Zaniklý měst. hrad vznikl v pol. 13. stol., první zmínka z r. 1265, kdy je majitelem Oldřich z Lomnice. Po něm následují další Vítkovci. V r. 1420 dobyl hrad Jan Žižka, husité se vzdali v r. 1435, Oldřich z Rožmberka dal poté hrad zbořit. Pohltila jej zástavba, zbyla hradní kaple, dnes sv. Václava.
Hlavní obrázek místa
A. Sedláček Hrady... III.
Vznik hradu souvisí pravděpodobně se vznikem tržní osady a vytvářením lomnického panství v polovině 13. století. První zmínka o Lomnici je z r. 1265, kdy se uvádí její majitel Oldřich z Lomnice. Po něm následovali další Vítkovci, Oldřich z Lomnice (1281–1306), jeho syn Vítek, pak Vítkův syn Vilém, Smil z Lomnice až konečně Vítek z Landštejna (1341–1359). Jeho syn Vilém byl vyšehradským proboštem (1353) a zároveň královským kancléřem. Zřídil na lomnickém hradě kapli Božího těla a sv. Petra a Pavla. Po jeho smrti (1359) se stal majitelem Lomnice jiný Vítkovec, Ješek z Kosové Hory (do r. 1373). Krátký čas měl pak Lomnici Jindřich ze Stráže (1378–1380) a Kunrát Krajíř z Krajku, který roku 1381 směnil Lomnici s králem Václavem IV. za Landštejna a město Bystřici. Králi sloužil lomnický hrad jako pevný opěrný bod proti znepřátelenému Jindřichovi z Rožmberka. Za svého pobytu na hradě Lomnici (1382) povýšil král Lomnici na město a povolil, aby bylo ohrazeno hradbami, věžemi a příkopem. Další královský vlastník hradu Lomnice, Zikmund, dal hrad do zástavy katolickému pánu Janovi z Hradce. R. 1420 se hrad a město Lomnice po čtyřdenním obléhání vzdaly Janu Žižkovi, který ustanovil hejtmanem hradu Jana Roháče z Dubé. Za něho musela Lomnice čelit útokům nepřátel kalicha, zejména královského hejtmana v Českých Budějovicích, Lipolta Krajíře z Krajku a Oldřicha z Rožmberka. R. 1421 přitáhl Roháčovi na pomoc opět Žižka, a to až z Čáslavského kraje. Obléhatelé však na jeho příchod nečekali a po vypálení města rychle ustoupili. Žižka nato dal hrad dobře opevnit. Pro svou výhodnou polohu stala se Lomnice brzy po porážce táborů u Lipan cílem útoku vojska Oldřicha z Rožmberka a jeho budějovických spojenců. Posádka hradu pod velením Jana Řezníka však odolávala plných devět měsíců, až se na podzim r. 1435 dobrovolně vzdala. Novým…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003
historie

Lomnice hrad.

Bohatou a slavnou minulostí honositi se může mnoho hradův a tvrzí v Čechách, a přece nelze to, co po nich zbylo aneb lépe řečeno nezbylo, s dějinami jich bohatými ve srovnalosť uvésti. Dě jezpytec přišed na takové místo nejen že zbytkův neuvidí, anobrž musí z těch několika zrnek, které v hojném ma teriálu našel, přidav k tomu něco kom binace, teprve pracně vyzkoumati, kde sídlo slavné stávalo. A tak konečně dojde na dlouhou historii a chudičký popis. Co tu bylo položeno, platí do slovně o Lomnici. Město leží na návrší nevysokém, ale má polohu docela rovnou, objato jsouc stokou, která z rybníkův Koclířova a Tisého vytéká a u Kletce do Lužnice spadá. Kolem Lomnice bývaly ještě před 30-40 lety močály takové, že se po nich v čas dešťů ani choditi nemohlo, a tak jel na př. mnohý, který se do Budějovic dostati chtěl, na Třeboň. Na Blatech či tom položení, které jest u Třeboňské silnice, se před 40 lety…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého III., 5.3. 2017

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lomnice nad Lužnicí

Místa v okolí

 Fuglhaus
 kaple
 rybník Rožmberk
 výklenková kaple
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Víta
 Horusický rybník
 Hamr
 vodárenská věž
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 dům U koníčka
 Třeboň
 Provod, Prochod
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Jemčina
 Švamberk
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 sokolovna
 výklenková kaplička
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Poštovský dům
 nová radnice
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 radnice
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Stráž nad Nežárkou
 Libníč
 Radonice
 Babky
 Hvozdno
 Dolní Bukovsko
 kamenná boží muka
 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Štěpána
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Barbory
 Rudolfov
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 Bzí
 Zálší
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Žimutice
Základní informace místa
ID místa: 504
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama