Dominantní novorománský kostel ve Světlíku vyrostl v letech 1872–4 na místě starší stavby, ze které snad převzal část konstrukcí. Stylově jednotná je i brána hřbitova, který jej obklopuje. Severně pod ním velká barokní fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Ivan Grisa 05/2010
Světlík leží na silnici II/162 Frymburk - Větřní. Kostel samotný stojí na jižním okraji obce, parkování je možné přímo u něj, nebo na nedaleké návsi. Přes obec prochází cyklostezka 1245, zelená turistická značka Frymburk - Hořice na Šumavě a modrá Černá v Pošumaví - Český Krumlov. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se pravidelně konají o nedělích od 11.30.
Ivan Grisa, 13.5. 2010
historie

Kostel svatého Jakuba Většího ve Světlíku

Kostel ve Světlíku vznikl zřejmě zároveň s trhovou vsí, připomínanou poprvé roku 1258. Po husitském plenění roku 1423 byl obnoven v polovině 15. století, rozšířen roku 1663. V letech 1872–74 byl nahrazen rozměrnou novorománskou novostavbou, která snad převzala část starších konstrukcí (spodní část věže?). Ve stejném slohu je postavena i honosná brána na hřbitov, který kostel obklopuje. Severně pod kostelem stojí velká barokní fara, spravovaná dodnes premonstráty. V jejím dvoře stojí hospodářská budova, v jejíž východní stěně je (druhotně?) osazen pozdně gotický portál.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 21.5. 2010

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Světlík

Místa v okolí

 Trojaň
 Pasovary
 Slavkov
 kostel sv. Kateřiny
 rybářská bašta
 boží muka
 kaple Stini
 kostel sv. Mikuláše
 Kvítkův dvůr
 Čertovo kopyto
 Dobrkovický mlýn
 Čertova stěna
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 prelatura
 boží muka
 městská zbrojnice
 kostel sv. Víta
 jezuitská kolej
 radnice
 pranýř
 kaplanka
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 Vítkův kámen
 městské opevnění
 kostel sv. Tomáše
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Svatý Tomáš
 židovský hřbitov
 Červený Dvůr
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Chvalšiny - MPZ
 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Granátník
 Kleť
 kostel sv. Markéty
 Knížecí stolec
 Štěkře
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
382 16 Světlík 1
Tel: 777 251 021
ivanmarek@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9131
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama