Hrad z 14. století vybudovaný Havlem Rybou z Bradlce. Za Viléma Trčky z Lípy byl Bradlec připojen ke kumburskému panství a zpustl. Dnes ve zříceninách.
Hlavní obrázek místa
Hradby, foceno od brány
© Šemík 2003
Hrad Bradlec je návštěvný celoročně. Pozornost upoutá velice zajímavé zdivo a skála, na které je hrad postaven. Z jedné zdi je možné dohlédnou na hrad Kumburk.
28.5. 2002
historie

Zřícenina hradu Bradlece se tyčí na stejnojmenném zalesněném kopci nad obcemi Újezdec a Bradlecká Lhota. Zdejší terén byl pro založení hradu velmi příhodný. Na kopci jsou dva mohutné čedičové sloupy spojené na jižní straně úzkým obloukovitým hřebenem. Uprostřed tohoto prostoru vznikla malá kotlina otevřená k severu. Ze tří stran bylo bezpečné přírodní opevnění, jen od jihu musel být povlovnější svah zabezpečen příkopy a valy, zpevněnými na vrcholu nasucho kladenými kameny. K hradu byl přístup od západu cestou, která vedla po severní stranou hradu, točila se pod baštou, podél jižní hradební zdi vstoupila do předhradí, které ze tří stran obklopovalo vnitřní hrad. Příchozí musel projít celé toto předhradí kolem velké věže a teprve pak mohl vstoupit ze severní strany do hradního nádvoří. Na pravém vrcholu se vypínala vysoká hranolovitá strážní věž, z níž stojí již jen zříceniny tří obvodových zdí; na její severní straně stávala obytná budova, z níž zbyl…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 19.1. 2005

pověsti

Tajná chodba s pokladem

Pod zříceninami hradu je prý tajná chodba spojující hrad s bývalou tvrzí v Železnici. V tomto podzemním průchodu má být podle pověsti ukryt poklad. Je však možno jej nalézt pouze na Velký pátek před východem slunce.

Martin Stejskal: Labyrintem tajemna, Paseka 1991, 26.4. 2003

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Semily  (SM), Syřenov

Místa v okolí

 Kumburk
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 kostel sv. Jiří
 Tábor
 Alainova věž
 Dřevěnice
 Stav
 Lomnice nad Popelkou
 Kláštenec
 Kozlov
 Čeřov
 Čeřovka
 Brada
 kostel sv. Vavřince
 Mokřice
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 kostel sv. Mikuláše
 Ždírec
 kostel sv. Martina
 Levín
 Žďár
 dub letní
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 boží muka
 Levínská Olešnice
 Košťálov
 Prachovské skály
 Vokšice
 Kamenice
 smírčí kříž
 Choteč
 Pařez
 Tuř
 Kundratice
 Konecchlumí
 Veliš
 Kovač
 Kozinec
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Mlázovice
 socha sv. Václava
 Ostružno
 Milíčeves
 mariánský sloup
 radnice
 Studenec
 kostel sv. Václava
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 skalní město Apolena
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Koštofrank
 Samšina
 Trosky
 Jičíněves
 Nadslav
 Jičíněves
 Pařízek
 Loukov
 Lázně Bělohrad
 Pecka
 Semily
 Mackov
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Zvědavá ulička
 Sytový
 stará radnice
 kostel sv. Prokopa
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Sobčice
 kostel sv. Matouše
 Jilemnice
 Lavice
 kaple sv. Anny
 Hrádek u Vřesníka
 Ostroměř
 Masarykova vyhlídka
 Hradišťko
 Obora
 Kozákov
 Chloumky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Holovousy
 Údrnice
 Dubecko
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Plátenický dům
 Rotštejn
 Klokočský hrádek
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Postojna
 Vrchlabí
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 109
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama