Zámek dal r. 1589 vystavět opat zábrdovického kláštera jako renesanční rezidenci, v době baroka rozšířena. Po zrušení kláštera v r. 1784 získal zámek náboženský fond. Po r. 1820 interiéry klasicistně upraveny. R.1932 zámek koupilo město. Zámek slouží jako sídlo Městského úřadu, Městského muzea atp.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2006
Bývalý zámek tvoří celou severní stranu náměstí v Kloboukách, proto jej najdete poměrně snadno. Na soklu před hlavním vchodem do zámku - dnes na MěÚ Klobouky - stojí pozdně barokní socha sv. Jana z Nepomuku, která sem byla přemístěna se zámecké zahrady, kde původně stála. Nyní je bývalý zámek sídlem MěÚ Klobouky, ve dvorním traktu je umístěno muzeum a sídlí zde další firmy a instituce. Jistě není bez zajímavosti, že v roce 1870 přišli do Klobouk za prací rodiče T. G. Masaryka. Jejich syn, později již i jako prezident, Klobouky opakovaně navštívil.
L.P., 13.8. 2006
turistické

V současnosti sídlí v budově zámku městský úřad, muzeum, knihovna, školní klub, advokátní kancelář, televizní studio, městská policie, veterinární ordinace a řada obchodů. Pod zámkem byla vybudována v 90. letech minulého stol. zámecká vinárna.

E.H. - http://www.kloboukyubrna.eu, 20.8. 2013

Další texty turistické
historie

První písemná zmínka o osadě Klobouky pochází ze 13. stol. Opat zábrdovického kláštera Ambrož z Telče nechal roku 1589 vystavět v Kloboukách renesanční rezidenci, sloužící potřebám konventu. V době baroka byla původní rezidence rozšířena západním směrem. Po zrušení zábrdovického kláštera v roce 1784 získal budovu zámku náboženský fond, v roce 1789 bylo kloboucké panství pronajato dvornímu radovi Dornfeldovi. Roku 1820 koupili panství bratři Augustin a Ignác, rytíři z Neuwallu, kteří zámecké interiéry klasicistně upravili. Později na zámku sídlil také vrchnostenský úřad, po zrušení poddanství v r. 1848 zde měla sídlo správa velkostatku. Zámek v roce 1881 koupil Josef Duffek z Ostrovačic a žil zde až do své smrti v r. 1922. Následujících deset let spravovala zámek Duffkova neteř, baronka Marie Mitisová, pro svého, tehdy ještě neplnoletého syna Oskara, dědice zámku. V roce 1921, ještě za života velkostatkáře Josefa…  číst dále

Pavel Vítek, 10.10. 2006

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klobouky u Brna

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Nedánov
 Boleradice
 Diváky
 Šitbořice
 Kobylské jezero
 Bošovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Kraví hora
 kostel sv. Jiří
 Těšany
 Stezka nad vinohrady
 boží muka
 Uhřice
 Mezilesice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 sklepní ulička
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Hustopeče
 Slunečná
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka U obrázku
 Vrbice
 dům U Synků
 boží muka
 Kobeřice
 Velké Pavlovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kvášov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Šardice
 Kepkov
 Konůvky
 Velké Němčice
 Všetrapy
 Strážovice
 kostel sv. Jakuba
 Újezd u Ždánic
 Nosislav
 Vážany nad Litavou
 Hrušky
 Starý Poddvorov
 Věteřov
 Palánek
 boží muka
 Rašovice
 dům č. p. 329
 Popice
 fara
 boží muka
 Na Podluží
 Dalibor
 boží muka
 Potvorovice
 cihelna
 cukrovar
 Mohyla míru
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 dvůr Wladimírov
 Archeopark Pavlov
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 boží muka
Kontaktní informace
Městské muzeum Klobouky u Brna
Zámecká 8
691 72 Klobouky u Brna
Tel: +420 519 361 577, 723 385 088 (průvodce)
http://www.kloboukyubrna.eu
knihovna.kloboukyubrna@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2056
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama