Hradiště lužické kultury z mladší doby bronzové zaujímá plochu velkou 4,4 ha a leží uvnitř národní přírodní rezervace Čtvrtě vyhlášené r. 1989 poblíž vsi Studce, která je místní částí městyse Loučeň. Dochované valy a příkopy nejsnáze přístupné ze Studců po modrém značení.
Hlavní obrázek místa
Lužické hradiště
© Jirka Kliner 02/2022
Lužické hradiště leží na území národní přírodní rezervace Čtvrtě. Přístup k němu je možný ze vsi Studce (část městyse Loučeň) po modré značce. Z opačné strany vede tatáž značka od autobusové zastávky u zámku v obci Mcely, tato trasa je však mnohem delší. Parkování je nejvhodnější ve vsi Studce.
Jiří Špaček, 4.8. 2022
popis

Západně od obce Mcely a severovýchodně od vsi Studce se nachází výrazná široká ostrožna s pozůstatky starého opevnění. Od západu je vymezena údolím Studeckého potoka, z jihu a západu terén strmě klesá zakončením Loučeňského hřbetu. Hradiště lužické kultury z mladší doby bronzové zaujímá plochu velkou 4,4 ha. Vnější opevnění patrně vede obloukovitě od hrany srázu na jihovýchodě ke konci zařízlého údolí Studeckého potoka. Fortifikace o délce 355 m sestává ze dvou souběžných linií. Dva valy jsou doplněny vnějšími příkopy. Na jižním konci se valy ztrácejí ve svahu, na severním se vnější val spojuje s vnitřním. Vnitřní val i příkop mají větší mocnost než souběžná vnější soustava. Obvodovou fortifikaci ve velmi zaniklé formě lze pozorovat i v pokračování u jihovýchodního konce šíjového opevnění. Jihozápadní cíp je opevněn dvěma obloukovitými valy s příkopy. Ohraničená plocha o rozloze 0,85 ha byla patrně akropolí.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.8. 2022

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Mcely

Místa v okolí

 Čtvrtě
 Mcely
 pomník Helma
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 Újezdec u Pěčic
 Romanka
 U tří mostů
 kostel sv. Václava
 Nový Ronov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jiljí
 Křinec
 Kuncberk
 kostel sv. Jiljí
 Smilovice
 Bratronice
 Pěčice
 Vlkava
 evangelický kostel
 Ujkovice
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 zvonice
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Husův sbor
 ZOO Chleby
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Struhy
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Dobrovická muzea
 dům č. p. 7
 kostel sv. Anny
 Dobrovice
 Zdonín
 Krňovice
 radnice
 Domousnice
 Vinařice
 Muzeum piva
 kostel sv. Prokopa
 Dětenice
 evangelický kostel
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 městské opevnění
 Dymokury
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 zdymadlo Nymburk
 synagoga
 Nymburk
 silniční most
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Březno
 kostel sv. Štěpána
 Chlum
 kostel sv. Jiří
 Kolomuty
 Křižánky
 kostel sv. Václava
 Strašnov
 Milkovice
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 Sukorady
 kostel sv. Ducha
 kaple Narození Páně
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 Staré Hrady
 Volenovice
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 popravčí kámen
 Hrušov
 kostel sv. Vavřince
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Havla
 Údrnice
 starý hřbitov
 Mladá Boleslav
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 Nový Stránov
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 sbor Jednoty bratrské
 stará radnice
 Templ
 divadlo
 Rácov
 Karmel
 kostel sv. Mikuláše
 Neuberk
 kostel sv. Martina
 Mydlovar
 Spařence
 Krnsko
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 Rožátovský mlýn
 Nadslav
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 16580
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama