Lovecký zámek byl postaven v l. 1666-69 Humprechtem J. Černínem z Chudenic (arch. Carlo Lurago). R. 1678 vyhořel, při opravě (1678-81) navýšen o patro a přízemí bylo zesíleno obezděním. V l. 1829 a 1937-38 opravován. R. 1926 připadl za 1. pozemkové reformy městu Sobotce, od r. 1958 je zde muzeum.
Hlavní obrázek místa
Letecký snímek.
© Radovan Smokoň 10/2012
Barokní zámeček s prvky pozdní renesance, dárek pro manželku majitele, později používaný jako lovecký zámek rodiny Černínů z Chudenic. Zámek má v současné době dva prohlídkové okruhy – hlavní trasa – zámek s interiéry, představující 17.–19. století, a muzeum ve druhém patře zámku, zaměřené na etnografii a 19. století. Přízemí a první patro má stálou instalaci, v muzeu a ve věži příležitostné výstavy a doplnění trasy. Pejskům a jiným zvířátkům vstup povolen. Důležité! Do prohlídky bereme vždy jen jednoho pejska. Děkujeme za pochopení. Zámecká věž (nejvyšší, špatně přístupné patro) NENÍ součástí prohlídky, provází se pouze v době konání výstav!
Jiří Holub, 31.3. 2012
turistické

Prohlídkové trasy:

Zámek - Prohlídka zámku zahrnuje expozice v přízemí zámku s černou kuchyní, přípravnou a knihovnami, 1. poschodí s akustickou hodovní síní a místnostmi připomínajícími využití zámku rody Černínů a Netolických v 17. - 19. století - galerie, salónky a ložnice a na konec obchůzku ochozu zámku přístupného ze druhého poschodí. Celkový počet místností je 17, prohlídka trvá cca 50 minut.
Náhledová prohlídka zámku - Totožná s předchozí trasou, je vhodná pro rodiny s malými dětmi. Celkový počet místností je 17, prohlídka trvá cca 25 minut.
Balkón - Výstup na vyhlídkový ochoz ve 2. patře zámku. V případě dobré viditelnosti jsou vidět Krkonoše, Vyskeř, Ještěd, Luž, Ralsko, Bezděz, Mladá Boleslav. Počet schodů k balkónu je 59 (od pokladny), prohlídka trvá cca 15 minut.
Věž - Výstup na věž zámku ke střeše s půlměsícem. Věž je přístupná v době konání výstav od května do září a je…  číst dále

E.H. podle http://www.humprecht.cz, 16.8. 2013

historie

Původně lovecký zámeček, zajímavě stavebně řešený. Byl vybudován italským architektem Carlo Luragem v letech 1666-1668 pro hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic. Málokterý zámek v Čechách byl tak často opěvován básníky jako lovecký zámek Humprecht Jeho zakladatel, hrabě Jan Humprecht Černín z Chudenic, patřil k nejbohatším příslušníkům české pobělohorské šlechty. Životní osudy hraběte Jana Humprechta Černína jsou v mnohém charakteristické pro část katolického feudálního panstva, které zbohatlo za pobělohorských konfiskací, ale cítilo ještě česky. Jeho děti, ovlivňované většinou jezuitskou výchovou a barokní kulturou, se snažily sblížit s novou šlechtou německého a italského původu a získat nějaký výnosný zemský či dvorský úřad nebo funkci. Tato generace ještě obyčejně ovládala český jazyk, který používala v korespondenci s příbuznými v Čechách; jinak mluvila, psala i cítila italsky nebo německy. Další generace…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 13.2. 2006

