec si uvědomil svou chybu, za kterou bude muset pykat, a rozhodl se snášet svůj osud. Svůj nelehký úkol nesl s pokorou celý život. Když byl stár, rozhodl se jako obvykle na obchůzku do lesa vykonávat svou mysliveckou práci. V tom se proti němu opět objevili tři rytíři, ale nyní s lidskou hlavou. Rytíři přijeli k našemu myslivci a nasadili mu zpět lidskou hlavu. Při tom mu začali děkovat a snášet bohaté dary za to, že je vysvobodil z dlouhého prokletí díky pokoře, s jakou sdílel svůj osud.

Příběh byl zaznamenán díky Janě Peškové z Hamerského mlýna., 11.7. 2006

Komentáře

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Světlík

Místa v okolí

 Pasovary
 kostel sv. Kateřiny
 Slavkov
 kostel sv. Mikuláše
 rybářská bašta
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 kaple Stini
 boží muka
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 městská zbrojnice
 prelatura
 kostel sv. Víta
 kaplanka
 mariánský sloup
 kaple sv. Martina
 radnice
 kostel sv. Jošta
 jezuitská kolej
 boží muka
 Český Krumlov
 městské opevnění
 výklenková kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Červený Dvůr
 pranýř
 židovský hřbitov
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Markéty
 Dobrá Voda
 Čertovo kopyto
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Čertova stěna - Luč
 Svatý Tomáš
 kostel sv. Oldřicha
 kaple sv. Prokopa
 Granátník
 Kleť
 kaple sv. Anny
 Michnice
 Rožmberk
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 výklenková kaple
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Knížecí stolec
 Štěkře
 hradiště Záluží
Základní informace místa
ID místa: 4378
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama