Zaniklý měst. hrad vznikl v pol. 13. stol., první zmínka z r. 1265, kdy je majitelem Oldřich z Lomnice. Po něm následují další Vítkovci. V r. 1420 dobyl hrad Jan Žižka, husité se vzdali v r. 1435, Oldřich z Rožmberka dal poté hrad zbořit. Pohltila jej zástavba, zbyla hradní kaple, dnes sv. Václava.
Hlavní obrázek místa
A. Sedláček Hrady... III.
Vznik hradu souvisí pravděpodobně se vznikem tržní osady a vytvářením lomnického panství v polovině 13. století. První zmínka o Lomnici je z r. 1265, kdy se uvádí její majitel Oldřich z Lomnice. Po něm následovali další Vítkovci, Oldřich z Lomnice (1281–1306), jeho syn Vítek, pak Vítkův syn Vilém, Smil z Lomnice až konečně Vítek z Landštejna (1341–1359). Jeho syn Vilém byl vyšehradským proboštem (1353) a zároveň královským kancléřem. Zřídil na lomnickém hradě kapli Božího těla a sv. Petra a Pavla. Po jeho smrti (1359) se stal majitelem Lomnice jiný Vítkovec, Ješek z Kosové Hory (do r. 1373). Krátký čas měl pak Lomnici Jindřich ze Stráže (1378–1380) a Kunrát Krajíř z Krajku, který roku 1381 směnil Lomnici s králem Václavem IV. za Landštejna a město Bystřici. Králi sloužil lomnický hrad jako pevný opěrný bod proti znepřátelenému Jindřichovi z Rožmberka. Za svého pobytu na hradě Lomnici (1382) povýšil král Lomnici na město a povolil, aby bylo ohrazeno hradbami, věžemi a příkopem. Další královský vlastník hradu Lomnice, Zikmund, dal hrad do zástavy katolickému pánu Janovi z Hradce. R. 1420 se hrad a město Lomnice po čtyřdenním obléhání vzdaly Janu Žižkovi, který ustanovil hejtmanem hradu Jana Roháče z Dubé. Za něho musela Lomnice čelit útokům nepřátel kalicha, zejména královského hejtmana v Českých Budějovicích, Lipolta Krajíře z Krajku a Oldřicha z Rožmberka. R. 1421 přitáhl Roháčovi na pomoc opět Žižka, a to až z Čáslavského kraje. Obléhatelé však na jeho příchod nečekali a po vypálení města rychle ustoupili. Žižka nato dal hrad dobře opevnit. Pro svou výhodnou polohu stala se Lomnice brzy po porážce táborů u Lipan cílem útoku vojska Oldřicha z Rožmberka a jeho budějovických spojenců. Posádka hradu pod velením Jana Řezníka však odolávala plných devět měsíců, až se na podzim r. 1435 dobrovolně vzdala. Novým…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003
historie

Lomnice hrad.

Bohatou a slavnou minulostí honositi se může mnoho hradův a tvrzí v Čechách, a přece nelze to, co po nich zbylo aneb lépe řečeno nezbylo, s dějinami jich bohatými ve srovnalosť uvésti. Dě jezpytec přišed na takové místo nejen že zbytkův neuvidí, anobrž musí z těch několika zrnek, které v hojném ma teriálu našel, přidav k tomu něco kom binace, teprve pracně vyzkoumati, kde sídlo slavné stávalo. A tak konečně dojde na dlouhou historii a chudičký popis. Co tu bylo položeno, platí do slovně o Lomnici. Město leží na návrší nevysokém, ale má polohu docela rovnou, objato jsouc stokou, která z rybníkův Koclířova a Tisého vytéká a u Kletce do Lužnice spadá. Kolem Lomnice bývaly ještě před 30-40 lety močály takové, že se po nich v čas dešťů ani choditi nemohlo, a tak jel na př. mnohý, který se do Budějovic dostati chtěl, na Třeboň. Na Blatech či tom položení, které jest u Třeboňské silnice, se před 40 lety…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého III., 5.3. 2017

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lomnice nad Lužnicí

Místa v okolí

 Fuglhaus, Flughaus
 rybník Rožmberk
 kaple sv. Víta
 Horusický rybník
 Hamr
 vodárenská věž
 Třeboň
 mariánský sloup
 Provod, Prochod
 radnice
 dům U koníčka
 městské opevnění
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Švamberk
 Jemčina
 kostel sv. Václava
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Poštovský dům
 nová radnice
 měšťanský pivovar
 radnice
 Weisův dům
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Libníč
 Stráž nad Nežárkou
 Babky
 Radonice
 Dolní Bukovsko
 kamenná boží muka
 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Štěpána
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Barbory
 Rudolfov
 Bzí
 Zálší
 kostel sv. Martina
 Žimutice
Základní informace místa
ID místa: 504
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama