Pozdně barokní výklenková kaple z přelomu 18. a 19. století. Obdélná s trojúhelným štítem a sedlovou střechou. Ve střední části v průčelí půlkruhová nika se sochou sv. Floriána. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 10/2022
Lomnice nad Lužnicí - německy Lomnitz an der Lainsitz - je malé město ležící v okrese Jindřichův Hradec, 10 km severozápadně od Třeboně. První písemné zprávy o Lomnici pocházejí z roku 1220, kdy je v držení Vítka z Klokot z rodu Vítkovců. Na město byla povýšena v roce 1382. Z pamětihodností: zaniklý hrad - zachována z něj hradní kaple Božího Těla a sv. Petra a Pavla (1359), nyní součást kostela sv. Václava (konec 15. století); kostel sv. Jana Křtitele (z 2. pol. 14. stol.); Husova kaple (1928); stará radnice (z konce 18. stol.); tři výklenkové kaple při silnici směr Záblatí; most č. 1555-1 a pomník obětem 2. světové války. Město leží v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. V jižní části katastrálního území se nachází národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý. Od hřbitova vede naučná stezka Velký Lomnický s ptačí pozorovatelnou a rozhlednou. Kolem okraje města prochází trať č. 226 (Veselí nad Lužnicí-České Velenice), na níž se nachází železniční stanice. Městem prochází silnice I/24 a II/148 a končí zde silnice III. třídy - směr Záblatí. Autobusové spojení: směr České Budějovice, Jindřichův Hradec, Třeboň, Novosedly nad Nežárkou, Ševětín a Praha-Roztyly. Červená turistická stezka a cyklotrasy: 122A, GW Rožmberského dědictví a 1170, GW Rožmberského dědictví.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 18.1. 2023
popis

Výklenková kaple stojí západně od čp. 45, při silnici směr Smržov. Byla postavena na přelomu 18. a 19. století. Je hodnotným dokladem drobné sakrální architektury na Třeboňsku. Zároveň je historickou vzpomínkou na události ve městě, požáry v 17. století a požár související s císařským vojskem ve 2. polovině 17. století. Pozdně barokní zděná omítaná kaple stojí na obdélném půdorysu v průčelí s výklenkem s půlkruhovým záklenkem. Spodní soklová část je lemována pásy s hrubou omítkou; na průčelní straně má ve výklenku kasulové zrcadlo. Ve střední části výklenku je půlkruhová nika, v níž je polychromovaná dřevěná socha sv. Floriána v podživotní velikosti. V horní třetině výšky ze tří stran vystupuje štuková linka, doplněná v průčelí po stranách výklenku třemi trojúhelnými střapci na každé straně. Předstupující štítová část oddělena profilovanou římsou; obdobné členění lemuje štít a tvoří vybraný tympanon. Krytá je sedlovou…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 18.1. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lomnice nad Lužnicí

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 stará radnice
 Lomnice nad Lužnicí
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 návesní kaple
 Fuglhaus
 kaple
 kaple
 výklenková kaple
 rybník Rožmberk
 výklenková kaple
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Víta
 Horusický rybník
 Provod, Prochod
 vodárenská věž
 Hamr
 dům U koníčka
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 Třeboň
 pivovar
 Švamberk
 kostel sv. Jiljí
 Jemčina
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kostel sv. Václava
 výklenková kaplička
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Poštovský dům
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Libníč
 Radonice
 Hvozdno
 Stará a Nová řeka
 Stráž nad Nežárkou
 Dolní Bukovsko
 kamenná boží muka
 Babky
 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Štěpána
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 kříž II.
 kostel sv. Barbory
 kovaný kříž I.
 Bzí
 kostel Všech svatých
 boží muka
 Zálší
 Žimutice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 16971
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama