Zřícenina tvrze postavené v 2. pol. 13. stol. R. 1278 patřila vladykům z Pasovar a Cipína, jejichž rod tvrz dlouho vlastnil. Poč. 15. stol. ji získal Matěj Višně z Větřní, po něm ji drželi jeho potomci. R. 1623 byla zabavena pro účast na stavov. povstání a prodána městu Český Krumlov. Poté zpustla.
Hlavní obrázek místa
Pohled od přístupové cesty
© Jiří Čížek 07/2005
Od Českého Krumlova po modré turistické značce směrem k Lipnu. Projdete Slavkovem a asi po 2,8 km odbočíte vlevo na lesní cestu, která Vás dovede po 400m k tvrzi. Modrou turistickou značku se někdo po celé cestě okolo tvrze snažil vymazat. Místo je neoploceno a pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla, která Bořek napsal na sloup, můžete si zříceniny tvrze prohlédnout. Buďte ale opatrní, místo je to nebezpečné a mohli byste se propadnou do některého z mnoha sklepů.
Vlky, 15.7. 2005
historie

Rozsáhlá zřícenina gotické tvrze z 2. plo. 13. stol., kterou vlastnili Doudlebští z Doudleb s dvorem a pivovarem. Ve 2. pol. 16. století byla renesančně přestavěna a později barokně. Po roce 1945 zpustla. Zachovala se třípatrová hranolové věž a zbytky zdiva.

28.5. 2002

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Světlík

Místa v okolí

 Trojaň
 Slavkov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Kvítkův dvůr
 Dobrkovický mlýn
 synagoga
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 prelatura
 městská zbrojnice
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 pranýř
 městské opevnění
 rybářská bašta
 židovský hřbitov
 Červený Dvůr
 boží muka
 kaple Stini
 Chvalšiny - MPZ
 Čertovo kopyto
 Michnice
 Čertova stěna - Luč
 Granátník
 kaple sv. Anny
 Kleť
 Rožmberk
 kostel sv. Oldřicha
 kaple sv. Prokopa
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Vítkův kámen
 výklenková kaple
 kostel sv. Markéty
 Dobrá Voda
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Štěkře
 hradiště Záluží
Základní informace místa
ID místa: 743
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama