Čtvrtě

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Čtvrtě byla založena r. 1989 na ploše 94,30 ha. Předmětem ochrany je pestrá mozaika lesních typů se vzácnou květenou. Rezervace se nachází na katastrálním území obce Mcely. Přístup možný jen po značených cestách.
Hlavní obrázek místa
NPR Čtvrtě
© Jirka Kliner 02/2022
Národní přírodní rezervace Čtvrtě zaujímá podstatnou část lesního komplexu západně od obce Mcely. Byla vyhlášena r. 1989 na rozloze 94,30 ha k ochraně místní flory a fauny. Přístupná je jen po značených cestách ze Mcel nebo z opačné strany ze vsi Studce, která je místní částí městyse Loučeň.
Jiří Špaček, 4.8. 2022
popis

Národní přírodní rezervace Čtvrtě byla založena r. 1989. Důvodem ochrany je pestrá mozaika lesních typů se vzácnou květenou. Rezervace se nachází na katastrálním území obce Mcely a její správou je pověřena Chráněná krajinná oblast Kokořínsko–Máchův kraj. Mezi chráněné a ohrožené rostlinné druhy, rostoucí v oblasti, patří například bledule jarní či kruštík drobnolistý, který zde má pravděpodobně jedinou českou lokalitu výskytu. Historické záznamy mluví také o některých druzích orchidejí, jejich výskyt však nebyl od 90. let 20. století potvrzen. V rezervaci rostou dva památné stromy, buk a dřín. Z vzácnějších druhů živočichů ve Čtvrtích žije skokan štíhlý a ještěrka obecná, mezi významnější druhy ptáků patří například skřivan lesní, žluva hajní, krahujec obecný a krutihlav obecný. Na území rezervace se nacházejí terénní stopy tzv. Lužického hradiště.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.8. 2022

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Mcely

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16579
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama