Hrad byl založen zřejmě v 1. pol. 14. stol. k ochraně obchodních cest. Prvními držiteli byly Glaubitzové. Poslední hradní pán byl rytíř Hynek Krušina, jenž koncem 1. pol. 15. stol. plenil okolí. Proto byl hrad dobyt a pobořen. V r. 1513 definitivně zničen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2016
Zřícenina hradu Karpień (německy Karpenstein) se nachází v jižním Polsku v Dolnoslezském vojvodství v okrese Klodzko na vrchu Karpiak (782 m n. m.) ve Zlatých horách nedaleko lázeňského města Lądek-Zdrój (německy Bad Landeck, česky Landek) v blízkosti státní hranice s Českou republikou. Mezi zbytky zdí lze dodnes najít stopy po turistickém ruchu z přelomu 19. a 20. stol. Některé kameny jsou označeny letopočty vyrytými návštěvníky a z předválečného období je zde i kamenná lavice. I když se dá k hradu dostat po turistických cestách pěšky i z České republiky, nejvhodnější cesta vede z polského lázeňského města Lądek-Zdrój. Na konci ul. Leśna je poměrně velké parkoviště, z něhož vychází červeně a modře značená turistická stezka vedoucí přes vyhlídku na Trojaku a dále k hradu (polsky zamek) Karpień. Od parkoviště je to k hradu po turistické stezce asi 3,1 km lesem, tedy asi 1-1,5 h cesty (podle aktuálního počasí) jedním směrem. Pokud vám zůstane čas, můžete navštívit i samotné město s množstvím památek. Patří k nim například staré centrum s radnicí, středověký kamenný most nebo lázeňský pavilon Wojciech a také mnoho sakrálních staveb.
Luděk Vláčil, 27.10. 2016
historie

Hrad byl založen na strategickém místě k ochraně obchodních cest, které tudy ve středověku procházely. Nejvýznamnější cesta vedoucí z Kłodzka přes Karpień do Javorníku a dále na Moravu se nazývala Solną Drogą podle soli, která se po ní dovážela. Hrad spolu s hradem Homole a Rychleby tvořil také obranný systém této části Slezska. Prvními známými vlastníky hradu byly Glaubitzové, jimž byl majetek koncem 1. poloviny 14. století přidělen jako léno králem Janem Lucemburským. Erb tohoto rodu, který vyobrazoval zlatého kapra na modrém poli, dal hradu a pod ním stojící osadě také jméno. Polsky se totiž kapr řekne "karp", odtud také název hradu Karpień a dnes již zaniklé osady Karpno. V polovině 14. století byl majitelem hradu Mersan von Parchwitz, který jej prodal českému králi Karlu IV. Mersan však zůstal na hradě dál jako purkrabí. V roce 1354 se uvádí jako majitel bratr Karla IV., moravský markrabě Jan Jindřich a v roce 1378 králův synovec…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks, https://pl.wikipedia.org, http://ladekzdroj.w.interiowo.pl, http://www.zamki.pl/? a další, 27.10. 2016

Půdorys místa

půdorys hradu podle K.. Jaworskiego
© L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 vyhlídka Na Trojaku
 Hraničky
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Čertovy kazatelny
 Borůvková hora
 Horní Fořt
 Jánský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Vlčice
 Javorník
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Buková
 Bílá Voda
 Lisie Kąty
 kaple sv. Josefa
 Žulová
 Bernartice
 Tomíkovice
 boží muka
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Ujeździec
 boží muka
 pramen Moravy
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 Horní Heřmanice
 radnice
 městské opevnění
 vodopád Wilczki
 kaple sv. Rocha
 Ścibórz
 kostel sv. Václava
 Otmuchovské jezero
Základní informace místa
ID místa: 12785
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama