Tvrz, ze které zbyly pouze náznaky a obranný příkop. Místo je trochu stranou turistických cest a nedaleko zbořeného kostela Nejsvětější Trojice.
Hlavní obrázek místa
Valy
Zarostlé valy s příkopem
© Petr Vaculčík 07/2006
Zaniklá zřícenina tvrze sloužila jako ochrana staré obchodní cesty, zaniklé vesnice a nedalekého kostelíka Nejsvětější Trojice (dnes již zbořeného). Ke zřícenině tvrze Trojaň (německy Trojas) se dostaneme pěšky z obce Světlík po zelené turistické trase odbočením ze silnice na východní straně obce. Za rybníkem odbočíme doleva po cestě přes louku (stará úvozová cesta je neprůchodná). V lese po cca 1,7 km od Světlíku narazíme na křižovatku pěti lesních cest. Odbočíme vlevo do mírného protisvahu, po 350 m narazíme na zbylé valy hrádku Trojaň (Trojas). Blízko křižovatky cest můžeme narazit na dřevěný kříž, jde o památku na tragickou událost v 90. letech.
Petr Vaculčík, 11.7. 2006
historie

Trojaň (Trojas)

Jihozápadně od Krumlova jest ves Uretschlag, a nedaleko odtud v lese spatřují se poslední zbytky bývalé tvrze, jíž se říkalo česky Trojaň neb Trojany, německy Trojas. Dějiny její nelze přesně odděliti od dějin jiné tvrze řečené Trojanov neb i Trojany. Petr Pečník z Trojan, jenž se r. 1363 připomíná, pocházel bezpochyby z naší Trojaně. Petřík ze Světlíka jinak z Trojan prodal r. 1408 plat v Napajedlech klášteru panenskému v Krumlově, při čemž svědčil i „Vaněk z Trojanu“: Ve znaku svém měli oba kohouta. Uprostřed 15. věku uvádí se častěji Barbora z Trojan a Kunrat Grassauer odtudž. Onako byla manželkou Jiříka Grossauera z Jedlice (1433), jenž obdržel r. 1454 plat v Kunraci a potom jsa hejtmanem na Vítkově Hrádku dva statky v Německém Rychnově koupil. Oba manželé se do r. 1466 připomínají. Roku 1475 náležel Trojanský starek Vácslavovi a Jiříkovi bratřím Višňům z Větřní a držen k Pasovarům.…  číst dále

A. Sedláček: Hrady zámky a tvrze Království Českého, díl 3 (Českobudějovicko), str. 94 (vyd. 1884), 10.7. 2006

pověsti

Příběh o třech rytířích

Mladý myslivec ze Světlíka se procházel s puškou v polesí nedaleko tvrze Trojaň. Tu se proti němu objevili tři hezky oblečení rytíři, ale místo lidské hlavy měli na sobě hlavy havraní. Myslivec se zalekl tohoto zjevení a bez váhání vystřelil, ale minul. Rytíři dostihli rychle myslivce a zato, že na ně vystřelil, nasadili mu rovněž hlavu havrana a zmizeli v lese. Myslivec si uvědomil svou chybu, za kterou bude muset pykat, a rozhodl se snášet svůj osud. Svůj nelehký úkol nesl s pokorou celý život. Když byl stár, rozhodl se jako obvykle na obchůzku do lesa vykonávat svou mysliveckou práci. V tom se proti němu opět objevili tři rytíři, ale nyní s lidskou hlavou. Rytíři přijeli k našemu myslivci a nasadili mu zpět lidskou hlavu. Při tom mu začali děkovat a snášet bohaté dary za to, že je vysvobodil z dlouhého prokletí díky pokoře, s jakou sdílel svůj osud.

Příběh byl zaznamenán díky Janě Peškové z Hamerského mlýna., 11.7. 2006

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Světlík

Místa v okolí

 Pasovary
 kostel sv. Kateřiny
 Slavkov
 kostel sv. Mikuláše
 rybářská bašta
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 kaple Stini
 boží muka
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Víta
 radnice
 mariánský sloup
 kaplanka
 prelatura
 městská zbrojnice
 kostel sv. Jošta
 jezuitská kolej
 Český Krumlov
 boží muka
 městské opevnění
 Červený Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 židovský hřbitov
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Markéty
 Čertovo kopyto
 Čertova stěna
 Vítkův kámen
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 kostel sv. Oldřicha
 kaple sv. Prokopa
 Granátník
 Kleť
 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 kostel sv. Mikuláše
 silniční most
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Knížecí stolec
 Štěkře
 hradiště Záluží
Základní informace místa
ID místa: 4378
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama