Základy kostela pocházejí z roku 1384. V roce 1652 kostel vyhořel, ale už v roce 1653 celková rekonstrukce. Vedle kostela dřevěná zvonice na zděném podstavci.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od severu
© Aleš Marek 02/2006
Obec Mcely leží 15 kilometrů od Nymburka. Při příjezdu do obce od Nymburka je kostel sv. Václava vidět již z dálky. Kostel stojí ve spodní části obce, na kopečku. Je v perfektním stavu a viděl jsem málo takto udržovaných památek jako je místní kostel se zvonicí. Kostel významně doplňuje vzhled obce a podtrhává její vzhled. Na návsi je socha a naproti faře je krucifix. Obě památky jsou rovněž ve výborném technickém stavu. Ke kostelu vede do kopce cesta lemovaná stromy. V oknech kostela jsou velmi zajímavé vitráže. V druhé části obce je zámek a barokní sýpka. Celá obec je v perfektním stavu a je vidět že místní zastupitelstvo se činní a všemi prostředky se snaží o zvelebování obce.
Aleš Marek, 9.2. 2006
historie

Kostel sv. Václava byl připomínán v dobových pramenech již v roce 1384, kdy byl snad vystavěn. V roce 1652 vyhořel a následně v roce 1653 byl znovu obnoven. Při celkové obnově byla kladena snaha o změnu lodi. Budova je jednolodní, obdélníková s pětiboce uzavřeným gotickým presbytářem. Sakristie je na severní straně. V jižní straně lodi je barokní portál z roku 1653, nad ním výklenek se sochou sv. Václava roku 1700. Presbytář sklenut křížovou žebrovou klenbou a v závěru paprsčitě obloukovitě lomený. Vitrážová okna jsou zhotoveny dle návrhu C. Boudy z roku 1930. Zařízení je pozdně barokní ze 60. let 18. století. Na hlavním oltáři je obraz sv. Václava z roku 1880, na pravém bočním oltáři socha sv. Jana Nepomuckého, sv. Prokopa a sv. Vojtěcha. Na levém oltáři socha Panny Marie z 19. století. Vedle kostela je dřevěná hranolovitá zvonice na zděném podstavci. Pod kostelem fara. Na návsi je socha sv. Jana Nepomuckého…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek druhý. Československá akademie věd. Ústav teorie a dějin umění. V roce 1978 vydala v Praze Academia, 9.2. 2006

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Mcely

Místa v okolí

 Mcely
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 pomník Helma
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Romanka
 Kuncberk
 Křinec
 Újezdec u Pěčic
 kostel sv. Jiljí
 Nový Ronov
 kostel sv. Václava
 U tří mostů
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 Ujkovice
 kaple sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Pěčice
 ZOO Chleby
 zvonička
 dub červený
 Smilovice
 zvonice
 Bratronice
 kostel sv. Mikuláše
 Vlkava
 kostel sv. Prokopa
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Krňovice
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Struhy
 Dětenice
 Muzeum piva
 Zdonín
 Domousnice
 Dymokury
 kostel sv. Anny
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Husův sbor
 vodárenská věž
 kostel sv. Štěpána
 městské opevnění
 mariánský sloup
 zdymadlo Nymburk
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Vinařice
 kostel sv. Václava
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 synagoga
 Nymburk
 silniční most
 Křižánky
 Milkovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Březno
 kostel sv. Ducha
 Vlčí Pole
 Kolomuty
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Staré Hrady
 popravčí kámen
 evangelický kostel
 Chlum
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Sukorady
 Kopidlno
 palmový skleník
 Údrnice
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vavřince
 Strašnov
 kostel sv. Martina
 Volenovice
 Spařence
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 starý hřbitov
 kostel sv. Havla
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Templ
 divadlo
 Karmel
 Rácov
 Neuberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Mydlovar
 Bolice
 Nadslav
 kostel sv. Prokopa
 Rožátovský mlýn
 Mastnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Mcely
okr. Nymburk
289 36
Tel: 325 580 079
http://www.biskupstvi-ltm.cz/
Základní informace místa
ID místa: 3905
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama