Původně románský kostel sv. Jana Křtitele postaven před r. 1200. Přestavěn pozdně goticky na konci 15. či poč. 16. stol. a barokně r. 1739 a zasvěcený sv. Jiljí. Roku 1852 byla zvýšena věž.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2007
Původní románský jednolodní kostel sv. Jana Křtitele byl postaven okolo roku 1200. Po barokní přestavbě se zachovala hranolová věž v západním průčelí, která měla zřejmě původně tribunu. V přízemí věže je půlkruhově uzavřený zazděný portál, okénko a zbytky obloučkového vlysu. Dnešní barokní kostel sv. Jiljí je křížového půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem se sakristiemi (a oratorii v patře) po stranách. Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Janu Nepomuckému a sv. Anně. Renesanční cínová křtitelnice z roku 1571 stojí na starším kamenném soklu.
Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 4, Academia, Praha 1982, 26.3. 2007
historie

Obec Železnice doložená již od roku 1318 s původně románským kostelem byla roku 1599 povýšena na město. Po velkém požáru roku 1826 byla přestavěna v empírovém slohu. Z té doby se dochovalo několik patrových domů a roubených chalup. Původní románský kostel sv. Jana Křtitele byl postaven před rokem 1200. Jaká byla jeho podoba nevíme, dochovala se z něj pouze částečně západní hranolová věž – mohlo jít stejně tak o kostel s věží, obdélnou lodí a apsidou jako o rotundu s věží. Více informací by snad mohl přinést nějaký případný budoucí archeologický výzkum. Po poškození kostela, snad za husitských válek byla znovu vystavěna přibližně jižní polovina věže. V letech 1727 - 1739 byla postavena nová barokní loď a presbytář a kostel byl nově zasvěcen sv. Jiljí. V roce 1852 byla věž zvýšena o čtvrté patro, čímž dostal kostel dnešní podobu. Ve druhé čtvrtině 20. století byly opravovány fasády, přičemž byly odstraněny…  číst dále

Vlky & Zany podle Prix, Dalibor, Racková, Eliška a Slavík, Jiří: Středověké venkovské kostely východních Čech. I., Archidiakonát hradecký (do roku 1378). Artefactum, Praha 2020, 25.3. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Železnice
 Železnice
 Bradlec
 Čeřov
 Čeřovka
 kostel sv. Jiří
 Alainova věž
 Brada
 synagoga
 vodárenská věž
 Tábor
 Valdická brána
 Dřevěnice
 Kozlov
 Kumburk
 Kláštenec
 Vokšice
 Stav
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Martina
 Prachovské skály
 Pařez
 Veliš
 Mokřice
 Loreta
 kostel sv. Václava
 Tuř
 Ostružno
 kostel sv. Vavřince
 Kamenice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Milíčeves
 Kovač
 Konecchlumí
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Choteč
 Nadslav
 Mladějov
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Václava
 Ždírec
 Jičíněves
 radnice
 Jičíněves
 Košťálov
 mariánský sloup
 kostel sv. Matouše
 Mackov
 skalní město Apolena
 Levín
 Pařízek
 kostel sv. Václava
 dub letní
 zvonička
 kříž
 Žďár
 panská hájovna
 Mlázovice
 smírčí kříž
 Trosky
 boží muka
 Levínská Olešnice
 Lavice
 Kundratice
 kostel sv. Matouše
 Nebákov
 kostel sv. Martina
 Kozinec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Údrnice
 Koštofrank
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 mariánský sloup
 stará radnice
 Semily
 Volanice
 Řezníčkova vila
 Lázně Bělohrad
 Staré Hrady
 Spařence
 Studenec
 Obora
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Kozákov
 Ostroměř
 Hradišťko
 Adamovo lože
 lázně Sedmihorky
 Milkovice
 Dubecko
 Radeč
 Chloumky
 popravčí kámen
 Zvědavá ulička
 Čertova ruka
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Rotštejn
 kostel sv. Jiří
 Holovousy
 Klokočský hrádek
 Postojna
 Dětenice
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Branná
Základní informace místa
ID místa: 4238
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama