
Zámek si s oblibou vybírali filmaři na natáčení pohádek (m.j. Princ Bajaja), ale i dalších filmů (např. česko-francouzský film Tělo Diany). Na prostranství před zámkem (dnes upraveném jako parkoviště) stojí kostel sv. Josefa, postavený v romantické gotice podle projektu J. Hausknechta v r. 1812, s cenným barokním obrazem sv. Rodiny ve stylu Petra Brandla. Pod parkovištěm prochází značená turistická cesta úzkou skalní soutěskou Myší díra do středu dračích skal. Naproti zámku je skalní blok Prachovna, kdysi předsunuté strážní místo hradu Skála, se zbytky vytesaných schodů a zářezy pro dřevěnou stavbu. Východně od zámku nad údolím říčky Libuňky je vlastní osada nazvaná podle zámku Hrubá Skála.
Zámecký komplex, vzniklý přestavbou gotického hradu, na strmých pískovcových skalách při severozápadním okraji Hruboskalského skalního města. Původní hrad, zvaný Skála (přívlastek Hrubá dostal později na odlišení od jiného hradu Skála – dnešní Malé Skály), založil kolem roku 1350 Hynek z Vladštejna na pískovcových skalách propojených mosty. Za vlády Jiřího z Poděbrad jej dobylo královské vojsko, protože majitel Jan Jiří z Házmburka patřil mezi odpůrce krále Jiřího. Za pánů Smiřických ve 2.pol. 16.stol. byl hrad přestavěn na pohodlný renesanční zámek. Po smrti posledního ze Smiřických, slabomyslného Jindřicha Jiřího, získal Hrubou Skálu v r. 1630 Albrecht z Valdštejna. Valdštejnové drželi zámek až do r. 1821, kdy panství prodali Janu Lexovi z Aehrentalu; Aehrentalové dali zámek přestavět v r.1859 ve stylu romantické novogotiky podle plánů arch. B. Grubera. Podle básně Beneš Heřmanóv z Královédvorského rukopisu byli pod hradem za vlády Přemysla… číst dále
Hrdý a mocný pán Hrubé Skály Beneš Heřmanov znepřátelil se na smrt s rytířem Věslavem ze Zbiroha. Oba byli stejně udatní, avšak i stejně hněviví a neústupní, takže nebylo naděje, že dojde kdy mezi nimi k smíru, zvláště když i svým dětem přikázali, aby mezi sebou přerušily přátelství. Heřman měl dceru Svatavu, Věslav syna Vojmila. Oba se znali již od dětských let a přilnuli k sobě jako bratr a sestra. Protože jejich láska byla mocnější nežli strach z hněvu jejich otců, neuposlechli jich a scházeli se potají dále. Aby se mohli snáze domluviti, požádal Vojmil panoše Břeňka, který byl jeho důvěrným přítelem, by vstoupil do služeb pana Heřmanova a stal se jim poslíčkem lásky. Rytíř Heřmanov neměl tušení, že byl Břeněk ve službách Věslavových, i přijal ho ochotně za panoše. Tak se stalo, že se šťastné dni obou mladých lidí na čas prodloužily. Válka s míšeňským markrabím, která v té době vypukla, vpadla do kraje jako… číst dále
Přístupné je nádvoří a hranolová věž s ochozem jako vyhlídka na Hruboskalské skalní město,samostatně.Donedávna rekreační zařízení (ROH), nyní hotel společnosti OREA. Otevřeno celoročně,denně 9 - 18 h.
Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.