pověsti

o Černínech

Drslavici, předkové Černínů, si v dávné době znepřátelili svého krále tak, že na ně smrtelně zanevřel a rozhodl se je vyhladiti. Nepřátelé Drslaviců se ochotně nabídli k těmto službám králi, neboť očekávali, že obdrží za odměnu jejich zabrané statky. Přitrhli k tvrzi s početným, surovým vojskem, zlezli hradby, zmocnili se tvrze. Nastalo strašlivé, bezcitné vraždění, jemuž měli padnouti za oběť veškeří Drslavici. Nešetřeno mužů, nedbáno úpění žen a pláče dětí, všichni byli pobiti do jednoho, neboť král dal rozkaz, aby byli vyhubeni. Když dodýchali všichni, kdož byli v tvrzi, odtáhli nepřátelé, vyloupivše v ní vše, co mělo nějakou cenu. Teprve potom se odvážili poddaní vyjíti ze svých chalup. Pospíšili do tvrze shlédnout, co se stalo s jejich vrchností, neboť odtud slyšeli nejen třeskot zbraní, nýbrž i srdcervoucí nářek. S obnaženými hlavami stanuli nad mrtvolami svých pánů. Želeli jejich záhuby, neboť Drslavici byli dobrou,…  číst dále

Jiří Holub, 18.4. 2008

Další texty pověsti
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Sobotka

Místa v okolí

 stará radnice
 mariánský sloup
 boží muka
 obecní studna
 dům č. p. 14
 skalní mlýn
 Semtinská lípa
 kostel sv. Prokopa
 Lavice
 Kost
 hradní pivovar
 panský dvůr Zájezd
 Mackov
 Nebákov
 Spařence
 Pařízek
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Pekařova brána
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 rozhledna Čížovka
 Vlčí Pole
 Trosky
 kaple sv. Anny
 Solec
 Ostružno
 Křižánky
 Belvín
 Komárovský rybník
 Pařez
 Soleček
 Nadslav
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Radeč
 Adamovo lože
 Prachovské skály
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 kostel sv. Prokopa
 Řezníčkova vila
 Mariánská vyhlídka
 socha sv. Prokopa
 Čertova ruka
 lázně Sedmihorky
 Kněžmost
 radnice
 Chvistonosy
 Domousnice
 Hynšta
 mariánský sloup
 Milkovice
 socha sv. Václava
 Kavčiny
 radnice
 Staré Hrady
 kostel sv. Martina
 Obětní kámen
 Staré Hrady
 kostel sv. Václava
 Valdštejn
 kostel sv. Jiří
 Kozlov
 Loreta
 Hlavatice
 Mužský
 Sukorady
 kostel sv. Ducha
 Muzeum piva
 Dětenice
 Valečov
 Píčův statek
 Brada
 Klamorna
 Hrada
 Vokšice
 Veliš
 Kurovodice
 Drábské světničky
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Václava
 Dobrá Voda 2
 Ujkovice
 radnice
 městská spořitelna
 synagoga
 Dobrá Voda 1
 Muzeum Českého ráje
 Dubecko
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 vodárenská věž
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Valdická brána
 Březno
 Bažantnice
 Svijany
 Hrubý Rohozec
 Čeřovka
 Rotštejn
 Postojna
 Čeřov
 Studénka
 Alainova věž
 Klokočský hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Dlaskův statek
 Kláštenec
 Dolánky
 kostel sv. Matouše
 Loukovec
 Tábor
 Volenovice
 Kozákov
 radnice
 kostel sv. Havla
 Valdštejnská lodžie
 Mnichovo Hradiště
 Kolomuty
 Lomnice nad Popelkou
 Jičíněves
 popravčí kámen
 Jičíněves
 kostel sv. Prokopa
 Albrechtice
 Zásadka
 most přes Jizeru
 kostel sv. Anny
 Újezdec u Pěčic
 Pěčice
 Dobrovická muzea
 radnice
 Koštofrank
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 Semily
 trojiční sloup
Kontaktní informace
Zámek Humprecht
kastelánka PhDr Dagmar Faměrová
507 43 Sobotka
Tel: (+420) 493 571 583
http://www.humprecht.cz/
Famerovahumprecht@seznam.cz info@humprecht.cz
Základní informace místa
ID místa: 823
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama