Novogotická kaple sv. Anny v sousedství pramene v minulosti označovaného za zázračný stojí v údolí Bohunického potoka na východním okraji Neznašova. Udržovaná stavba pochází z r. 1909, což potvrzuje nápis v průčelí. Poblíž kaple je vybudováno turistické odpočívadlo.
Hlavní obrázek místa
Neznašov-kaple sv. Anny
© Tomáš Nekola 7/2017
Novogotická kaple sv. Anny s pramenem se nachází v údolí Bohunického potoka na východním okraji Neznašova. Kolem prochází trasa okružní naučné stezky Za neznašovským kohoutem a červená turistická značka z Neznašova do Týna nad Vltavou. Poblíž kaple je turistické odpočívadlo.
Jiří Špaček, 31.10. 2022
popis

Novogotická kaple sv. Anny stojí u pramene v Bohunickém údolí od r. 1909, a to nepochybně na místě starší svatyně. To potvrzuje jednak stará tradice tzv. zázračného pramene, který je údajně dosud chutný, přestože nad údolím na tomto břehu vyrostla chatová osada. Starobylost názvu potvrzuje i označení pravěkého hradiště nad opačným břehem (viz heslo U Svaté Anny). Současná kaple je přibližně čtvercová stavba s trojbokým závěrem. Průčelí je zakončeno půlkruhově s kamenným tlapatým křížem na vrcholu. V průčelí je prolomen novogotický vchod s lomeným obloukem, uzavřen je dvoukřídlou kovovou mříží, kterou lze nahlížet dovnitř. Vnitřek je plochostropý a po stěnách jsou rozvěšeny obrázky s náboženskými motivy. Boční stěny jsou prolomeny vždy jedním oknem zakončeným lomeným obloukem s částečně barevnou skleněnou výplní. Na fasádě nad vchodem je ve formě dvou stuh nápis "Svatá Anno oroduj za nás" a uprostřed letopočet 1909. Kaple…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.11. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Neznašov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16812
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama