Zámek dal r. 1589 vystavět opat zábrdovického kláštera jako renesanční rezidenci, v době baroka rozšířena. Po zrušení kláštera v r. 1784 získal zámek náboženský fond. Po r. 1820 interiéry klasicistně upraveny. R.1932 zámek koupilo město. Zámek slouží jako sídlo Městského úřadu, Městského muzea atp.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2006
Bývalý zámek tvoří celou severní stranu náměstí v Kloboukách, proto jej najdete poměrně snadno. Na soklu před hlavním vchodem do zámku - dnes na MěÚ Klobouky - stojí pozdně barokní socha sv. Jana z Nepomuku, která sem byla přemístěna se zámecké zahrady, kde původně stála. Nyní je bývalý zámek sídlem MěÚ Klobouky, ve dvorním traktu je umístěno muzeum a sídlí zde další firmy a instituce. Jistě není bez zajímavosti, že v roce 1870 přišli do Klobouk za prací rodiče T. G. Masaryka. Jejich syn, později již i jako prezident, Klobouky opakovaně navštívil.
L.P., 13.8. 2006
turistické

V současnosti sídlí v budově zámku městský úřad, muzeum, knihovna, školní klub, advokátní kancelář, televizní studio, městská policie, veterinární ordinace a řada obchodů. Pod zámkem byla vybudována v 90. letech minulého stol. zámecká vinárna.

E.H. - http://www.kloboukyubrna.eu, 20.8. 2013

Další texty turistické
historie

První písemná zmínka o osadě Klobouky pochází ze 13. stol. Opat zábrdovického kláštera Ambrož z Telče nechal roku 1589 vystavět v Kloboukách renesanční rezidenci, sloužící potřebám konventu. V době baroka byla původní rezidence rozšířena západním směrem. Po zrušení zábrdovického kláštera v roce 1784 získal budovu zámku náboženský fond, v roce 1789 bylo kloboucké panství pronajato dvornímu radovi Dornfeldovi. Roku 1820 koupili panství bratři Augustin a Ignác, rytíři z Neuwallu, kteří zámecké interiéry klasicistně upravili. Později na zámku sídlil také vrchnostenský úřad, po zrušení poddanství v r. 1848 zde měla sídlo správa velkostatku. Zámek v roce 1881 koupil Josef Duffek z Ostrovačic a žil zde až do své smrti v r. 1922. Následujících deset let spravovala zámek Duffkova neteř, baronka Marie Mitisová, pro svého, tehdy ještě neplnoletého syna Oskara, dědice zámku. V roce 1921, ještě za života velkostatkáře Josefa…  číst dále

Pavel Vítek, 10.10. 2006

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klobouky u Brna

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Nedánov
 Boleradice
 Diváky
 Šitbořice
 Bošovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Kraví hora
 kostel sv. Jiří
 Těšany
 Stezka nad vinohrady
 boží muka
 Uhřice
 Mezilesice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 kostel sv. Anny
 sklepní ulička
 Žarošice
 Hustopeče
 Slunečná
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka U obrázku
 Vrbice
 dům U Synků
 boží muka
 Kobeřice
 Velké Pavlovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kvášov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Šardice
 Kepkov
 Konůvky
 Velké Němčice
 Všetrapy
 Strážovice
 kostel sv. Jakuba
 Újezd u Ždánic
 Nosislav
 Vážany nad Litavou
 Hrušky
 Starý Poddvorov
 Věteřov
 Palánek
 boží muka
 Rašovice
 Popice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 Na Podluží
 Dalibor
 boží muka
 Potvorovice
 cihelna
 Mohyla míru
 cukrovar
 Sokolnice
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 dvůr Wladimírov
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Slovácká chalupa
 Děvičky
 boží muka
Kontaktní informace
Městské muzeum Klobouky u Brna
Zámecká 8
691 72 Klobouky u Brna
Tel: +420 519 361 577, 723 385 088 (průvodce)
http://www.kloboukyubrna.eu
knihovna.kloboukyubrna@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 2056
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama