Návesní novogotická kaple kostelního typu z roku 1906, postavená na místě starší. Zděná stavba obdélného půdorysu, zakončená o něco užším trojboce zakončeným presbytářem. V průčelí představená hranolová věž se vstupním portálem.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2022
Dunajovice jsou obec, která se nachází v okrese Jindřichův Hradec, asi 7 km severozápadně od města Třeboně. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1376; je však značně starší, jak ukazují nálezy popelnicových nádob na polích "Hrance" severně od Dunajovické hory. Z pamětihodností se zde kromě shora zmíněné kaple nachází památkově chráněná pozdně barokní výklenková kaple z doby kolem roku 1800 a za obcí směrem na Lišov křížová cesta s kaplí sv. Kříže na poutním místě na Dunajovické hoře, zbudovaná v roce 1885. Prochází jí hranice CHKO Třeboňsko (od roku 1977 zapsána ve světovém dědictví UNESCO). Autobusové spojení má obec s Lišovem a Třeboní. Prochází jí zelená a žlutá turistická stezka a cyklotrasa č. 122 a 1105.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 11.9. 2022
popis

Návesní novogotická kaple kostelního typu z roku 1906, postavená na místě starší kaple. Je to zděná stavba obdélného půdorysu, která je zakončena o něco užším obdélným presbytářem, trojboce zakončeným. V průčelí vystupuje z půdorysu dvoupatrová hranolová věž se vstupním portálem a zvonicí, která částečně zasahuje do lodě kaple. Boční fasády lodě jsou ve dvou okenních osách na každé straně členěny obdélnými, půlkruhově zakončenými okny se štukovým rámem a uzavřena dřevěným bohatě členěným proskleným rámem; presbytář pak na bocích a na zadní straně jedním obdobným. Nároží jsou zdobena pilastry, zakončenými hlavicemi pod bohatě profilovanou korunní římsou. Loď je kryta sedlovou taškovou střechou, v místě věže valbová; presbytář také, pouze zakončení je trojbokou valbou, v jejímž vrcholu je malý železný jetelový kříž. Hranolová věž v průčelí je dvoupatrová a je v ní vstupní pravoúhlý portál, lemovaný pilastry a zakončený…  číst dále

Jaroslav Špiroch., 11.9. 2022

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dunajovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
prosím, předchozí text kontaktu se sem dostal omylem - čeká na vymazání
Základní informace místa
ID místa: 16632
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 13.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama