Písemné zmínky o místě jsou z roku 1318. V roce 1623 upravena místní tvrz na renesanční zámeček, v roce 1683 zámek barokně přestavěn. V současné době empírová podoba.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hlavní křídlo
© Aleš Marek 02/2006
Zámek Vlčí Pole je asi 20 kilometrů od Mladé Boleslavy, směrem na Jičín a poté na Dolní Bousov. Zámek se nachází takřka na konci obce a je obehnán vysokou zdí, takže je skoro nemožné vidět budovu alespoň z venku. Všude jsou cedule informující o zákazu fotografování a vstupu. Z hlavní silnice, která lemuje vysokou zeď je možno vidět alespoň zadní část kaple a ze přední strany je možno vidět přes zamřížované vrata alespoň část zámecké budovy. Fotky z tohoto místa nejsou bohužel moc kvalitní, za což se omlouvám, ale jak jsem již psal, fotografování bylo velmi obtížné. Za totality byl v zámku domov důchodců. Dnes je v soukromém držení. Na návsi stojí malá kaplička.
Aleš Marek, 8.2. 2006
historie

První písemný spolehlivý doklad o panství Vlčí Pole pochází z roku 1318. V tomto roce je doložen dokument v němž se hovoří o panu Sulkovi z Vlčího Pole, který byl žalován u soudu panem Vokem z Rotštejna. V roce 1357 na panství vládne pan Albík a paní Markéta z Vlčího Pole. V roce 1363 byla ves rozdělena na kosteckou a zemanskou část. Zemanství v roce 1406 držel Jan, zvaný Čejka z Újezdce. Dalším pánem se stává v roce 1417 Zdeněk z Vlčího Pole, který současně držel kostelní právo na blízkém Kříženci. V roce 1457 přechází majetek na panstvo ze Semčic. Dalšími pány jsou poté v roce 1542 páni z Bavoryně a po jejich krátkém hospodaření se panství dostává do rukou Valkounů z Adleru, kdy se poprvé hovoří o tvrzi v místní obci. Poté se střídá několik majitelů až v roce 1623 je písemně doložen obchod pana Jindřicha Odkolka, který prodává celý statek i s krčmou…  číst dále

Ales Marek / Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, autor: Zdeněk Fišer v roce 2002. Okresní muzeum Mladá Boleslav/., 8.2. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Vlčí Pole

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Křižánky
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 Domousnice
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 Milkovice
 Muzeum piva
 Dětenice
 Ujkovice
 Staré Hrady
 stará radnice
 mariánský sloup
 Humprecht
 Chvistonosy
 Lavice
 skalní mlýn
 kostel sv. Ducha
 Sukorady
 boží muka
 Semtinská lípa
 dům č. p. 14
 Solec
 obecní studna
 rozhledna Čížovka
 Mackov
 hradní pivovar
 Kost
 kostel sv. Mikuláše
 panský dvůr Zájezd
 Nadslav
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Soleček
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Březno
 Údrnice
 Ostružno
 kostel sv. Martina
 Koprník
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Kněžmost
 kostel sv. Prokopa
 Pařízek
 Nebákov
 radnice
 Újezdec u Pěčic
 Komárovský rybník
 Pekařova brána
 Kolomuty
 Pěčice
 Loreta
 Volenovice
 Rožďalovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Belvín
 Prachovské skály
 Pařez
 popravčí kámen
 Studénka
 skalní město Apolena
 Obětní kámen
 kostel sv. Havla
 Veliš
 Hynšta
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Mcely
 Trosky
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Valečov
 Dobrovická muzea
 Vokšice
 radnice
 Dobrovice
 Kopidlno
 palmový skleník
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Baba
 Čtvrtě
 kostel sv. Matouše
 Staré Hrady
 Dobrá Voda 3
 Vinařice
 Dobrá Voda 2
 Lhotice
 Lužické hradiště
 Mužský
 Dobrá Voda 1
 venkovská usedlost
 pomník Helma
 Píčův statek
 Klamorna
 kaple sv. Marka
 Hrada
 evangelický kostel
 Radeč
 Adamovo lože
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Drábské světničky
 Loreta
 Řezníčkova vila
 Brada
 Mariánská vyhlídka
 socha sv. Prokopa
 Kurovodice
 Jičíněves
 mlýn Valenta
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Jiljí
 socha sv. Václava
 radnice
 socha sv. Prokopa
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 Loučeň
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Smilovice
 Mnichovo Hradiště
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Bratronice
 Kozlov
 Maníkovice
 Struhy
Základní informace místa
ID místa: 3904
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama