Tvrz je v Mladějově prvně připomínána r. 1358. V r. 1623 prodána Albrechtovi z Valdštejna a po jeho smrti se majitelé tvrze střídali. Po r. 1738 postupně přestavěna na zámek. Na začátku 20. stol. přestavěn pseudobarokně. Po požáru v r. 2002 zámek opraven.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Mladějově
© Pavel Vítek 05/2007
Obec Mladějov se nachází 5 km severovýchodně od Sobotky. Leží na silnici II/281 Sobotka – Újezd pod Troskami. Mladějov leží v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, 6 km severně se vypínají Trosky, 5 km východně se rozprostírá skalní město Prachovské skály. Obec je dostupná buď autobusy z Jičína nebo železnicí, obec leží na železniční trati 064 Mladá Boleslav – Libuň. Zámek se vypíná na severním návrší obce a je po požáru, který zámek postihl v roce 2002, krásně opraven. Je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 5.5. 2007
popis

Středověká tvrz měla zřejmě půdorys 20 x 10 metrů se zdivem 95 cm silným. Základy původní tvrze jsou dnes patrné v severozápadní části současného zámečku. Dochoval se z ní valený strop se vstupním půlkruhovým portálem a část zdiva v přízemí. Ještě počátkem 18. století byla v podobě původní středověké tvrze. Až v první polovině 18. stol. začala její přestavba. Nejprve byly po roce 1738 přistavěny východní a jižní trakt a zaklenuto přízemí. Před rokem 1787 bylo přistavěno patro. Roku 1913 byl zámek přestavěn v pseudobarokním stylu. V této podobě pak byl po celé 20. století. Zámek je obdélná, patrová budova s malou vížkou na střeše. Hlavní průčelí se honosí bohatým plošným členěním, půlkruhovým balkónem na toskánských sloupech a štítem.

Pavel Vítek, 5.5. 2007

historie

Původní tvrz je v Mladějově připomínána roku 1358, v tomto roce jsou doloženi místní vladykové, první z nich jménem Kundrát z Mladějova. Před rokem 1533 byla tvrz součástí velišského panství Trčků. R. 1603 koupil mladějovský statek Trčkův úředník Hynek Kozlovský z Kozlova. R. 1623 byla tvrz prodána Albrechtovi z Valdštejna a vedena jako součást panství Kost. Po zavraždění Albrechta z Valdštejna se majitelé tvrze střídali. Až r. 1738 obnovila zdejší sídlo svobodná paní Anna Terezie Unwertová. V té době ještě stále původní středověké sídlo bylo postupně přestavěno na zámek. Během války prusko-rakouské sídlil v roce 1778 na zámku velitel rakouského vojska, pozdější císař Josef II. a měl zde i svůj hlavní štáb. Roku 1792 byl zámek prodán rodině Pabstmannů a na začátku 20. stol.jej získala Anna Bláhová, roz. Haklová. Majetek jí však byl počátkem roku 1949 znárodněn. Byl využíván jako zemědělské učiliště, později internát.…  číst dále

Pavel Vítek, 5.5. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Mladějov

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Pařízek
 Mackov
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Pařez
 Nebákov
 Lavice
 Trosky
 Prachovské skály
 stará radnice
 mariánský sloup
 obecní studna
 Humprecht
 dům č. p. 14
 kostel sv. Martina
 Ostružno
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Pekařova brána
 socha sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Semtinská lípa
 skalní mlýn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Nadslav
 Spařence
 kostel sv. Prokopa
 Řezníčkova vila
 Kost
 Brada
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 hradní pivovar
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 panský dvůr Zájezd
 kaple sv. Anny
 Radeč
 lázně Sedmihorky
 Kozlov
 Loreta
 kostel sv. Jiří
 Vokšice
 Čertova ruka
 kostel sv. Kateřiny
 Veliš
 Alainova věž
 Kavčiny
 vodárenská věž
 Kláštenec
 Valdštejn
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Valdická brána
 Čeřovka
 Tábor
 Čeřov
 Vlčí Pole
 Belvín
 kostel sv. Jiljí
 Staré Hrady
 rozhledna Čížovka
 Křižánky
 Železnice
 Hlavatice
 Dubecko
 Železnice
 Valdštejnská lodžie
 Lomnice nad Popelkou
 Milkovice
 Kozlov
 Komárovský rybník
 Solec
 kostel sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Rotštejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 Kozákov
 židovský hřbitov
 Údrnice
 Klokočský hrádek
 radnice
 Soleček
 městská spořitelna
 synagoga
 Postojna
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 Husův sbor
 Hynšta
 Bradlec
 kostel sv. Matouše
 Staré Hrady
 Domousnice
 Muzeum piva
 Dětenice
 Hrubý Rohozec
 Obětní kámen
 Dlaskův statek
 Kněžmost
 Dolánky
 hřbitovní kaple
 radnice
 Jičíněves
 Mužský
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Chvistonosy
 Jičíněves
 Košťálov
 Koštofrank
 kaple sv. Václava
 Píčův statek
 Semily
 Malý Rohozec
 Hrada
 Kurovodice
 Valečov
 Klamorna
 Drábské světničky
 Sukorady
 Svijany
 kostel sv. Vavřince
 Milíčeves
 Ujkovice
 Bažantnice
 Tuř
 Albrechtice
 Kundratice
 kostel sv. Mikuláše
 Loukov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Matouše
Kontaktní informace
Zámek Mladějov
507 45 Mladějov v Čechách
Provozovatel: VIVANTE-CZ s.r.o.
Jednatelka Gabriela Hamacherová
Tel: 493 576 223; 602 364 448
http://www.zamekmladejov.cz
info@zamekmladejov.cz
Základní informace místa
ID místa: 5212
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama