Hrad byl založen zřejmě v 1. pol. 14. stol. k ochraně obchodních cest. Prvními držiteli byly Glaubitzové. Poslední hradní pán byl rytíř Hynek Krušina, jenž koncem 1. pol. 15. stol. plenil okolí. Proto byl hrad dobyt a pobořen. V r. 1513 definitivně zničen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2016
Zřícenina hradu Karpień (německy Karpenstein) se nachází v jižním Polsku v Dolnoslezském vojvodství v okrese Klodzko na vrchu Karpiak (782 m n. m.) ve Zlatých horách nedaleko lázeňského města Lądek-Zdrój (německy Bad Landeck, česky Landek) v blízkosti státní hranice s Českou republikou. Mezi zbytky zdí lze dodnes najít stopy po turistickém ruchu z přelomu 19. a 20. stol. Některé kameny jsou označeny letopočty vyrytými návštěvníky a z předválečného období je zde i kamenná lavice. I když se dá k hradu dostat po turistických cestách pěšky i z České republiky, nejvhodnější cesta vede z polského lázeňského města Lądek-Zdrój. Na konci ul. Leśna je poměrně velké parkoviště, z něhož vychází červeně a modře značená turistická stezka vedoucí přes vyhlídku na Trojaku a dále k hradu (polsky zamek) Karpień. Od parkoviště je to ...
Luděk Vláčil, 27.10. 2016

  historie

  Hrad byl založen na strategickém místě k ochraně obchodních cest, které tudy ve středověku procházely. Nejvýznamnější cesta vedoucí z Kłodzka přes Karpień do Javorníku a dále na Moravu se nazývala Solną Drogą podle soli, která se po ní dovážela. Hrad spolu s hradem Homole a Rychleby tvořil také obranný systém této části Slezska. Prvními známými vlastníky hradu byly Glaubitzové, jimž byl majetek koncem 1.

  Luděk Vláčil- zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks, https://pl.wikipedia.org, http://ladekzdroj.w.interiowo.pl, http://www.zamki.pl/? a další, 27.10. 2016

  Půdorys místa

  půdorys hradu podle K.. Jaworskiego
  © L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, dolnośląskie,

  Místa v okolí

   vyhlídka Na Trojaku
   Hraničky
   Rychleby
   Pustý Zámek
   Čertovy kazatelny
   Borůvková hora
   Horní Fořt
   kostel sv. Kateřiny
   Jánský vrch
   Vlčice
   Javorník
   Bílý Potok
   kostel sv. Vavřince
   Kohout
   Buková
   Bílá Voda
   Lisie Kąty
   kaple sv. Josefa
   Žulová
   Bernartice
   Tomíkovice
   boží muka
   Vápenná
   kostel sv. Filipa
   kostel sv. Jáchyma
   Kobylá nad Vidnavkou
   Králický Sněžník
   boží muka
   pramen řeky Moravy
   kaple Panny Marie
   Hukovice
   Horní Heřmanice
   vodopád Wilczki
   kaple sv. Rocha
   kostel sv. Václava
   Otmuchovské jezero
  Základní informace místa
  ID místa: 12785
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 30.10.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama