Zaniklý měst. hrad vznikl v pol. 13. stol., první zmínka z r. 1265, kdy je majitelem Oldřich z Lomnice. Po něm následují další Vítkovci. V r. 1420 dobyl hrad Jan Žižka, husité se vzdali v r. 1435, Oldřich z Rožmberka dal poté hrad zbořit. Pohltila jej zástavba, zbyla hradní kaple, dnes sv. Václava.
Hlavní obrázek místa
A. Sedláček Hrady... III.
Vznik hradu souvisí pravděpodobně se vznikem tržní osady a vytvářením lomnického panství v polovině 13. století. První zmínka o Lomnici je z r. 1265, kdy se uvádí její majitel Oldřich z Lomnice. Po něm následovali další Vítkovci, Oldřich z Lomnice (1281–1306), jeho syn Vítek, pak Vítkův syn Vilém, Smil z Lomnice až konečně Vítek z Landštejna (1341–1359). Jeho syn Vilém byl vyšehradským proboštem (1353) a zároveň královským kancléřem. Zřídil na lomnickém hradě kapli Božího těla a sv. Petra a Pavla. Po jeho smrti (1359) se stal majitelem Lomnice jiný Vítkovec, Ješek z Kosové Hory (do r. 1373). Krátký čas měl pak Lomnici Jindřich ze Stráže (1378–1380) a Kunrát Krajíř z Krajku, který roku 1381 směnil Lomnici s králem Václavem IV. za Landštejna a město Bystřici. Králi sloužil lomnický hrad jako pevný opěrný bod proti znepřátelenému Jindřichovi z Rožmberka. Za svého pobytu na hradě Lomnici (1382) povýšil král Lomnici na město a povolil, aby bylo ohrazeno hradbami, věžemi a příkopem. Další královský vlastník hradu Lomnice, Zikmund, dal hrad do zástavy katolickému pánu Janovi z Hradce. R. 1420 se hrad a město Lomnice po čtyřdenním obléhání vzdaly Janu Žižkovi, který ustanovil hejtmanem hradu Jana Roháče z Dubé. Za něho musela Lomnice čelit útokům nepřátel kalicha, zejména královského hejtmana v Českých Budějovicích, Lipolta Krajíře z Krajku a Oldřicha z Rožmberka. R. 1421 přitáhl Roháčovi na pomoc opět Žižka, a to až z Čáslavského kraje. Obléhatelé však na jeho příchod nečekali a po vypálení města rychle ustoupili. Žižka nato dal hrad dobře opevnit. Pro svou výhodnou polohu stala se Lomnice brzy po porážce táborů u Lipan cílem útoku vojska Oldřicha z Rožmberka a jeho budějovických spojenců. Posádka hradu pod velením Jana Řezníka však odolávala plných devět měsíců, až se na podzim r. 1435 dobrovolně vzdala. Novým…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003
historie

Lomnice hrad.

Bohatou a slavnou minulostí honositi se může mnoho hradův a tvrzí v Čechách, a přece nelze to, co po nich zbylo aneb lépe řečeno nezbylo, s dějinami jich bohatými ve srovnalosť uvésti. Dě jezpytec přišed na takové místo nejen že zbytkův neuvidí, anobrž musí z těch několika zrnek, které v hojném ma teriálu našel, přidav k tomu něco kom binace, teprve pracně vyzkoumati, kde sídlo slavné stávalo. A tak konečně dojde na dlouhou historii a chudičký popis. Co tu bylo položeno, platí do slovně o Lomnici. Město leží na návrší nevysokém, ale má polohu docela rovnou, objato jsouc stokou, která z rybníkův Koclířova a Tisého vytéká a u Kletce do Lužnice spadá. Kolem Lomnice bývaly ještě před 30-40 lety močály takové, že se po nich v čas dešťů ani choditi nemohlo, a tak jel na př. mnohý, který se do Budějovic dostati chtěl, na Třeboň. Na Blatech či tom položení, které jest u Třeboňské silnice, se před 40 lety…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého III., 5.3. 2017

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lomnice nad Lužnicí

Místa v okolí

 Fuglhaus, Flughaus
 rybník Rožmberk
 kaple sv. Víta
 Horusický rybník
 Hamr
 vodárenská věž
 Provod, Prochod
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 městské opevnění
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Švamberk
 Jemčina
 kostel sv. Václava
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 nová radnice
 Poštovský dům
 Weisův dům
 radnice
 měšťanský pivovar
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Libníč
 Stráž nad Nežárkou
 Babky
 Radonice
 Dolní Bukovsko
 kamenná boží muka
 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Štěpána
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Barbory
 Rudolfov
 Bzí
 Zálší
 kostel sv. Martina
 Žimutice
Základní informace místa
ID místa: 504
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama