Původně hradní kaple (1359), přestavěná koncem 15. století na kostel. Jednolodní s téměř čtvercovou lodí, zakončený polygonálním závěrem a sakristií na jižní straně. Jediný pozůstatek středověkého lomnického hradu. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 10/2022
Lomnice nad Lužnicí - německy Lomnitz an der Lainsitz - je malé město ležící v okrese Jindřichův Hradec, 10 km severozápadně od Třeboně. První písemné zprávy o Lomnici pocházejí z roku 1220, kdy je v držení Vítka z Klokot z rodu Vítkovců. Na město byla povýšena v roce 1382. Z pamětihodností - kostel sv. Jana Nepomuckého (z 2. poloviny 14. stol.); Husova kaple (1928); stará radnice (z konce 18. stol.); výklenková kaple sv. Floriana (z přelomu 18. a 19. stol.) a další tři obdobné výklenkové kaple při silnici směr Záblatí; most č. 1555-1 přes Zlatou stoku a pomník obětem 2. světové války. Město leží v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. V jižní části katastrálního území se nachází národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý. Od hřbitova vede naučná stezka Velký Lomnický s ptačí pozorovatelnou a rozhlednou. Kolem okraje města prochází trať č. 226 (Veselí nad Lužnicí-České Velenice), na níž se nachází železniční stanice. Městem prochází silnice I/24 a II/148 a končí zde silnice III. třídy - směr Záblatí. Autobusové spojení: směr České Budějovice, Jindřichův Hradec, Třeboň, Novosedly nad Nežárkou, Ševětín a Praha-Roztyly. Červená turistická stezka a cyklotrasy: 122A, GW Rožmberského dědictví a 1170, GW Rožmberského dědictví.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 21.1. 2023
popis

Jednolodní kostel s téměř čtvercovou lodí, ke které se připojuje polygonální závěr (presbytář) a sakristie na jižní straně. Nároží lodě i presbytáře zpevňují opěráky a mezi nimi se otevírají barokně upravená půlkruhově sklenutá okna (nahradila původní gotická). Západní průčelí vrcholí trojúhelníkovým lehce ustupujícím štítem. Přiléhají k němu tři lichoběžné opěráky se zaoblením bez stříšek. Vlevo od středového opěráku je průčelí prolomeno lomeným portálem s dvoukřídlými výplňovými dveřmi; nad portálem se nachází půlkruhově ukončené okno. Loď je krytá sedlovou střechou a ta má lehce protáhlý vrchol, na západní straně se sanktusníkem (krytý cibulovou stříškou s makovicí a dvouramenným křížem). Nad presbytářem je též sedlová střecha, ale je nižší, nad polygonálním závěrem je střecha přirozeně zvalbená. Sakristii kryje střecha pultová. Do kostela se vstupuje na jižní straně lodi sedlovým portálem, jehož ostění je vsazeno do půlkruhově klenuté…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ II.,kolekt.aut.,Academia1978; wikipedie; lomnice-nl; Jaroslav Špiroch., 21.1. 2023

historie

Původní hradní kaple Božího těla a sv. Petra a Pavla vysvěcená roku 1359 byla během husitských válek poškozena. Po zboření hradního komplexu po roce 1435 ztratila své původní poslání a přešla v majetek městské obce jako soukromá kaple. Prošla v 90. letech 15. století rekonstrukcí (zřízení kaplanského místa 7. února 1494 lze chápat jako přibližnou dobu dokončení rekonstrukce). Po třicetileté válce byly provedeny rozsáhlejší opravy a protože nebylo dostatečné množství financí na opravy, tak si kostel zachoval gotický charakter. V té době bylo změněno i zasvěcení kostela na sv. Václava. V roce 1787 bylo navrženo zrušení kostela v rámci josefinských reforem. O další opravě kostela se začalo jednat až v roce 1829. Nejdříve byla zvažována jeho demolice či změna na nemocnici, případně úplná degradace prvotního účelu objektu na zbrojnici nebo sýpku. Tyto varianty ale nenastaly a v roce 1834 byly provedeny nejnutnější opravy.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; wikipedie; lomnice-nl.cz; Jaroslav Špiroch., 21.1. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lomnice nad Lužnicí

Místa v okolí

 Lomnice nad Lužnicí
 stará radnice
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Fuglhaus
 návesní kaple
 kaple
 kaple
 rybník Rožmberk
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Víta
 Hamr
 Horusický rybník
 vodárenská věž
 městské opevnění
 Provod, Prochod
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Jemčina
 Švamberk
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kostel sv. Václava
 výklenková kaplička
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Poštovský dům
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 měšťanský pivovar
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Stráž nad Nežárkou
 Libníč
 Stará a Nová řeka
 Radonice
 Babky
 Hvozdno
 Dolní Bukovsko
 kamenná boží muka
 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Štěpána
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Barbory
 Rudolfov
 kříž II.
 kostel Všech svatých
 kovaný kříž I.
 Bzí
 Zálší
 boží muka
 Žimutice
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lomnice nad Lužnicí
Malé náměstí 8
373 63 Ševětín
R. D. Mgr. Josef Stolařík, statutární zástupce farnosti, spravované ze sídelní (obsazené) farnosti
Tel: + 420 731 402 872
http://www.sevetin.bcb.cz/Ifarn.html
josef.stolarik@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16972
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama