Terénní pozůstatky a příkopy po nejspíše dřevěném hrádku blíže neznámé historie, osídleném ve 13.–15. stol. Možné sídlo Zbuda z Radče, připomínaného v l. 1318–23 při sporech s Vokem z Rotštejna.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled přes čelní příkop od jihovýchodu
© Filip Matoušek 11/2008
Až v roce 1989 byly (znovu)objeveny zbytky hrádku či opevněného sídla zvaného Radeč, nacházející se na dlouhé úzké ostrožně asi 0,5 km západojihozápadně od arboreta Bukovina u Hrubé Skály, nad rozcestím zelené a modré turistické značky s příznačným jménem Pod Radčí. Od tohoto rozcestí je možný i přístup na ostrožnu krátkým a v závěru strmým výstupem. Pohodlnější ale delší cesta vede pěšinou po vrcholu ostrožny směrem od Nouzova.
Filip Matoušek, 30.4. 2009
popis

Od pokračující plochy ostrožny byl hrádek oddělen ve skále vytesaným příkopem, který je dodnes poměrně hluboký a velmi výrazný. Na ploše první části lokality, snad původního předhradí, se v severozápadní části nachází nepříliš výrazné čtvercové zahloubení, pravděpodobně podvalí dřevěné věžovité stavby, částečně vytesané do skalního podloží. Za ním přehrazuje ostrožnu v jejím nejužším místě další, již mnohem méně výrazný a snad v plném rozsahu nedokončený příkop, chránící zadní část (jádro) hrádku. V jeho prostoru jsou patrné nevýrazné zbytky dalších zahloubení, svědčící o existenci nejspíše dřevěných staveb, a opracování skalního bloku. Jižním směrem se pod hrádkem nachází okrouhlý zahloubený objekt, sloužící zřejmě jako studna. Podle některých známek se zdá, že opevnění hrádku nebylo zcela dokončeno, rozhodnutí by ale mohl přinést jen archeologický výzkum.

Filip Matoušek (zdroj: J. Waldhauser: Český Ráj očima archeologie, Knihy 555, Liberec 2006), 30.4. 2009

historie

Historie

Historické osudy lokality a kontext jejího vzniku jsou dosud neznámé. Zlomky keramiky nalezené při povrchovém průzkumu pocházejí z 15. století, jejich malý počet a vypovídací hodnota ale definitivní hodnocení neumožňují. Analogie z okolních lokalit (tesané příkopy, studna) umožňují rámcové datování do 13.–15. století. Jedinou zmínkou z písemných pramenů, kterou by snad bylo možné spojit s existencí hrádku, je predikát Zbuda z Radče, připomínaného v letech 1318–23, jejž Vok z Rotštejna pohnal k soudu kvůli škodám způsobeným na Turnovsku a Jičínsku. Otázkou zůstává, zda zmíněný Zbud sídlil na hrádku Radeč pod Hrubou Skálou, či se psal po dnes zaniklé vsi Radeč u Hořic, jak dosud historici předpokládali. Je možné, že hrádek sloužil v 15. století jako předsunuté opevnění – strážnice hradu Hrubé Skály nebo Valdštejna.

J. Waldhauser: Český Ráj očima archeologie, Knihy 555, Liberec 2006, 30.4. 2009

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Kacanovy

Místa v okolí

 Adamovo lože
 Čertova ruka
 Mariánská vyhlídka
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 lázně Sedmihorky
 Kavčiny
 Řezníčkova vila
 Valdštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Hlavatice
 Pekařova brána
 Kozlov
 židovský hřbitov
 radnice
 městská spořitelna
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 Trosky
 Nebákov
 Dubecko
 Hrubý Rohozec
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 hřbitovní kaple
 Belvín
 mariánský sloup
 radnice
 Postojna
 Rotštejn
 Dlaskův statek
 socha sv. Václava
 Klokočský hrádek
 Dolánky
 Pařízek
 obecní studna
 hradní pivovar
 dům č. p. 14
 Kost
 panský dvůr Zájezd
 Semtinská lípa
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Malý Rohozec
 kaple sv. Václava
 skalní mlýn
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Kozákov
 Staré Hrady
 Komárovský rybník
 Humprecht
 Zbirohy
 Hynšta
 stará radnice
 mariánský sloup
 Bartošova pec
 Besedické skály
 Drábovna
 Svijany
 rozhledna Čížovka
 Mužský
 Bažantnice
 Mackov
 Obětní kámen
 Boučkův statek
 sloup jezuity Burnatia
 Kurovodice
 Albrechtice
 Lavice
 kostel sv. Martina
 Píčův statek
 kostel sv. Vavřince
 Hrada
 Pařez
 Vranov-Pantheon
 Klamorna
 Drábské světničky
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Sychrov
 kaple sv. Vavřince
 Arthurův hrad
 Solec
 Malá Skála
 Frýdštejn
 Soleček
 Kněžmost
 Prachovské skály
 Valečov
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Loukovec
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 kostel sv. Kateřiny
 Kozlov
 Kopanina
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 Ostružno
 Kláštenec
 vodní elektrárna
 Dobrá Voda 3
 Semily
 Koštofrank
 Dobrá Voda 2
 Myší skála
 Dobrá Voda 1
 Masarykova vyhlídka
 Brada
 Lhotice
 Alainova věž
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Lomnice nad Popelkou
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Tábor
 Nadslav
 radnice
 Vlčí Pole
 kostel sv. Prokopa
 Chvistonosy
 Mnichovo Hradiště
 Košťálov
 Loreta
 Vokšice
 Sukorady
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Jesenný
 vodárenská věž
 Železnice
 Veliš
 synagoga
 Čeřovka
 Čeřov
 Valdická brána
 kamenný most
 Studénka
 Návarov
 Valdštejnská lodžie
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Návarov
 Blaschkeho vila
 Schmittův zámek
 Roztoky u Semil
 Volenovice
Základní informace místa
ID místa: 7720
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama