Zřícenina tvrze postavené v 2. pol. 13. stol. R. 1278 patřila vladykům z Pasovar a Cipína, jejichž rod tvrz dlouho vlastnil. Poč. 15. stol. ji získal Matěj Višně z Větřní, po něm ji drželi jeho potomci. R. 1623 byla zabavena pro účast na stavov. povstání a prodána městu Český Krumlov. Poté zpustla.
Hlavní obrázek místa
Pohled od přístupové cesty
© Jiří Čížek 07/2005
Od Českého Krumlova po modré turistické značce směrem k Lipnu. Projdete Slavkovem a asi po 2,8 km odbočíte vlevo na lesní cestu, která Vás dovede po 400m k tvrzi. Modrou turistickou značku se někdo po celé cestě okolo tvrze snažil vymazat. Místo je neoploceno a pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla, která Bořek napsal na sloup, můžete si zříceniny tvrze prohlédnout. Buďte ale opatrní, místo je to nebezpečné a mohli byste se propadnou do některého z mnoha sklepů.
Vlky, 15.7. 2005
historie

Rozsáhlá zřícenina gotické tvrze z 2. plo. 13. stol., kterou vlastnili Doudlebští z Doudleb s dvorem a pivovarem. Ve 2. pol. 16. století byla renesančně přestavěna a později barokně. Po roce 1945 zpustla. Zachovala se třípatrová hranolové věž a zbytky zdiva.

28.5. 2002

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Světlík

Místa v okolí

 Trojaň
 Slavkov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 dům č. p. 60
 synagoga
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 prelatura
 městská zbrojnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 jezuitská kolej
 radnice
 kostel sv. Víta
 boží muka
 kostel sv. Jošta
 kostel sv. Vavřince
 Český Krumlov
 pranýř
 městské opevnění
 rybářská bašta
 židovský hřbitov
 Červený Dvůr
 kaple Stini
 boží muka
 Chvalšiny - MPZ
 Čertova stěna
 Čertovo kopyto
 Granátník
 kaple sv. Anny
 Kleť
 Rožmberk
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Vítkův kámen
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Štěkře
 hradiště Záluží
Základní informace místa
ID místa: 743
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama