Koloredovský most

Místek, Koloredov
Zaniklý starý Koloredovský most pojmenovaný podle osady Koloredov vzniklé v r. 1789 a r. 1908 spojené s Místkem. Původně dřevěný most ze 70. let 18. stol. na kamenných pilířích nahrazen v r. 1915 železným. V r. 1945 poškozen při osvobozování, ale obnoven. Zlikvidován r. 1988.
Hlavní obrázek místa
pohled na Kolloredovský most z frýdecké strany kolem počátku 20. století
vpravo frýdecká pilníkárna, vpravo v pozadí Lembergerova textilka na místě sviadnovského mlýna a vlevo likérka Hermanna Löwa vzniklá v budovách bývalého sviadnovského dvora.
© T. Adamec, M. Klega, V. Peter: Pozdrav z Frýdku-Místku, 2009

Graficke pismenko Zaniklý starý železný Koloredovský most z počátku 20. století, bývalá technická památka na mostní výrobu zdejší slavné Karlovy huti, který jako dřevěný již od pozdního středověku, respektive kamenný s dřevěnou mostovkou od 70. let 18. století tvořil jedinou spojnici mezi moravským Místkem a slezským Frýdkem. Most nahradil starý brod přes řeku, který již od středověku sloužil jako přechod zemské hranice.
Původní most stával o něco níže po proudu než stojí současný nový nevzhledný železobetonový Koloredovský most, který spojuje místeckou ulici J. Opletala a frýdeckou Revoluční ulici.
Jan P. Štěpánek, 31.1. 2010

  historie

  Historie mostu
  Až do roku 1878 nebyl na řece Ostravici v úseku od vsi Baška až po městečko Paskov žádný jiný most než starý dřevěný tzv. Koloredovský most pod zámkem ve Frýdku. Koloredovský most byl v minulosti jedinou spojnicí mezi hraničními městy Frýdkem ve Slezsku a Místkem na Moravě, kdy nahradil hojně využívaný středověký mělký brod pod frýdeckým zámkem. Starý brod byl využíván ještě před vlastním založením Místku koncem 13. století v poloze na Lipině

  Jan P. Štěpánek, 31.1. 2010
  Osada Kolloredov
  Most přes Ostravici spojující Frýdek a Místek byl pojmenován podle osady Kolloredov, která se rozkládala při moravské straně mostu, při cestě do Místku, jehož intravilán byl od mostu vzdálen bezmála tři čtvrtě kilometru. Obec získala jméno podle olomouckého arcibiskupa Antonína Theodora Colloredo-Mansfelda, který dal v roce 1789 podnět ke zřízení nové osady na pozemcích rozparcelovaného sviadnovského panského dvora. Dvůr se rozkládal proti

  Jan P. Štěpánek, 31.1. 2010

  pověsti

  Pověst o sebevraždě stavitele mostu
  Na hranici pověsti a faktu se pohybuje událost, která souvisela s výstavbou nového železného mostu v roce 1915. Stavitel mostu snad vinou nedbalosti či prostého omylu postavil kamenné nosné pilíře mostovky obráceně, čili nikoliv ostřím proti proudu vody, aby v případě pohybu ker a naplavenin tyto se o ostří tříštili a nepoškodili stabilitu mostu, ale přesně naopak, po proudu. Stavitel tuto profesní chybu a velkou veřejnou ostudu neunesl a

  Jan P. Štěpánek, 23.1. 2010
  Utonutí Nytry a Pihy
  Po dvoudenních deštích dne 3. a 4. srpna 1880 a ve čtvrtek dopoledne 5. 8. rozvodnila se Ostravice natolik, že na Kolloredově brala chalupy a vše, co jí přišlo do cesty. Dva lidé, Nytra a Piha, se zachránili na stříšce kapličky sv. Barbory u mostu. Z Místku se k nim nikdo nemohl dostat, proto se pokusili dostat k dvěma nešťastníkům po ještě nezaplavené mostovce hasiči z Frýdku a pokoušeli se jim hodit provazy. Voda je však strhávala a nebylo

  Jan P. Štěpánek, 31.1. 2010
  Utonulí mariánští poutníci
  Ke starému dřevěnému Kolloredovskému mostu se pojí i další význačná frýdecká pověst. V době mariánských poutí k Panně Marii Frýdecké ve Frýdku na Vápenkách sloužil Kolloredovský most jako jediná spojnice pro poutníky z Moravy, především z Hané. I stalo se, že přišla velká povodeň, která poškodila v době procesí most a ten se i s poutníky zřítil do rozvodněných vod, kde všichni utonuli. Utonulá těla 13 poutníků byla pak z opadlých vod vyzvednuta

  Jan P. Štěpánek, 31.1. 2010


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Frýdek