Zřícenina původně vyhlídkové novogotické věže postavené v roce 1862 knížecím stavitelem Pruvotem. Jméno získala podle křestního jména jednoho z knížat Rohanů.
Hlavní obrázek místa
Alainova věž 4/2015
© Kamil Malát, 04/2015
Věž je postavena z pískovcových kvádrů bez oken, je asi 13 metrů vysoká. Objekt je ve špatném stavu a obrostlý dospělou lesní vegetací.
mapa 1:50 tis. KČT č. 19, 26.4. 2003
popis

Alainova věž je jednopatrová kamenná stavba s ochozem o půdorysu pravidelného osmiúhelníku. Celková zastavěná plocha přesahuje 30 m2. Zdivo je provedeno z hladce opracovaných neomítaných pískovcových kvádrů. Věž má výšku 10,5 metrů. Ve výšce asi 6 metrů je dřevěná podlaha na trámech. Do horního patra se vcházelo po levotočivém schodišti ve středu stavby. Odtud už jen krátké schody do osmiboké střešní nástavby. Ochoz věže byl lemován kamenným zábradlím. Věž měla vznosné vstupy ze severu a i jihu ve tvaru gotického lomeného oblouku. Zde bývaly dřevěné dveře se skleněnou vitráží. Na věži je nápis "Alain Thurm" a nápis: "Dem Andenken desk Durchlauchtigen Prinzen Alain Rohan k.k. Escad Comand.(nečitelné).ei Lichtenstein Huszaren gewidmet geb am 8.October 1829. gest am 28. Sept. 1857" (Text přečetl a publikoval v roce 2006 František Mikule, Lomnice n. P.) Tento nápis se vztahuje k tragické události, kdy se mladý princ Alain, synovec Kamila Rohana,…  číst dále

JC dle www, 6.3. 2017

historie

Alainova věž

Původně vyhlídková novogotická věž a lovecký posed jižně pod vrcholem Tábora. Byla postavena v roce 1862 knížecím stavitelem Pruvotem při pramenech a pojmenována podle křestního jména jednoho z knížat Rohanů. Nad vchodem je vsazena deska s názvem věže. Alainova věž byla vybudována na popud majitelů zdejšího panství, rodu Rohanů, jako součást obory. Rohanové pochází z francouzské Bretaně, jehož kořeny sahají až do poloviny 10. století. Do českých zemí přicházejí Rohanové jako uprchlíci po Velké francouzské revoluci a císař František I. jim uznává jejich knížecí titul. Kníže Karel Alain Gabriel Rohan se usazuje na zámku Sychrov a odsud postupnými nákupy rozšiřuje své panství. Jeho syn Kamil Josef Rohan tak zakupuje v roce 1834 i zdejší lomnické panství a je to právě on, kdo nechává, kromě jiného, postavit zdejší Alainovu věž. Věž navrhl architekt rodu Rohanů Josef Pruvot, jenž je v jejich slubách od roku 1851 a jehož…  číst dále

26.4. 2003

Vývoj událostí místa

 • 1834

  Kamil Josef Rohan zakupuje lomnické panství a nachává postavit Alainovu věž.

 • 1862

  Stavba věže je dokončena podle dle plánů Josefa Pruvota

 • po roce 1945

  Majetek je zabaven a vež slouží jako sklad krmiva. Po několika letech je opuštěna, zpustošena vandaly a poté začíná chátrat

 • 2009

  Koupilo zříceninu od Lesů České republiky město Lomnice nad Popelkou

 • 2016

  Věž prošla kompletní rekonstrukcí a úpravou okolí

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Lomnice nad Popelkou

Místa v okolí

 Tábor
 Kozlov
 Kláštenec
 Lomnice nad Popelkou
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Bradlec
 Železnice
 kostel sv. Martina
 Brada
 Kumburk
 Čeřovka
 Čeřov
 Prachovské skály
 Pařez
 kostel sv. Jiří
 vodárenská věž
 synagoga
 Valdická brána
 socha sv. Václava
 Košťálov
 mariánský sloup
 radnice
 Dřevěnice
 kostel sv. Václava
 Vokšice
 Stav
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Trosky
 Ostružno
 Pařízek
 kostel sv. Vavřince
 Loreta
 Veliš
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Kundratice
 Samšina
 Mackov
 Koštofrank
 Mokřice
 kostel sv. Václava
 Ždírec
 kostel sv. Mikuláše
 Semily
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Prokopa
 Žďár
 Levín
 Nebákov
 boží muka
 Nadslav
 Lavice
 Kozákov
 Řezníčkova vila
 Levínská Olešnice
 Loukov
 kostel sv. Jiří
 Tuř
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 lázně Sedmihorky
 Kamenice
 Masarykova vyhlídka
 Dubecko
 Adamovo lože
 smírčí kříž
 Choteč
 Sytový
 Milíčeves
 stará radnice
 mariánský sloup
 Pekařova brána
 obecní studna
 Kovač
 Konecchlumí
 Rotštejn
 dům č. p. 14
 Radeč
 Myší skála
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 kostel sv. Jiljí
 Kozinec
 Jičíněves
 Humprecht
 kostel sv. Prokopa
 Klokočský hrádek
 Čertova ruka
 vodní elektrárna
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Mlázovice
 Postojna
 Studenec
 Zvědavá ulička
 Spařence
 Valdštejn
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Kavčiny
 Jilemnice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Údrnice
 Hlavatice
 Mladkovský hrádek
 Staré Hrady
 Víchová
 kostel sv. Ducha
 radnice
 Husův sbor
 Muzeum Českého ráje
 městská spořitelna
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Besedické skály
 Dlaskův statek
 Milkovice
 Dolánky
 Hrubý Rohozec
 kostel sv. Prokopa
 Zbirohy
 Sobčice
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Boučkův statek
 Plátenický dům
 Drábovna
 Ostroměř
 Hradišťko
 Dolní Štěpanice
 Bartošova pec
 Muzeum piva
 Dětenice
Základní informace místa
ID místa: 1472
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama