
Hrad Trosky byl postaven na dvou izolovaných čedičových sucích, které předurčily vzhled i dispozici objektu. Lze říci, že stavitelé hradu, se skutečným smyslem pro účelnost a plné využití daného prostoru, pojali stavbu jako komplex budov, umístěných na skalním bradle mezi oběma skalisky s věžemi, jimž lid již dávno dal příznačná jména: vyšší a štíhlejší Panna, nižší a hmotnější Baba. Pevnost hradu spočívala jednak v přirozené neschůdnosti terénu zejména na příkré jižní straně, na strmosti obou zmíněných skalisek, ale i na opevněních umělých. Ta se skládala jednak z trojitého pásu hradeb, které chránily níže položený prostor mezi Pannou a Babou, jednak ze systému bran, které uzavíraly přístup do vnitřních hradních prostorů. První brána střežila přístup do dolního nádvoří, jež plnilo funkci předhradí s potřebnými hospodářskými budovami. V jeho západní části – pod Babou – bylo možno druhou branou projít značně širokou a kdysi… číst dále
Husitské vojsko, drtící odpůrce kalicha, přitáhlo i k pyšným Troskám, jejichž pán Oto z Bergova pronásledoval stoupence „podobojí“, a chystalo se hrad pokořiti. Husité se nechtěli zdržovati jeho obléháním, neboť o něm bylo známo, že má spojení se širým okolím tajnými chodbami, jimiž možno uprchnouti až kamsi nad Rovensko. Rozhodli se zahájiti proti němu ihned boj. Střední část hradu neodolala prudkému náporu a v zápětí vzdala se husitům i posádka západní věže, zaleknuvši se palby těžkých „kusů“. Zato však věž na východní straně držela se statečně a přes všechno úsilí husitských vojsk se čestně uhájila. Proto, když husité odtáhli, byla západní věž nazvána potupným názvem „Bába“, kdežto východní věži, jejíž posádka si hrdinně vedla, dostalo se názvu „Panna“.
Poprvé se uvádí v přídomku Čeňka z Vartemberka „z Trosk" zřejmě zakladatele hradu.
Finanční těžkosti přinutily Čeňka k postoupení Trosk králi Václavovi IV.
Žižka při svém tažení na Turnovsko Trosky dobýval, přičemž vyhořela věž Baba, ale posádka na Panně se ubránila.
Zradou se hradu zmocnil pověstný zemský škůdce Kryštof Šof z Helfenburka a jeho společník Švejkar. Ota mladší z Bergova byl zajat.
Trosky odolaly obležení vojsky východočeského a boleslavského landfrídu.
Ota z Bergova získal trosky zpět.
Trosky s celým panstvím koupil Jan Zajíc z Házmburka.
Královské vojsko oblehlo a dobylo Trosky.
Získal panství Jan ze Šelmberka.
Byly Trosky v držení Jindřicha ze Šelmberka .
Koupil Trosky Jindřich ze Smiřic a připojil je k panství Hrubá Skála.
Se hradu zmocnili Švédové.
Vypálení hradu císařským vojskem a vyhnání Švédů.
Navštívil Trosky Bohuslav Balbín, podle jeho mínění byla podstatná část hradu ještě schopna opravy a záchrany.
Nový majitel hruboskalského panství a Trosek se stal Jan Lexa z Aehrenthalu.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:
Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.
Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.
Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.