Klášter založila ve smíšeném slohu s románskými i raně gotickými prvky královna Konstancie v r. 1233, kostel vysvěcen v r. 1239. V 17. a 18. století několikrát barokně přestavěn a rozšířen. Nyní je zde jediný funkční konvent cisterciaček v ČR, v jedné z budov areálu sídlí pobočka Muzea Brněnska.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí klášterního kostela
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Nedaleko Tišnova v Předklášteří můžete navštívit nádherný klášter Porta Coeli (Nebeská brána), který byl založen královnou Konstancií. V devadesátých letech 20. století byl navrácen cisterciáckému řádu.
17.7. 2002
popis

Klášterní kostel je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Cisterciáci zasvěcovali své bezvěžové kostely výlučně Panně Marii. Kostel je postaven jako krátké bazilikální trojlodí bez věží s transeptem, presbytářem v ose a dvěma pětibokými kaplemi po stranách. Presbytář je ukončen pětibokým závěrem se šesti paprsky klenebních žeber. V bočních stranách závěru se dochovala lomená dvojdílná okna s kruhem vepsaným do vrcholu (jsou to nejstarší okenní kružby u nás). Jižní čelo transeptu je završeno vysokým trojúhelným štítem lemovaným dvouvrstvým obloučkovým vlysem, v nárožích je podepřen nakoso postavenými opěráky; otvírá se velkým kruhovým oknem s kružbou tvořenou uprostřed velkým kruhem a menšími kruhy v mezikruží. V osách bočních lodí se transept otvírá do pětibokých kaplí, kde se částečně dochovala původní půlkruhově završená okna a hlavní římsa členěná vlysem bobulových listů. Západní průčelí kostela má také vysoký trojúhelný štít…  číst dále

Ivka, 5.6. 2010

historie

Klášter založila královna Konstancie, dcera uherského krále Bély III. a manželka českého krále Přemysla I. Otakara, v roce 1233 – těsně poté, co ovdověla. Král Václav I. se stal jedním z nových sponzorů, a tak byl klášterní kostel vysvěcen již v roce 1239. V tomto roce zde byl pochován králův bratr markrabě Přemysl a o rok později i zakladatelka Konstancie. Podle stavebně historické analýzy byla stavba kláštera zahájena výstavbou severního ramene transeptu, současně se stavbou kostela probíhala i výstavba konventu, v jejímž závěru byla vložena křížová chodba. V poslední fázi byl osazen západní portál kostela. Stavbu provedla cisterciácká řádová huť (zvaná tišnovská), která souběžně působila i v Oslavanech. Vycházelo se z tzv. cistercko-burgundské gotiky. Klášter byl dokončen nejpozději v polovině 13. století. Z původní stavby se dochoval kostel se západním portálem, kapitulní síň a ambit. V roce 1784…  číst dále

Ivka, 5.6. 2010

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Předklášteří

Místa v okolí

 Předklášteří
 Čepička
 Müllerův dům
 dům Peklo
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 železniční viadukt
 boží muka
 Loučky
 Klucanina
 Křivoš
 Vohančice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 vyhlídka Babylon
 Heroltice
 Deblín
 kostel sv. Jiljí
 Sentice
 Čertova hráz
 radnice
 mariánský sloup
 Lažánky
 Lomnice
 židovská škola
 synagoga
 Újezd u Tišnova
 židovský hřbitov
 Čebín
 Rysov
 Skryje
 Trmačov
 Újezd u Černé Hory
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Klimenta
 mlýn ve Žlebě
 Osiky
 Kubův most
 kostel sv. Stanislava
 Víckov
 Dvorce
 Žďárec
 kostel sv. Jiří
 Bílá boží muka
 krytý trámový most
 Černvír
 Babylon u Kozárova
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Veveří
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Milonice
 Devět křížů
 Milonice
 Pernštejn
 Pernštejn
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Porčův mlýn
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Babí lom
 Rychvald
 kostel sv. Václava
 Říčany
 kostel sv. Vavřince
 Rudka
 Černá Hora
 Rudka
 Lysice
 Lelekovice
 Osová
 Bukov
 Brněnská přehrada
 Mitrov
 Drnovice
 Drnovice
 Mitrov
 ZOO Brno
 Malý Chlum
 Řečkovice
 Strážek
 Horní Rozsíčka
 Medlánky
 Voděrady
 Rožná
 Dolní Rožínka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Jinošov
 Jinošov
 Kociánka
 Šénvald
Kontaktní informace
Podhorácké muzeum
Porta coeli 1001
666 02 Předklášteří
Tel: 549213933; 549412293; fax 549213935
http://predklasteri.muzeumbrnenska.cz
predklasteri@muzeumbrnenska.cz
Základní informace místa
ID místa: 1145
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama