První zmínka o tvrzi je z r.1522. Jan Josef Valdštejn r.1728 na místě tvrze vystavěl barokní zámek. V letech 1816-1817 došlo k přestavbě zámku. Dnes součást krušovického pivovaru.
Hlavní obrázek místa
Zámek na obr. I.A.Venuta z r. 1822
© Ing. Karel Kubín, 09/2017
Krušovice leží 11 km severovýchodně od Rakovníka při hlavní silnici Praha – Karlovy Vary. Ve vsi stávala původně tvrz, v 18. stol. přestavěná na barokní zámek. Zámek je jednopatrová budova se dvěma křídly. Jedno křídlo je kratší, takže půdorys tvoří písmeno L. Na konci kratšího křídla je přistavěna kaple Nejsvětější Trojice. Zámek sloužil pro ubytování panských úředníků. Do roku 1945 patřil Fürstenberkům, dnes je součástí krušovického pivovaru. Veřejnosti je nepřístupný.
Pavel Vítek, 3.8. 2006
historie

Počátek osady Krušovic, staročesky Krušejovic,souvisí s tvrzí, která stála na místě dnešního pivovaru. První dochovaná zmínka o obci však pochází až z druhé poloviny 13. století v souvislosti se zřízením manství. V první pol. 14. století se v dochovaných materiálech objevuje první známý majitel obce, pan Vilém Zajíc z Valdeka a Krušejovic. Po jeho smrti majetek zdědila jeho manželka Kunhuta. Roku 1356 se stal majitelem Krušovic pan Záviš z Mikovic, od kterého ves koupil Mikuláš Matrovec a jeho bratr Jan. V letech 1437 - 1439 jsou jako majitelé obce uváděni Mikuláš a Jan z Krušejovic. Jan z Krušejovic pak svůj majetek roku 1456 věnoval manželce Kateřině. Po její smrti získal Krušovice Jiřík Bivoj z Roudné, ten je následně roku 1462 prodal Vaňkovi z Čelechovic a Kralovic. V držení rodu Čelechovců pak Krušovice zůstali po více jak půl století, v této době však ves značně zpustla. První zmínka…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 3.8. 2006

Další texty historie
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Krušovice

Místa v okolí

 Louštín
 Železniční muzeum
 Husův sbor
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Barbory
 Hlavačov
 Džbán
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 fara
 Domoušice
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Mackova hora
 kostel sv. Víta
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 Rychvald
 Pražská brána
 mariánský sloup
 pivovar
 dům cisterciáků
 kaple sv. Rocha
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Pravda
 Roviny, Na Rovinách
 Dřevíč
 kaple sv. Václava
 Kozojedy
 synagoga
 stará radnice
 sýpka
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Matouše
 Kornhauz
 kostel sv. Jakuba
 Vinařice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 Senomaty
 smírčí kříž
 Divice
 kostel sv. Jiří
 Hřivice
 kostel sv. Vavřince
 Hradiště
 kostel sv. Štěpána
 Dub
 Kolešovice
 pivovar
 Třeskonice
 Sobín
 Ostrov
 Humniště
 Líský
 kostel sv. Kateřiny
 Svídna - zaniklá ves
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 Všetaty
 palmový skleník
 kaple sv. Václava
 Travertinová kupa
 Lány
 Tuchořice
 synagoga
 Francouzský kříž
 Pšovlky
 Lipno
 kaplička
 Hradiště
 Jivno
 zichovecký kromlech
 kaple
 Líčkov
 Žerotín
 Křivoklát
 Klíčavská přehrada
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Jiří
 Panenský Týnec
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Blažeje
 Václavy
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Masarykův most
 Dobříčany
Základní informace místa
ID místa: 4484
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama