Pozůstatky hradu poprvé připomínaného r. 1403. Zanikl zřejmě v době husitských válek. Jako zřícenina se uvádí v r. 1430. Dochovány zbytky zdí věže, paláce a hradeb, světničky vysekané do skály.
Hlavní obrázek místa
Torzo věže
© Jiří Čížek 03/2007
Na samém okraji Prachovských skal je možné nalézt skalní hrad Pařez. Dodnes se dochovalo několik ve skále vytesaných světniček a nevelké fragmenty vnějšího zdiva. Vlakem je nejlepší vystoupit na zastávce Hrdoňovice, odkud se po žluté turistické značce po dvou kilometrech dostanete až k hradu. Cestou minete i velmi pěkné místo, kterému se říká "Grand Canyon".
28.5. 2002
popis

Hrad stával na skalním bloku, který je od západu k východu rozdělen puklinou, kterou vede přístupové schodiště. Celý obvod skály byl obehnán hradbou. Je pravděpodobné, že svou roli v obraně hradu hrála také voda. Na západní straně jsou pozůstatky mohutné hranolové věže, která byla postavena jako branská, ale svoji funkci zřejmě neplnila. Vrchol skály zaujímal palác, možná hrázděný. Dochované světničky tesané do pískovce tvořily sklepy.

26.3. 2007

historie

K roku 1372 je v písemných pramenech zmiňován Petr z Pařezu, což se považuje za první doklad o existenci hradu, který byl zřejmě postaven nedlouho předtím. Zánik se datuje už do roku 1424, kdy měl být podle Františka Saldy dobit husity. Tuto teorii podporuje i nález kamenné koule do bombardy. Podle dalších archeologických nálezů netrvalo osídlení hradu déle než do poloviny 15. století. Před rokem 1932 byly kdesi na hradě nalezeny laténské artefakty – spona, skleněné korálky, mince a keramika. Roku 1941 bylo při vyklízení hradu Klubem českých turistů nalezeno keramické chrastítko a o rok později soubor železných předmětů (3 kg) – snad zbytek kovářské dílny. Později byly ve věži nalezeny pražské groše Václava IV. Při řádném archeologickém výzkumu v roce 1972 byla nalezena keramika datovaná na konec 14. a první polovinu 15. století, ale žádné další laténské artefakty.

26.3. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys hradu
2003 ©Petr Šantrůček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Prachovské skály
 kostel sv. Martina
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Ostružno
 Mackov
 Brada
 Pařízek
 Lavice
 Trosky
 Kozlov
 socha sv. Václava
 Nebákov
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 Vokšice
 radnice
 Loreta
 mariánský sloup
 vodárenská věž
 Alainova věž
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Valdická brána
 Čeřovka
 stará radnice
 mariánský sloup
 Veliš
 Čeřov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 Tábor
 obecní studna
 Železnice
 Humprecht
 Kláštenec
 dům č. p. 14
 Železnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Pekařova brána
 Spařence
 Řezníčkova vila
 Lomnice nad Popelkou
 Semtinská lípa
 skalní mlýn
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 Bradlec
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Jiří
 Kost
 hradní pivovar
 kaple sv. Anny
 Radeč
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr Zájezd
 Staré Hrady
 Čertova ruka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kateřiny
 Údrnice
 Milkovice
 kostel sv. Ducha
 Kavčiny
 Křižánky
 Valdštejn
 Jičíněves
 Dubecko
 Vlčí Pole
 Jičíněves
 Kumburk
 Dřevěnice
 Kozákov
 Košťálov
 Hlavatice
 Rotštejn
 židovský hřbitov
 Belvín
 rozhledna Čížovka
 Milíčeves
 Tuř
 Klokočský hrádek
 Muzeum piva
 Postojna
 Dětenice
 Kozlov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jiří
 Koštofrank
 Stav
 židovský hřbitov
 Semily
 Solec
 Komárovský rybník
 radnice
 Muzeum Českého ráje
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 synagoga
 Husův sbor
 Domousnice
 Dlaskův statek
 Hrubý Rohozec
 Dolánky
 Kamenice
 hřbitovní kaple
 Kovač
 Kundratice
 Konecchlumí
 Malý Rohozec
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Václava
 Ujkovice
 Loukov
 Albrechtice
Základní informace místa
ID místa: 243
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama