Klášter založila ve smíšeném slohu s románskými i raně gotickými prvky královna Konstancie v r. 1233, kostel vysvěcen v r. 1239. V 17. a 18. století několikrát barokně přestavěn a rozšířen. Nyní je zde jediný funkční konvent cisterciaček v ČR, v jedné z budov areálu sídlí pobočka Muzea Brněnska.
Hlavní obrázek místa
Chlouba kláštera Porta Coeli
© Ivo Rozehnal 08/2021
Nedaleko Tišnova v Předklášteří můžete navštívit nádherný klášter Porta Coeli (Nebeská brána), který byl založen královnou Konstancií. V devadesátých letech 20. století byl navrácen cisterciáckému řádu.
17.7. 2002
popis

Klášterní kostel je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Cisterciáci zasvěcovali své bezvěžové kostely výlučně Panně Marii. Kostel je postaven jako krátké bazilikální trojlodí bez věží s transeptem, presbytářem v ose a dvěma pětibokými kaplemi po stranách. Presbytář je ukončen pětibokým závěrem se šesti paprsky klenebních žeber. V bočních stranách závěru se dochovala lomená dvojdílná okna s kruhem vepsaným do vrcholu (jsou to nejstarší okenní kružby u nás). Jižní čelo transeptu je završeno vysokým trojúhelným štítem lemovaným dvouvrstvým obloučkovým vlysem, v nárožích je podepřen nakoso postavenými opěráky; otvírá se velkým kruhovým oknem s kružbou tvořenou uprostřed velkým kruhem a menšími kruhy v mezikruží. V osách bočních lodí se transept otvírá do pětibokých kaplí, kde se částečně dochovala původní půlkruhově završená okna a hlavní římsa členěná vlysem bobulových listů. Západní průčelí kostela má také vysoký trojúhelný štít…  číst dále

Ivka, 5.6. 2010

historie

Klášter založila královna Konstancie, dcera uherského krále Bély III. a manželka českého krále Přemysla I. Otakara, v roce 1233 – těsně poté, co ovdověla. Král Václav I. se stal jedním z nových sponzorů, a tak byl klášterní kostel vysvěcen již v roce 1239. V tomto roce zde byl pochován králův bratr markrabě Přemysl a o rok později i zakladatelka Konstancie. Podle stavebně historické analýzy byla stavba kláštera zahájena výstavbou severního ramene transeptu, současně se stavbou kostela probíhala i výstavba konventu, v jejímž závěru byla vložena křížová chodba. V poslední fázi byl osazen západní portál kostela. Stavbu provedla cisterciácká řádová huť (zvaná tišnovská), která souběžně působila i v Oslavanech. Vycházelo se z tzv. cistercko-burgundské gotiky. Klášter byl dokončen nejpozději v polovině 13. století. Z původní stavby se dochoval kostel se západním portálem, kapitulní síň a ambit. V roce 1784…  číst dále

Ivka, 5.6. 2010

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Předklášteří

Místa v okolí

 Předklášteří
 Čepička
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 boží muka
 Loučky
 Klucanina
 Křivoš
 Vohančice
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 vyhlídka Babylon
 Heroltice
 Deblín
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 mariánský sloup
 Sentice
 Čertova hráz
 Lomnice
 Lažánky
 synagoga
 židovská škola
 Újezd u Tišnova
 židovský hřbitov
 Čebín
 Rysov
 Skryje
 Trmačov
 Jarošův mlýn
 Újezd u Černé Hory
 Košíkov
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Anny
 mlýn ve Žlebě
 Osiky
 Kubův most
 kostel sv. Stanislava
 Víckov
 Dvorce
 Žďárec
 Bílá boží muka
 krytý trámový most
 kostel sv. Jiří
 Černvír
 Babylon u Kozárova
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Veveří
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Devět křížů
 Milonice
 Pernštejn
 boží muka
 Milonice
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Porčův mlýn
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Babí lom
 Rychvald
 kostel sv. Václava
 Říčany
 Rudka
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Rudka
 Lysice
 Lelekovice
 Osová
 Bukov
 Brněnská přehrada
 Mitrov
 Drnovice
 Drnovice
 Mitrov
 ZOO Brno
 Velký Chlum
 Malý Chlum
 Řečkovice
 Malý Chlum
 Strážek
 Medlánky
 Horní Rozsíčka
 Rožná
 Voděrady
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Jinošov
 Jinošov
 Kociánka
 Šénvald
Kontaktní informace
Podhorácké muzeum
Porta coeli 1001
666 02 Předklášteří
Tel: 549213933; 549412293; fax 549213935
http://predklasteri.muzeumbrnenska.cz
predklasteri@muzeumbrnenska.cz
Základní informace místa
ID místa: 1145
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama