Gotický jednolodní kostel sv. Martina, připomínán v roce 1369. Jednoduchá jednolodní stavba s mansardovou, na podélné ose hranolovitá věž, proti ní pětiboký presbytář a v r. 1771, kdy byl kostel barokizován, byla přistavěna sakristie.
Hlavní obrázek místa
interiér kostela
© Alena Volná, 8/2010
Ves Libuň se rozkládá na pravém břehu Libuňky, na silnici první třídy č. 35 z Jičína do Turnova. Název obce naznačuje, že zde býval Libúnův dvůr. Název byl původně mužského rodu, teprve později ženského podle slov osada, ves. O velkém stáří obce svědčí její tvar.
Milan Caha, 17.7. 2007
historie

Nejstarší písemná zmínka o kostele je z r. 1369, kdy jsou zdejší kostel a plebánie (fara) uvedeny v rejstříku papežského desátku jako součást jičínského děkanátu. Podle podacího práva zdejšího kostela sv. Martina patřila Libuň tehdy Vartemberkům. Vnějšek kostela je hladký, členěný pouze podstřešní římsou, presbytář podepřen jednou odstupněnými pilíři. Severní a jižní stěny lodi jsou opatřeny čtyřmi okenními osami, lemovanými šambránami /dekorativní orámování/ s novogotickou výplní. Střecha lodě i presbytáře je mansardová, nad presbytářem umístěn osmiboký sanktusník s jehlancovou stříškou. Střecha sakristie je sedlová, nad oratoří mansardová. Ze západní strany přiléhá čtyřboká věž členěná římsou ve výši římsy lodi. Nad vchodem ze západu je segmentově zakončené okno, v posledním patře tři segmentová okna s okenicemi. Zařízení kostela pochází z doby kolem z. 1770 a pozdější. V kostele socha Assumpty z pol. 16. století.…  číst dále

Milan Caha, 17.7. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Libuň

Místa v okolí

 Pařez
 Kozlov
 Prachovské skály
 Brada
 socha sv. Václava
 Alainova věž
 radnice
 mariánský sloup
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Kláštenec
 Tábor
 Trosky
 Pařízek
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Lomnice nad Popelkou
 Samšina
 Ostružno
 Mackov
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Nebákov
 vodárenská věž
 Čeřovka
 Čeřov
 synagoga
 Valdická brána
 Vokšice
 Lavice
 Bradlec
 Loreta
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 kostel sv. Josefa
 Veliš
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Jiří
 obecní studna
 stará radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 14
 Pekařova brána
 Adamovo lože
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Humprecht
 Radeč
 Košťálov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Kumburk
 kaple sv. Anny
 Čertova ruka
 Dubecko
 Semtinská lípa
 Kozákov
 skalní mlýn
 Spařence
 Koštofrank
 Kavčiny
 Rotštejn
 Kost
 hradní pivovar
 Dřevěnice
 Valdštejn
 Semily
 panský dvůr Zájezd
 Klokočský hrádek
 Postojna
 Hlavatice
 Stav
 kostel sv. Matouše
 Staré Hrady
 kostel sv. Martina
 Masarykova vyhlídka
 Kundratice
 Jičíněves
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Jičíněves
 Údrnice
 Muzeum Českého ráje
 městská spořitelna
 Husův sbor
 Kozlov
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Myší skála
 Tuř
 Belvín
 Mokřice
 kostel sv. Ducha
 Milkovice
 kostel sv. Vavřince
 vodní elektrárna
 Milíčeves
 Dlaskův statek
 Křižánky
 Vlčí Pole
 Dolánky
 Hrubý Rohozec
 Loukov
 Besedické skály
 Zbirohy
 Kamenice
 hřbitovní kaple
 židovský hřbitov
 Sytový
 Malý Rohozec
 Kovač
 Muzeum piva
 kostel sv. Štěpána
 Drábovna
 Konecchlumí
 Dětenice
 Bartošova pec
 Domousnice
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Jilemnice
 kaple sv. Anny
 Ujkovice
 Arthurův hrad
Základní informace místa
ID místa: 5475
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama